Xitoy dori vositalari ustida o‘tkazilgan klinik sinovlar soni bo‘yicha Yevropa Ittifoqini ortda qoldirdi
Farmatsevtika bozori uchun samarali tartibga solish rejimi Xitoyga dori vositalarining klinik sinovlari soni bo‘yicha Yevropa Ittifoqini ortda qoldirishga yordam berdi. Bu haqda Financial Times nashri xabar berdi.
Ularning so‘zlariga ko‘ra, Yevropaning global tijoriy klinik sinovlardagi ulushi so‘nggi o‘n yil ichida “deyarli ikki barobarga kamaydi”, chunki farmatsevtika kompaniyalari AQSH va Xitoyni hamkor sifatida tobora ko‘proq tanlamoqda.
Yevropa farmatsevtika sanoati va assotsiatsiyalari federatsiyasi (EFPIA) va IQVIA konsalting kompaniyasi hisobotiga ko‘ra, Yevropa iqtisodiy zonasida o‘tkazilgan sinovlar ulushi 2013-yildagi 22 foizdan 2023-yilda 12 foizga kamaygan. Bundan tashqari, umumiy hisobda, ushbu davrda klinik sinovlarning global soni 38 foizga oshgan.
Shunday qilib, 2018-yildan beri Xitoy tijorat sinovlar sonini ikki baravar oshirdi va hozirda global ko‘rsatkichning 18 foizini tashkil qiladi. Shu bilan birga, Shimoliy Amerikaning ulushi 26 foizdan 23 foizga tushib ketdi, garchi hamon AQSH bu sohada yetakchilik qilishda davom etmoqda.
Hisobot mualliflarining ta’kidlashicha, farmatsevtika kompaniyalari Yevropa iqtisodiy zonasida muvofiqlikni tekshirish, sinov maydonchalarini o‘rnatish va bemorlarni jalb qilish bilan bog‘liq klinik sinovlarni o‘tkazishning uzoq jarayonidan tushkunlikka tushmoqda.

Эффективный режим регулирования фармацевтического рынка помог Китаю обогнать Европейский союз в количестве проводимых клинических испытаний (КИ) лекарств.
Об этом сообщила газета Financial Times со ссылкой на представителей отрасли. По их данным, доля Европы в мировых коммерческих КИ за последнее десятилетие «сократилась почти вдвое», так как все чаще фармкомпании выбирают в качестве партнеров США и Китай.
Как говорится в отчете Европейской федерации фармацевтической промышленности и ассоциаций (EFPIA) и консалтинговой компании IQVIA, с которым ознакомилась газета, доля испытаний, проводимых в Европейской экономической зоне (ЕЭЗ), в 2023 году снизилась до 12% по сравнению с 22% в 2013 году. При этом в целом глобальное количество КИ за этот период увеличилось на 38%.
Так, с 2018 года Китай удвоил количество коммерческих испытаний, и теперь на его долю приходится 18% мирового показателя. В то же время доля Северной Америки снизилась с 26 до 23%, хотя США продолжают лидировать в данной области. Как отмечают авторы отчета, фармкомпании отпугивает длительный процесс проведения КИ в ЕЭЗ, связанный с проверками соответствия, созданием испытательных площадок и набором пациентов.