Рақобат қўмитаси биологик фаол қўшимчаларни «дори» сифатида тақдим этаётган рекламаларга ишонмасликка чақирди.
Рақобат қўмитаси ўз ваколатлари доирасида истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ҳамда “Реклама тўғрисида”ги қонун ҳужжатларига риоя этилишини назорат қилиш мақсадида озиқ-овқат маҳсулотлари, дори воситалари ва биологик фаол қўшимчалар бўйича мунтазам назорат харидларини амалга ошириб бормоқда.
Бу ҳақида қўмитанинг расмий Telegram-каналида хабар берилди. Унда айтилишича, назорат натижаларига кўра:
- 2023 йилда ўтказилган 397 та назорат харидидан 24 таси сифатсиз деб топилган;
- 2024 йилда 560 та хариддан 95 таси сифатсизлиги аниқланган;
- 2025 йилда 618 та хариддан 123 таси талабга жавоб бермаган.
Шунингдек, ҳозирга қадар Қўмитага озиқ-овқат маҳсулотлари, дори воситалари ва биологик фаол қўшимчалар бўйича 2 345 дан ортиқ мурожаат келиб тушган. Шулардан 337 таси (14 фоизи) биологик фаол қўшимчалар ва озиқ-овқат қўшимчаларига тааллуқлидир.
Мурожаатларнинг аксарияти фуқароларнинг телеканаллар, радио ва ижтимоий тармоқлардаги рекламаларга ишониб, биологик фаол қўшимчаларни харид қилгани, бироқ уларнинг кутилган натижани бермагани ёки соғлиғига салбий таъсир кўрсатгани билан боғлиқдир.
«Биологик фаол қўшимчалар дори воситаси ҳисобланмайди ва касалликларни даволаш учун мўлжалланмаган. Улар фақат организм фаолиятини қўллаб-қувватлаш ёки айрим касалликларнинг олдини олиш (профилактика) мақсадида қўлланилиши мумкин. Шунинг учун, ҳар қандай қўшимчани истеъмол қилишдан аввал шифокор билан маслаҳатлашиш шарт», — дейилади қўмита хабарида.
Рақобат қўмитаси истеъмолчилардан биологик фаол қўшимчаларни «дори» сифатида тақдим этаётган рекламаларга ишонмасликни сўраган.
Шунингдек, «барча касалликларни 1 ойда даволайди» каби ҳақиқатга тўғри келмайдиган ваъдалар — алдов рекламалари экани ҳам қўшимча қилинган.
Фақатгина Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан рўйхатдан ўтган, расмий сертификати мавжуд маҳсулотлардан фойдаланиш тавсия этилади.

Узбекистанцев призвали быть осторожнее с БАДами
Комитет по конкуренции в рамках своих полномочий осуществляет контроль за защитой прав потребителей и соблюдением законодательства "О рекламе". Для этого проводятся регулярные контрольные закупки пищевых продуктов, лекарственных средств и биологически активных добавок (БАД).
Об этом сообщает пресс-служба комитета. Результаты контрольных закупок по периодам:
- Из 397 контрольных закупок, проведенных в 2023 году, 24 признаны некачественными;
- Из 560 закупок, проведенных в 2024 году, 95 признаны некачественными;
- Из 618 закупок, проведенных в 2025 году, 123 не соответствовали установленным требованиям.
Также на сегодняшний день в Комитет поступило более 2 345 обращений по пищевым продуктам, лекарственным средствам и биологически активным добавкам. Из них 337 (14 процентов) касаются биологически активных добавок и пищевых добавок.
Большинство обращений связано с тем, что граждане, доверившись рекламе на телеканалах, радио и в социальных сетях, приобрели биологически активные добавки, но они не дали ожидаемого результата или оказали негативное влияние на их здоровье.
К сведению: Биологически активные добавки не являются лекарственными средствами и не предназначены для лечения заболеваний. Они могут использоваться только для поддержания функций организма или предотвращения определенных заболеваний, в качестве профилактики. Поэтому перед приемом любой добавки обязательно необходимо проконсультироваться с врачом.
В ведомстве призвали жителей Узбекистана быть внимательными:
Не доверяйте рекламе, выдающей биологически активные добавки за лекарства;
Несоответствующие действительности обещания, такие как излечение всех болезней за 1 месяц, являются обманной рекламой;
Используйте только продукцию, зарегистрированную Министерством здравоохранения и имеющую официальный сертификат.