Global Health Security Index— sogʼliqni saqlash tizimlari samaradorligini oʼrganuvchi xalqaro loyiha va mamlakatlarni tibbiyotning rivojlanish darajasiga koʼra tasniflaydi.
Mamlakatlarni tibbiyot sifati boʼyicha baholovchi ekspertlar xalqaro tashkilotlarning ochiq manbalaridan olingan maʼlumotlarni bir qancha mezonlar boʼyicha oʼrgandi. Hisoblash ballarda amalga oshirildi - maksimal 100, eng soʼnggi tanlovlar uchun oʼrtacha 38,9 ball.
Soʼnggi Global Health Security Index tadqiqoti 2021 yilda oʼtkazilgan va tibbiyot xavfsizligi boʼyicha eng yaxshi mamlakatlarning quyidagi roʼyxati tuzildi:
Davlatlar
Ball
1.
AQSh
75,9
2.
Avstraliya
71,1
3.
Finlandiya
70,9
4.
Kanada
69,8
5.
Tailand
68,2
6.
Sloveniya
67,8
7.
Buyuk Britaniya
67,2
8.
Germaniya
65,5
9.
Janubiy Koreya
65,4
10.
Shvetsiya
64,9
Tibbiyot darajasi boʼyicha davlatlar reytingi- Numbeo
Statistik maʼlumotlar va soʼrovlarga asoslangan koʼplab reytinglar mavjud va ular tanlov uchun tibbiyot darajasi yuqori boʼlgan davlatlar roʼyxatini taklif qilishadi. Numbeo xizmati ham har yili tibbiyot darajasi boʼyicha yuqori mamlakatlar roʼyxatini tuzadi, bu davlatlar uchun sogʼliqni saqlash indeksi deb ataladi. Tanlov sogʼliqni saqlash tizimining umumiy sifati, infratuzilma, mavjud xizmatlar va resurslarni baholashga asoslanadi. 2023 yilgi maʼlumotlarga koʼra, tibbiyot darajasini solishtirganda oʼnta yetakchi mamlakatlar:
Mamlakatlar
Indeks
Tayvan
85,9
83,0
Yaponiya
79,6
Fransiya
78,8
Niderlandiya
78,6
Daniya
78,4
77,9
77,5
Ispaniya
Lyuksemburg
77,3
Tibbiyoti eng yomon mamlakatlar
Dunyodagi eng yaxshi tibbiyotga ega mamlakatlar roʼyxatida oxirgi oʼrinlarni malakali kadrlar yetishmovchiligi, infratuzilmasi yomon rivojlangan, resurslar yetarli boʼlmagan, aholining asosiy xizmatlardan foydalanish imkoniyati cheklangan davlatlar egallagan. Reytingni tuzishda oʼlim darajasi va yuqumli kasalliklarning tarqalishi ham hisobga olingan. Numbeo oʼtkazgan soʼrovnomaga koʼra, tibbiyot rivojlanishi eng past mamlakatlarga quyidagilar kiradi:

Список стран по уровню безопасности здравоохранения
Global Health Security Index — это международный проект, который занимается исследованием эффективности функционирования систем здравоохранения и соответствующим образом классифицирует страны по уровню развития медицины. В последние годы работы направлены в большей мере на определение готовности государств к борьбе с пандемией.
Специалисты, оценивающие страны по качеству медицины, берут за основу данные из открытых источников международных организаций и изучают их согласно ряду критериев. Расчет выполняется в баллах — максимальный составляет 100, а средний по последним подборкам — 38,9. Последнее исследование Global Health Security Index было представлено за 2021 год и продемонстрировало следующий список стран с лучшей медициной по уровню безопасности здравоохранения:
Страна Балл
1. США 75,9
2. Австралия 71,1
3. Финляндия 70,9
4. Канада 69,8
5. Таиланд 68,2
6. Словения 67,8
7. Великобритания 67,2
8. Германия 65,5
9. Южная Корея 65,4
10. Швеция 64,9
Рейтинг стран по уровню медицины Numbeo
Существует большое число рейтингов, которые базируются на статистических данных и опросах, а вследствие предлагают отличающиеся подборки стран с высоким уровнем медицины. Ежегодно сервис Numbeo составляет список стран по уровню медицины под названием Health Care Index for Country. Подборка базируется на общем качестве системы здравоохранения, оценке инфраструктуры, доступных услуг и ресурсов. По данным за 2023 год при сравнении уровня медицины десятку стран-лидеров составили:
Страна Индекс
Тайвань 85,9
Южная Корея 83,0
Япония 79,6
Франция 78,8
Нидерланды 78,6
Дания 78,4
Таиланд 77,9
Финляндия 77,5
Испания 77,5
Люксембург 77,3
Страны с худшей медициной
Последние места в подборках стран с самой лучшей медициной в мире занимают государства, в которых наблюдается острая нехватка квалифицированного персонала, слабо развитая инфраструктура, недостаточно ресурсов, ограниченный доступ населения к получению базовых услуг. Уровень смертности и распространенность инфекционных заболеваний — показатели, которые также учитываются в составлении рейтингов. В число стран, которые регулярно занимают последние места по эффективности медицины в мире, входит и Россия.