Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining "Onalar va bolalar salomatligini muhofaza qilish, aholining reproduktiv salomatligini mustahkamlash chora-tadbirlari toʼgʼrisida"gi Qarori qabul qilindi.
Qarorga muvofiq, 2023 yil 1 oktyabrdan boshlab:
Respublika ixtisoslashtirilgan akusherlik va ginekologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi, Respublika aholi reproduktiv salomatligi markazi, Respublika “Ona va bola skrining” markazi negizida Respublika ixtisoslashtirilgan ona va bola salomatligi ilmiy-amaliy tibbiyot markazi tashkil etiladi.
Markazning Qoraqalpogʼiston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahridagi hududiy filiallari:
- xavf omillari aniqlangan ayollarni tibbiy tekshiruvdan oʼtkazadi, ularni davolaydi hamda zarur hollarda respublika darajasidagi tibbiyot muassasalariga yoʼnaltiradi;
- nikohlanuvchilar, homilador va tugʼish yoshidagi ayollar hamda chaqaloqlarni molekulyar tibbiy-genetik tekshiruvlardan oʼtkazadi;
- irsiy kasalliklar aniqlangan bolalarni maxsus dori vositalari va oziq-ovqat mahsulotlari bilan taʼminlaydi;
- sogʼlom oilani rejalashtirish hamda istalmagan homiladorlikning oldini olish chora-tadbirlarini amalga oshiradi.

Постановлением поручено внедрить усовершенствованную систему медицинской профилактики и патронажа охраны здоровья матерей.
В соответствии с этой системой, региональные филиалы центра здоровья матери и ребёнка в Каракалпакстане, областях и Ташкенте:
- проводят медицинские обследования и лечение женщин с выявленными факторами риска, при необходимости — направляют их в медицинские учреждения республиканского уровня;
- проводят молекулярное медико-генетическое обследование лиц, вступающих в брак, беременных и женщин фертильного возраста, а также младенцев;
- обеспечивают специальными лекарственными средствами и продовольственной продукцией детей с выявленными наследственными заболеваниями;