Ushbu kalkulyator asosida Flinders universiteti, Kvinslend texnologiya universiteti, Sidney universiteti va Immunizatsiya koalitsiyasi olimlari, shifokorlari va tadqiqotchilari koronavirus infeksiyasidan 6 oy o‘tgach postkovid sindromi rivojlanish xavfini individual baholaydigan onlayn vositani ishlab chiqdilar.
Los-Anjelesdagi Kaliforniya universiteti xodimi Kirsti Shortning so‘zlariga ko‘ra, ushbu kalkulyator surunkali kasallikka qarshi kurashda samarali vosita bo‘lib xizmat qiladi.
"Postkovid sindrom - bu 10 xil a’zo tizimi tomonidan 200 dan ortiq alomatlarni o‘z ichiga olgan va mutlaqo har xil ko‘rinishga ega bo‘lgan kasallik. Eng keng tarqalgan alomatlar qatoriga charchoq, kognitiv buzilishlar va hansirash kiradi," - dedi doktor Short.
Doktor Shortning ta’kidlashicha, COVID-19 ni tashxislash va davolash usullari hali mukammal emasligiga qaramay, hozirgi vaqtda ushbu kasallikning rivojlanish xavf omillarini aniq tushunishga erishildi.
"Kalkulyator bir qator omillarni, jumladan, yosh, jins, insonda shu kungacha bo`lgan kasalliklar, emlash, ilgari yuqtirgan infeksiyalar soni va virusga qarshi dorilarni qo‘llashni hisobga oladi," - dedi u.

Калькулятор риска COVID-19, разработанный учеными из Университета Квинсленда, теперь позволяет определять риск развития постковидного синдрома.
На основе данного калькулятора ученые, врачи и исследователи из Университета Флиндерса, Квинслендского технологического университета, Сиднейского университета и Коалиции по иммунизации разработали онлайн-инструмент, который осуществляет индивидуальную оценку риска развития постковидного синдрома через 6 месяцев после заражения.
По словам Кирсти Шорт из Калифорнийского университета в Лос-Анджелесе, данный калькулятор окажется эффективным инструментом для борьбы с хроническим заболеванием.
«Постковидный синдром — невероятно изнурительное заболевание, насчитывающее более 200 симптомов со стороны 10 различных систем органов и имеющее совершенно разные проявления. К числу наиболее распространенных симптомов относятся утомляемость, когнитивные нарушения и одышка», — сказала д-р Шорт.
Несмотря на то что методы диагностики и лечения COVID-19 еще далеки от совершенства, как отмечает д-р Шорт, в настоящее время уже достигнуто четкое понимание факторов риска развития данного заболевания.
«Калькулятор учитывает целый ряд факторов, включая возраст, пол, сопутствующие заболевания, вакцинацию, количество перенесенных ранее инфекций и применение противовирусных препаратов», — сказала она.