Jahon sogʻliqni saqlash tashkilotining yangi hisobotiga koʻra, ogʻiz boʻshligʻi patologiyalari — yuqumli boʻlmagan kasalliklarning eng keng tarqalgan turlaridan biri va erta bosqichlarda oldini olish va davolash mumkin. Hozir dunyo boʻyicha taxminan 3,5 milliard odam shunday xastaliklardan aziyat chekmoqda. Hisob-kitoblarga koʻra, dunyo boʻylab 2 milliard odamning doimiy tishlarida kariyes, 514 million bolaning esa sut tishlarida kariyes bor.
Buning asosiy sababi, avvalo, tish parvarishiga eʼtiborsizlik, shuningdek organizmda ftorning etarli emasligi, shakarga boy arzon oziq-ovqat mahsulotlarining koʻpayishi va mahalliy darajada birlamchi stomatologik yordamning cheklanganligi bilan bogʻliq.
Periodontal kasallik (milk kasalligi)
Periodontal kasallik tishlarni oʻrab turgan va qoʻllab-quvvatlaydigan toʻqimalarga taʼsir qiladi. Periodontal kasallikning belgilari qon ketishi yoki milkning shishishi (gingivit), ogʻriq va baʼzi hollarda ogʻizdan yomon hid kelishi. Kasallikning yanada ogʻir shakllarida milk tishlardan va tishlarni qoʻllab-quvvatlovchi suyakdan uzoqlashishi mumkin, bu esa tishlarning boʻshishishi va baʼzi hollarda tushishiga olib kelishi mumkin.
Hisob-kitoblarga koʻra, ogʻir periodontal kasallik bilan dunyo aholisining 19 foizi aziyat chekadi, bu 1 milliarddan ortiq holatni tashkil qiladi. Periodontal kasallikning asosiy sababi ogʻiz boʻshligʻi gigenasiga eʼtiborsiz va tamaki isteʼmolidir.
Edentulizm (tishlarning toʻliq tushishi)
Tishlarning tushishi odatda ogʻiz boʻshligʻining uzoq muddatli kasalliklari, asosan rivojlangan tish kariyesi va ogʻir periodontal kasallikning yakuniy natijasidir, ammo tish shikastlanishi va boshqalar ham sabab boʻlishi mumkin. Butun dunyo boʻylab 20 va undan katta yoshdagi odamlarning 7 foizi edentulizmdan aziyat kechadi. 60 yosh va undan katta yoshdagi guruhlarda bu holat 23% ni tashkil qiladi. Tishlarning tushishi psixologik travma, ijtimoiy muammolar va funksional cheklovlarga olib kelishi mumkin.
Ogʻiz boʻshligʻining onkologik kasalliklari
Ogʻiz boʻshligʻining onkologik kasalliklari lab saratoni, ogʻizning boshqa joylari va orofarenks saratonini oʻz ichiga oladi va birgalikda dunyodagi eng keng tarqalgan saraton kasalliklari orasida 13-oʻrinni egallaydi.
2020-yilda lab va ogʻiz boʻshligʻi saratoni bilan kasallanishning global darajasi 377 713 yangi holat va 177 757 oʻlimni tashkil etdi. Ogʻiz boʻshligʻining onkologik kasalliklari erkaklar va keksa odamlarda tez-tez rivojlanadi, erkaklarda oʻlim darajasi ayollarga qaraganda yuqori va ularning paydo boʻlish chastotasi koʻp jihatdan ijtimoiy-iqtisodiy sharoitlarga bogʻliq. Ogʻiz boʻshligʻi saratonining asosiy sabablari orasida tamaki va spirtli ichimliklardan foydalanish kiradi.
Tish jarohati
Tish jarohati — bu tish, ogʻiz va ogʻiz boʻshligʻining shikastlanishi. Soʻnggi hisob-kitoblarga koʻra, 1 milliard odam ushbu muammodan aziyat chekmoqda va 12 yoshgacha boʻlgan bolalar orasida uning tarqalishi 20% ni tashkil qiladi. Tish jarohatlariga masalan, xavfli oʻyin maydonchalari jihozlari, xavfli xatti-harakatlar, yoʻl-transport hodisalari va zoʻravonlik sabab boʻlishi mumkin. Tish jarohatlarini davolash qimmat va koʻp vaqt talab etadi va hatto tishlarning yoʻqolishiga, yuz nuqsonlariga, psixologik rivojlanishga va hayot sifatiga olib kelishi mumkin.
Xavf omillari
Ogʻiz boʻshligʻi kasalliklari va patologiyalarining aksariyati yurak-qon tomir, saraton, surunkali nafas olish kasalliklari va diabetni keltirib chiqarishi mumkin.
JSST rahbari Tedros Gebreyesusning qayd etishicha, millionlab insonlar ogʻiz boʻshligʻi salomatligini taʼminlash bilan bogʻliq tibbiy xizmatlardan foydalana olmaydi. Chunki ularning narxi sezilarli darajada qimmat.
Shu bois tashkilot bu borada hukumatlarni tegishli choralarni ishlab chiqish va profilaktika, diagnostika hamda davolash qamrovini oshirishga chaqirdi. Xususan, JSST tomonidan ogʻiz boʻshligʻi salomatligi masalalariga bagʻishlab ilk bor tashkil etilgan global yigʻilishda 110 dan ortiq mamlakatlar delegatsiyalari tomonidan 2030-yilgacha moʻljallangan Ogʻiz boʻshligʻi salomatligi boʻyicha qoʻshma deklaratsiya tasdiqlanishi kutilmoqda.
Oldini olish
- shakar ulushini kamaytirish va ratsiondagi meva va sabzavotlar ulushini oshirish orqali muvozanatli ovqatlanishni taʼminlash va turli xil ichimliklardan voz kechib suvdan koʻproq foydalanish;
-tamaki mahsulotlarining barcha turlarini chekishni toʻxtatish;
- spirtli ichimliklarni isteʼmol qilishni kamaytirish;
- Yuz jarohatlari xavfini kamaytirish uchun sport oʻyinlari, velosiped va mototsikl haydashda himoya vositalaridan foydalanishni targʻib qilish.
Tish kariyesining oldini olishda organizmga yetarli miqdorda ftoridni qabul qilish muhim rol oʻynaydi. Ftoridli tish pastasi (1000-1500 ppm) yordamida kuniga ikki marta tishlarni yuvish ogʻiz boʻshligʻi salomatligida muhim rol oʻynaydi.

Почти половина мирового населения страдает от заболеваний полости рта
Большинство патологий полости рта предотвратимы и на ранних стадиях поддаются лечению. Наиболее распространены кариес зубов, заболевания периодонта, потеря зубов и онкологические заболевания полости рта.
По данным Глобального доклада ВОЗ о состоянии здоровья полости рта, численность людей, страдающих болезнями полости рта во всем мире, оценивается на уровне почти 3,5 млрд человек, при этом три четверти таких людей проживают в странах со средним уровнем дохода. По оценкам, кариес постоянных зубов имеют 2 млрд человек мире и 514 млн детей имеют кариес сменяемых зубов.
По мере усиления урбанизации и изменения условий жизни распространенность основных болезней полости рта в мире продолжает расти. Это в первую очередь связано с недостаточным поступление фтора в организм (из водопроводной воды и таких продуктов гигиены рта, как зубная паста), распространением дешевых продуктов питания с высоким содержанием сахаров и ограниченном доступностью первичной стоматологической помощи на местах.
Периодонтальная болезнь (болезнь десен)
Периодонтальная болезнь поражает ткани, которые окружают и поддерживают зубы. Симптомами периодонтальной болезни являются кровоточивость или опухание десен (гингивит), боль и в некоторых случаях дурной запах изо рта. При более тяжелой форме болезни возможно отставание десны от зубов и кости, поддерживающей зубы, что приводит к расшатыванию и иногда выпадению зубов. Согласно оценкам, периодонтальной болезнью в тяжелой форме страдает приблизительно 19% взрослого населения мира, что соответствует более 1 млрд случаев. Основными факторами риска периодонтальной болезни являются ненадлежащая гигиена полости рта и употребление табака.
Эдентулизм (полная потеря зубов)
Потеря зубов обычно является конечным результатом длительного развития болезней полости рта, в основном запущенного кариеса и тяжелой периодонтальной болезни, но может быть также вызвана травмой и другими причинами. Распространенность полной потери зубов в мире оценивается на уровне 7% людей в возрасте 20 лет и старше. В возрастной группе 60 лет и старше глобальная распространенность потери зубов, согласно оценкам, значительно выше и составляет 23%. Потеря зубов может вызывать психологическую травму, социальные проблемы и функциональные ограничения.
Онкологические заболевания полости рта
Онкологические заболевания полости рта включают рак губы, других участков полости рта и ротовой части глотки и в совокупности занимают 13-е место среди наиболее распространенных видов рака в мире. В 2020 г. глобальная заболеваемость раком губы и полости рта оценивалась на уровне 377 713 новых случаев и 177 757 случаев смерти. Онкологические заболевания полости рта чаще развиваются у мужчин и людей пожилого возраста, имеют более высокую летальность среди мужчин по сравнению с женщинами, а частота их возникновения во многом зависит от социально-экономических условий.
Стоматологическая травма
Стоматологическая травма – это травма зубов, рта и ротовой полости. Согласно последним оценкам, с данной проблемой сталкивается 1 млрд человек, а ее распространенность среди детей в возрасте до 12 лет составляет 20%. Причинами стоматологических травм могут быть как особенности ротовой полости, такие как неправильный прикус, так и внешние факторы (например, небезопасное оборудование детских площадок, рискованное поведение, дорожно-транспортные происшествия и насилие). Лечение стоматологических травм является дорогостоящим и длительным и может даже приводить в потере зубов, вызывая лицевые дефекты, осложняя психологическое развитие и снижая качество жизни.
Факторы риска
У большинства болезней и патологий полости рта имеются общие факторы риска с четырьмя ведущими видами НИЗ (сердечно-сосудистыми, онкологическими и хроническими респираторными заболеваниями и диабетом), такие как употребление табака и алкоголя и нездоровый рацион питания с избыточным поступлением свободных сахаров.
Как отметил глава ВОЗ Тедрос Адханом Гебрейесус, миллионы людей не могут позволить себе медицинские услуги, связанные с поддержанием здоровья полости рта, поскольку их стоимость слишком высока для большинства. Именно поэтому ВОЗ призывает правительства разрабатывать меры для повышения доступности профилактики, диагностики и лечения заболеваний полости рта.
В частности, на первом в истории глобальном собрании, посвящённом вопросам здоровья полости рта, которое организовала ВОЗ, ожидается утверждение совместной декларации, принятой делегациями более 110 стран. Эта декларация направлена на достижение целей в области здоровья полости рта до 2030 года.
Профилактика
Бремя заболеваний полости рта и других неинфекционных заболеваний можно уменьшить с помощью мероприятий общественного здравоохранения, направленных на противодействие распространенным факторам риска.
К ним относятся:
• обеспечение сбалансированного питания за счет снижения доли свободных сахаров и повышения доли фруктов и овощей в рационе и отказа от различных напитков в пользу воды;
• прекращение употребления всех видов табачных изделий, включая орех катеху;
• сокращение потребления алкоголя; и
• содействие использованию средств защиты при занятиях спортом и поездках на велосипедах и мотоциклах в целях снижения риска лицевых травм.
Важную роль в профилактике кариеса зубов играет поступление в организм достаточного количества фтора.
Следует распространять практику чистки зубов два раза в день с применением фторсодержащей зубной пасты (1000–1500 ppm).