15 mart — Butunjahon isteʼmolchilar huquqlarini himoya qilish kuni
Ushbu sana Birlashgan Millatlar Tashkiloti tomonidan eʼtirof etilib, 1983 yildan buyon har yili butun dunyoda keng nishonlanadi.
Bu sana har yili Butunjahon isteʼmolchilar ittifoqi tashkiloti tomonidan maʼlum bir mavzuga bagʼishlanadi. Joriy 2023-yilda esa «Toza energiya va mahsulotlarni isteʼmol qilishga oʼtish orqali isteʼmolchilarning huquq va imkoniyatlarini kengaytirish» shiori ostida oʼtmoqda.
Mamlakatimizda Butunjahon isteʼmolchilar huquqlarini himoya qilish kuni 1996 yil 26 aprelь – Oʼzbekiston Respublikasi “Isteʼmolchilarning huquqlarini himoya qilish toʼgʼrisida”gi Qonuni qabul qilingandan boshlab nishonlanib kelinmoqda.
Isteʼmolchi— foyda chiqarib olish bilan bogʼliq boʼlmagan holda shaxsiy isteʼmol yoki boshqa maqsadlarda tovar sotib oluvchi, ish, xizmatga buyurtma beruvchi yoxud shu niyatda boʼlgan fuqaro (jismoniy shaxs).

День прав потребителей учрежден Организацией Объединенных Наций и с 1983 года широко отмечается во всем мире целью привлечь внимание к правам и нуждам потребителей.
Каждый год Всемирный союз потребителей посвящает эту дату определенной теме. В 2023 году она проводится под лозунгом "Расширение прав и возможностей потребителей путем перехода к чистой энергии".
Всемирный день защиты прав потребителей отмечается в нашей стране с 26 апреля 1996 года, когда был принят Закон Республики Узбекистан «О защите прав потребителей».
Потребитель — гражданин (физическое лицо), приобретающий, заказывающий либо имеющий намерение приобрести или заказать товар или работу, услугу в целях личного потребления или иных целях, не связанных с извлечением прибыли.