Dorixonalarning aholiga xizmat ko‘rsatish sifatini oshirish masalasi muhokama qilindi
"Dori-Darmon" aksiyadorlik kompaniyasi tijorat ishlari bo‘yicha direktori Ramil Abdulov hamda tegishli bo‘lim boshliqlari kompaniyaga qarashli dorixonalar mudirlari bilan uchrashuv o‘tkazdi. Kompaniyaning  Sirdaryo mintaqaviy bo‘linmasi dorixona mudirlari yig‘ilishda onlayn ishtirok etishdi. Yig‘ilishda qonunchilikdagi sohaga oid yangiliklar, mavjud muammolar, savdo sifatini oshirish, kasb etikasiga rioya qilish, xizmat vazifasini sidqidildan bajarish, noqonuniy hatti-harakatlarga yo‘l qo‘ymaslik masalalari muhokama qilindi. Haqiqatan ham, so‘nggi yillarda aholini sifatli va arzon dori vositalari bilan ta’minlash maqsadida farmatsevtika sohasida anchagina yangiliklar joriy etildi.   Xususan, 2025-yil 1-apreldan cheklangan savdo ustamalari faqat retsept bilan beriladigan dori vositalari toifasiga nisbatan tatbiq etiladi. O‘zbekistonga bir qator dori-darmonlarni olib kirish uchun 2 foiz miqdorida bojxona boji joriy etildi. Giyohvandlik vositalarini dorixonalar orqali realizatsiya qilish tartibi belgilandi. Mazkur huquqiy hujjatlardan belgilangan normalarni, talablarni har bir soha xodimi bilishi kerak, albatta. Bundan tashqari yig‘ilishda savdo qoidalariga amal qilish, markirovkalangan,  davlat ro‘yxatidan o‘tkazilgan, kompaniya omborxonalaridan yetkazilgan dori vositalaridan boshqa dori vositalarini sotmaslik, belgilangan referent narx talablariga rioya qilish va albatta dori vositalarini xarid qilgan mijozga xarid chekini o‘z vaqtida berish kabi qoidalar eslatib o‘tildi. QR kodli chek bermaslik savdo obyektlarining eng ko‘p yo‘l qo‘yilayotgan xatosi ekanligi,  O‘zbekiston Respublikasi Soliq kodeksining 221-moddasiga ko‘ra: chek bermaslik besh million so‘m miqdorida jarima solishga sabab bo‘lishi ta’kidlandi. Kompaniya yuristi Nikolay Korolevskiy dorixona mudirlariga kasbiga, faoliyatiga mas’uliyat bilan qarash, noqonuniy harakatlardan cheklanish, savdo qoidalariga amal qilish bo‘yicha tavsiyalar berdi. Xususan, Jinoyat kodeksining 167-moddasiga ko‘ra, ishonib topshirilgan yoki uning ixtiyorida bo‘lgan o‘zganing mulkini o‘zlashtirish yoki rastrata qilish yo‘li bilan talon-toroj qilish bazaviy hisoblash miqdorining yuz baravarigacha miqdorda jarima yoki ikki yuz qirq soatgacha majburiy jamoat ishlari yoxud bir yilgacha axloq tuzatish ishlari bilan jazolanishi, kodeksning 1863-moddasiga ko‘ra sifatsiz yoki qalbakilashtirilgan dori vositalarini realizatsiya qilish bazaviy hisoblash miqdorining yuz baravaridan uch yuz baravarigacha miqdorda jarima yoki uch yilgacha axloq tuzatish ishlari yoki ikki yildan besh yilgacha ozodlikni cheklash yoki  besh yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanishi mumkinligi, tarkibida kuchli ta’sir qiluvchi moddalar mavjud bo‘lgan dori vositalarini retsept bo‘yicha chakana realizatsiya qilish tartibini buzish esa bazaviy hisoblash miqdorining yuz baravaridan uch yuz baravarigacha miqdorda jarima yoki uch yilgacha axloq tuzatish ishlari yoki ikki yildan besh yilgacha ozodlikni cheklash yoxud besh yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanishiga sabab bo‘lishi haqida ma’lumolar berdi. Ta’minot shubasi boshlig‘i Dinara Kalimullina va xalqaro aloqalar bo‘lim boshlig‘i Nargiza Gulyamxodjayeva dorixona mudirlariga savdo hajmini oshirish, dori vositalari assortimentini ko‘paytirish va aholi uchun zarur dori vositalarini dorixona mavjud bo‘lishini ta’minlash bo‘yicha o‘z takliflarini bayon qildi. Shuningdek uchrashuv davomida faoliyatda yo‘l qo‘yilayotgan kamchiliklar tilga olindi, yechimini kutayotan masalalar muhokama qilindi, takliflar urganildi, kelgusi ish rejalari belgilab olindi.
• 28 Mart, 08:42
Ijtimoiy dorixonalarning asosiy vazifasi nimadan iborat?
Ijtimoiy dorixonalarning asosiy vazifasi aholini Roʻyxatga kiritilgan dorixona assortimentidagi dori vositalari va tibbiy buyumlar, boshqa turdagi dori vositalari va tibbiy buyumlar bilan taʼminlash, shuningdek, imtiyozga ega ayrim toifadagi shaxslarni dori vositalari bilan taʼminlashdan iborat. Ijtimoiy dorixonalar bir qator funksiyalarni amalga oshiradi. Xususan: - dori vositalari va tibbiy buyumlarning ulgurji realizatsiyasi uchun va dori vositalari va tibbiy buyumlarni ishlab chiqarish uchun litsenziyaga ega boʻlgan taʼminotchilardan sotib oladi (olib kirishdan tashqari); - dori vositalarini Oʻzbekiston Respublikasi Sogʻliqni saqlash vazirligi tomonidan tasdiqlanadigan shakldagi retseptlar boʻyicha yoki retseptsiz chakana realizatsiya qilishni, shuningdek,- belgilangan tartibda dori vositalari va tibbiy buyumlarni saqlaydi va yoʻq qiladi; - isteʼmolchidan kelib tushgan shikoyatlar asosida aniqlangan, dori vositalarining nojoʻya taʼsiri va samaradorligi past holatlar haqida Oʻzbekiston Respublikasi Sogʻliqni saqlash vazirligini xabardor qiladi; - ambulatoriya sharoitida davolashda imtiyozli beriladigan dori vositalari roʻyxatiga kiritilgan, ijtimoiy dorixonada amalda mavjud boʻlgan va vaqtincha mavjud boʻlmagan dori vositalari haqida shahar va tuman tibbiyot birlashmalariga har chorakda maʼlumot taqdim etadi; - aholiga dori vositalari va tibbiy buyumlarni saqlash va qoʻllash boʻyicha maslahat berish va axborot yordami koʻrsatadi; - aholiga dori vositalari va tibbiy buyumlarning mavjudligi toʻgʻrisida axborot berish imkonini taʼminlovchi, dori vositalari va tibbiy buyumlarning ijtimoiy dorixonalar tarmogʻi boʻyicha harakatlanishining elektron shakldagi hisob-kitobini yuritadi; - ijtimoiy dorixonaga tashrif buyuruvchilar uchun belgilangan tartibda tasdiqlangan cheklangan narxlar koʻrsatilgan dori vositalari assortimenti roʻyxatini koʻrinarli joyda joylashtiradi; - shifokor retsepti asosida dori vositalarini tayyorlaydi va ichki sifat nazoratini oʻtkazadi (tegishli litsenziyasi mavjud boʻlganda).