Ижтимоий аҳамиятга эга дори воситалари ва тиббиёт буюмларига эҳтиёж қандай аниқланади?
Ижтимоий аҳамиятга эга дори воситалари ва тиббиёт буюмларига эҳтиёжни аниқлаш “Ижтимоий аҳамиятга эга дори воситалари ва тиббиёт буюмларига эҳтиёжни аниқлаш тартиби тўғрисида” ги Низомга мувофиқ 3 босқичда аниқланади.
1-босқичда даволаш-профилактика муассасасининг врачи тасдиқланган номдаги дори воситалари ҳамда тиббиёт буюмларига мувофиқ белгиланган даврда беморларни таъминлаш учун зарур бўлган ижтимоий аҳамиятга эга дори воситалари, шунингдек тиббиёт буюмларига ҳисоблаб чиқади ҳамда муассасада доимий фаолият кўрсатадиган комиссиясига тақдим этади.
2-босқичда даволаш-профилактика муассасасининг доимий фаолият кўрсатадиган комиссияси режалаштирилаётган йил учун даволаш-профилактика муассасаси бўйича эҳтиёжни умумлаштиради, таҳлил қилади ва йиғма эҳтиёжни тасдиқлайди. Тасдиқланган эҳтиёжни  Қорақалпоғистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги, вилоятлар соғлиқни сақлаш бошқармалари ва Тошкент шаҳар соғлиқни сақлаш бош бошқармасининг доимий фаолият кўрсатадиган комиссиясига тақдим этади.
3-босқичда Қорақалпоғистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги, вилоятлар соғлиқни сақлаш бошқармалари ва Тошкент шаҳар соғлиқни сақлаш бош бошқармасининг доимий фаолият кўрсатадиган комиссияси даволаш-профилактика муассасаларининг ижтимоий аҳамиятга эга дори воситалари ва тиббиёт буюмларига бўлган эҳтиёжини таҳлил қилиб, тегишли ҳудуднинг уларга бўлган ҳақиқий эҳтиёжини шакллантиради ва тасдиқлайди.
Тегишли ҳудуд бўйича ҳақиқий эҳтиёж Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлигининг Доимий фаолият кўрсатадиган комиссиясига республиканинг йиллик эҳтиёжини шакллантириш учун юборилади.
Республиканинг йиллик эҳтиёжи Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлигининг Доимий фаолият кўрсатадиган комиссияси мажлисида шакллантирилади, унга тузатишлар киритилади ва тасдиқланади. Кейин эса Даволаш муассасалари ва аҳолини дори-дармон воситалари ва тиббиёт буюмлари билан таъминлашни тизимли асосда назорат қилиш бўйича республика комиссиясига топширилади.
Дорихоналар ижтимоий аҳамиятга эга дори воситалари ва тиббиёт буюмларига бўлган эҳтиёжни товарнинг номенклатура бўйича қолган миқдорини ҳисобга олиш, электрон базага киритилган рецептларни ва товар чекларини ҳисобга олиш асосида унинг ҳақиқатдан сотилгани ҳақидаги маълумотлар бўйича аниқлайди. Агар электрон маълумотлар базаси мавжуд бўлмаса, дорихоналар ходимлари ижтимоий аҳамиятга эга дори воситалари тўғрисидаги ахборотни бундай дори воситаларини бериш ҳақидаги маълумотлардан товар чекларига қараб олади. Ушбу маълумотлар асосида ижтимоий аҳамиятга эга дори воситалари ва тиббиёт буюмларининг дорихоналарда муомалада бўлиши тўғрисидаги ҳисобот шакллантирилади.

Определение потребности в социально значимых лекарственных препаратах и изделиях медицинского назначения определяется в 3 этапа согласно Положению «О порядке определения потребности в социально значимых лекарственных средствах и изделиях медицинского назначения».
на I этапе врач лечебно-профилактического учреждения представляет в постоянно действующую комиссию лечебно-профилактического учреждения расчетную потребность на установленный период в необходимых социально значимых лекарственных средствах согласно утвержденному формуляру лекарственных средств, а также изделиях медицинского назначения, необходимых для обеспечения больных;
на II этапе постоянно действующая комиссия лечебно-профилактического учреждения обобщает, анализирует и утверждает сводную потребность по соответствующему лечебно-профилактическому учреждению на планируемый год и передает в постоянно действующую комиссию Министерства здравоохранения Республики Каракалпакстан, управления здравоохранения областей и Главное управление здравоохранения г. Ташкента;
на III этапе постоянно действующая комиссия Министерства здравоохранения Республики Каракалпакстан, управлений здравоохранения областей и Главного управления здравоохранения г. Ташкента анализирует поступившие от лечебно-профилактических учреждений потребности в социально значимых лекарственных средствах и изделиях медицинского назначения, формирует и утверждает фактическую потребность соответствующего региона. Фактическая потребность по соответствующему региону направляется в Постоянно действующую комиссию Министерства здравоохранения Республики Узбекистан для формирования республиканской годовой потребности.
Республиканская годовая потребность, основанная на данных регионах (ежеквартально), сопоставляется с данными по потребностям главных специалистов и консультантов Министерства здравоохранения Республики Узбекистан.
Республиканская годовая потребность формируется, корректируется и утверждается на заседании постоянно действующей комиссии Министерства здравоохранения Республики Узбекистан, передается в Республиканскую комиссию по контролю за обеспечением лечебных учреждений и населения лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения.
Определение потребности в социально значимых лекарственных средствах и изделиях медицинского назначения аптеками проводится на основе учета количества остатков товара по номенклатуре, данных фактической реализации его на основании учета рецептов, внесенных в электронную базу и товарных чеков. Если электронная база данных отсутствует, информацию о социально значимых лекарственных средствах работники аптек извлекают из данных об отпуске социально значимых лекарственных средств на основе товарных чеков. На основе этих данных формируется отчёт о движении социально значимых лекарственных средств и изделий медицинского назначения в аптеках.