18 may – Xalqaro muzeylar kuni
1977 yildan boshlab har yili 18 mayda dunyodagi 150 ga yaqin davlatda Xalqaro muzeylar kuni nishonlanadi. Bu haqda 1977 yilda Moskva va Leningrad shaharlarida oʼtkazilgan ICOM (International Council of Museums - Xalqaro muzeylar kengashi)ning XI konferentsiyasida qaror qilingan edi.
Bayramning maqsadi zamonaviy muzeylarning salohiyati va tarixiy-madaniy merosini koʼrsatish, keng auditoriya oʼrtasida ilmiy-maʼrifiy va taʼlim ishlarini olib borishdan iborat. Аnʼanaga koʼra, bayramga yangi koʼrgazmalar, maʼlum mavzuga bagʼishlangan festivallar, «muzeyda tun» dasturi, maʼruzalar, teatr tomoshalari, bepul ekskursiyalar, ilmiy oʼqishlar oʼtkaziladi.
1992 yildan eʼtiboran Xalqaro muzeylar kuni bayrami maʼlum bir mavzuga bagʼishlab nishonlanadi.
Аjoyib anʼanalardan yana biri, 18 mayga yaqin dam olish kunlari, shanbadan yakshanbaga oʼtar kechasi boʼlib oʼtadigan «muzeyda tun» dasturining oʼtkazilishidir. Ushbu tadbir birinchi marta 1997 yilda Germaniyada tashkil etilgan va hozirgacha har yili oʼtkazib kelinadi.
Bugun Oʼzbekistondagi aksariyat muzeylarda madaniy tadbirlar, jumladan “Ochiq eshiklar kuni” boʼlib oʼtadi, buning natijasida tashrif hamma uchun bepul boʼladi.

18 мая - Международный день музеев
С 1977 года Международный день музеев отмечается ежегодно 18 мая в около 150 странах мира. Об этом было объявлено на XI конференции ICOM (Международный совет музеев), проходившей в Москве и Ленинграде в 1977 году.
Цель праздника – показать потенциал современных музеев и их историко-культурного наследия, провести научную и просветительскую деятельность среди широкой аудитории. По традиции к празднику проводятся новые выставки, фестивали, посвященные определенной теме, программа «Ночь в музее», лекции, театрализованные представления, бесплатные экскурсии, научные чтения.
С 1992 года Международный день музеев посвящается определенной теме.
Еще одна замечательная традиция – проект «Ночь в музее», которая проходит в ближайшие к 18 мая выходные, с субботы на воскресенье. Это мероприятие впервые было организовано в Германии в 1997 году и до сих пор проводится каждый год.
Сегодня в большинстве музеев Узбекистана проводятся культурные мероприятия, в том числе «День открытых дверей», который позволяет всем желающим посетит музеи бесплатно.