Xitoyning Xefey Fanlar akademiyasiolimlari Alsgeymer kasalligini erta aniqlash va rivojlanishini baholash uchun yangi ko‘p vazifali DEMENTIA o‘quv tizimini taqdim etdi.
Tadqiqotchilar aholining qarishi bilan Alsgeymer kasalligi tobora dolzarb muammoga aylanib borayotganini va erta tashxis qo‘yish bemorlarning ahvolini yaxshilash uchun kalit ekanligini tushuntirdi. Kognitiv pasayishning dastlabki belgilaridan biri nutqning buzilishidir.
Avtomatlashtirilgan nutq tahlili invaziv bo‘lmagan va foydalanish mumkin bo‘lgan usul sifatida diagnostikaning istiqbolli yo‘nalishi hisoblanadi, ammo mavjud yondashuvlar ma’lumotlarning aniqligi va talqin qilinishida muammolarga duch keladi.
Xefey fizika fanlari instituti jamoasi nutq, matn va ekspert bilimlarini birlashtirish uchun gibrid diqqat mexanizmidan foydalanadigan DEMENTIA platformasini ishlab chiqdi. Ushbu yondashuv tizimning aniqligi va klinik qo‘llanilishini sezilarli darajada yaxshilaydi, Alsgeymer kasalligini yanada samarali aniqlash imkonini beradi.
Platforma ma’lumotlardagi murakkab o‘zaro ta’sirlarni aks ettiruvchi yirik til modellarining ilg‘or texnologiyalariga asoslangan bo‘lib, bu diagnostika aniqligini oshiradi va kognitiv funksiyalar holatini aniqroq bashorat qilish imkonini beradi. Sharhlash qobiliyati tahlili shuni ko‘rsatdiki, tizim klinik qarorlarni qabul qilishni qo‘llab-quvvatlaydi va turli ma’lumotlar to‘plamlariga moslasha oladi.
Olimlarning fikriga ko‘ra, DEMENTIA platformasi aholining qarishi bilan bog‘liq ayrim muammolarni hal qilish uchun katta salohiyatga ega. Tadqiqotchilar ushbu ishlanmadan klinik amaliyotda an’anaviy diagnostika usullaridan tashqari kognitiv pasayish monitoringi vositasi sifatida foydalanish mumkinligini ta’kidladi.

Ученые Хэфэйской академии наук (Китай) представили новую многозадачную систему обучения DEMENTIA для раннего выявления и оценки течения болезни Альцгеймера.
Исследователи пояснили, что, учитывая старение населения, болезнь Альцгеймера становится все более актуальной проблемой, и ранняя диагностика является ключом к улучшению состояния пациентов. Одним из первых признаков ухудшения когнитивных функций является нарушение речи.
Автоматизированный анализ речи, как неинвазивный и доступный метод, представляет собой перспективное направление для диагностики, но существующие подходы сталкиваются с проблемами в точности и интерпретируемости данных.
Команда профессора Ли Хая из Института физических наук Хэфэя разработала платформу DEMENTIA, которая использует гибридный механизм внимания для объединения речи, текста и экспертных знаний. Такой подход значительно повышает точность и клиническую применимость системы, позволяя более эффективно выявлять болезнь Альцгеймера.
В основе работы платформы лежат передовые технологии больших языковых моделей, которые фиксируют сложные взаимодействия в данных, что повышает точность диагностики и позволяет более точно прогнозировать состояние когнитивных функций. Анализ интерпретируемости показал, что система надежно поддерживает принятие клинических решений и может адаптироваться к различным наборам данных.
По словам ученых, платформа DEMENTIA обладает значительным потенциалом для решения некоторых проблем, связанных со старением населения. Исследователи отметили, что разработку можно использовать в клинической практике как инструмент мониторинга снижения когнитивных функций в дополнение к традиционным методам диагностики.