Choy surunkali buyrak kasalligi bilan og‘rigan bemorlar uchun foydali
Jamoa 1999-yildan 2018-yilgacha Milliy salomatlik va ovqatlanish bo‘yicha ekspertiza so‘rovida qatnashgan 17 575 surunkali buyrak kasalligi bilan kasallangan bemorlar orasida choyning uzoq muddatli ta’sirini o‘rgandi.
Ma’lum bo‘lishicha, kuzatuv davrida 5835 ta, jumladan, yurak-qon tomir kasalliklaridan 1823 ta o‘lim qayd etilgan.
Hech qachon choy ichmaganlar bilan solishtirganda, kuniga to‘rt stakan choy ichish surunkali buyrak kasalligi bilan og‘rigan bemorlarning barcha sabablarga ko‘ra o‘lim xavfini kamaytirishi aniqlandi.
Dozaga bog‘liqlik ta’siri ham kuzatildi, surunkali buyrak kasalligining dastlabki bosqichlarida kuniga 3-5 stakan choy ichish bemorlar uchun foydali ekanligi qayd etildi.
Olimlar tomonidan surunkali buyrak kasalligiga chalinganlar kuniga, ko‘k yoki qora navlarini tanlab, to‘rt stakangacha choy ichish, ichimlikka shakar qo‘shmaslik tavsiya etildi.

Чай снижает смертность среди пациентов с хронической болезнью почек
Группа ученых из Университета китайской медицины Гуанчжоу обнаружила, что употребление чая продлевает жизнь людям с хронической болезнью почек (ХБП). Исследование опубликовано в научном журнале Renal Failure (RenFail).
Команда изучила долгосрочное влияние чая среди 17575 пациентов с ХБП, принявших участие в Национальном исследовании здоровья и питания за 1999–2018 годы.
Оказалось, что за период наблюдений зарегистрировали 5835 летальных исхода, в том числе 1823 ухода из жизни от сердечно-сосудистых болезней.
По сравнению с теми, кто никогда не пил чай, употребление до четырех чашек чая в день было значительно связано с более низкой смертностью от всех причин среди пациентов с ХБП.
Также наблюдался эффект дозозависимости, при котором риски смертности от любых причин снижались при употреблении от трех до пяти чашек чая в день, особенно на ранних стадиях ХБП.
По словам ученых, при хронической болезни почек желательно выпивать до четырех чашек чая в день, выбирая черный или красный сорта и не добавляя сахар в напиток.