Bemorlarning yillik o‘sishi Kaliningrad, Cheboksari yoki Bryansk kabi shaharlar aholisi soni bilan teng. Qandli diabetning ikkinchi turi eng ko‘p uchraydigan kasallik hisoblanadi, dedi Endokrinologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi rahbari Natalya Mokrisheva.
Statistik ma’lumotlar kasallikning semizlik bilan bevosita bog‘liqligini ko‘rsatadi, har uchinchi rossiyalik undan aziyat chekadi, deya qo‘shimcha qildi u.
Ortiqcha vaznli bemorlarning 30% da qandli diabetning ikkinchi turi rivojlanadi. Kasallik ko‘plab asoratlar, asosan yurak-qon tomir kasalliklari bilan tavsiflanadi. Qandli diabet bilan og‘rigan bemorlarda o‘limning yarmi o‘tkir yurak-qon tomir hodisalari, shu jumladan infarktlar va insultlar bilan bog‘liq.
Kasallikning o‘sishiga qarshi kurashish uchun Rossiya Sog‘liqni saqlash vazirligi mamlakatning barcha hududlarida endokrinologiya markazlari tarmog‘ini yo‘lga qo‘yishni rejalashtirmoqda. Buning uchun 3,6 milliard rubl (tahminan 3.7 mln AQSh dollari) kerak bo‘ladi. Shundan bir qismi endokrinologiya markazlari va bemorlar uchun maktablar tashkil etishga, qolgan qismi mavjud ixtisoslashtirilgan markazlarni modernizatsiya qilishga yo`naltiriladi.

По данным НМИЦ эндокринологии Минздрава РФ, в России ежедневно регистрируется 1150 новых случаев заболевания сахарным диабетом.
Годовой прирост пациентов сопоставим с населением таких городов, как Калининград, Чебоксары или Брянск. Преобладающей формой является диабет второго типа, заявила глава НМИЦ Наталья Мокрышева.
Статистические данные указывают на прямую связь заболевания с ожирением, которым страдает каждый третий россиянин, добавила она.
У 30% пациентов с избыточной массой тела развивается сахарный диабет второго типа. Заболевание характеризуется множественными осложнениями, преимущественно сердечно-сосудистыми. Половина летальных исходов у диабетиков обусловлена острыми сердечно-сосудистыми событиями, включая инфаркты и инсульты.
Для противодействия росту заболеваемости Министерство здравоохранения РФ планирует развернуть сеть эндокринологических центров во всех регионах страны, на это потребуется 3,6 млрд рублей. Из них 2,3 млрд рублей пойдут на создание эндокринологических центров и школ для пациентов, остальная часть – на модернизацию существующих профильных центров и оснащение медучреждений.