"Dori vositalari va farmatsevtika faoliyati to‘g‘risida"gi O‘zbekiston Respublikasi Qonunining 13-moddasiga asosan:
Davolash-profilaktika muassasalari, dorixonalar hamda dori vositalarini ishlab chiqaruvchi, realizatsiya qiluvchi va qo‘llovchi tashkilotlar dori vositalarining qo‘llanilishi chog‘ida nojo‘ya reaksiyalar aniqlangan barcha holatlar to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligini yozma shaklda xabardor qilishi shart.
O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirining (Adliya vazirligi tomonidan 2018 yil 16 aprelda ro‘yxatdan o‘tkazilgan, ro‘yxat raqami 3000-son) buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Dori vositalarini qo‘llashda aniqlangan nojo‘ya taʼsirlar to‘g‘risida xabardor qilish tartibi to‘g‘risida"gi nizomga binoan:
Dorixona hamda dori vositalarini ishlab chiqaruvchi, realizatsiya qiluvchi tashkilotlar o‘zi tomonidan ishlab chiqarilgan yoki realizatsiya qilingan dori vositasining qo‘llanilishi chog‘ida nojo‘ya reaksiya aniqlanganligi (kuzatilganligi) haqida maʼlumot olganda ular bu haqda 10 kun ichida xabarnoma rasmiylashtiradi va uning O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligiga yuborilishini taʼminlaydi.
(Qo‘llanilgan dori vositasining nojo‘ya reaksiyasi anafilaktik reaksiya, Layell sindromi yoki Stivens-Djonson sindromi bilan bog‘liq deb xulosa qilinsa yoxud bu haqda maʼlumot kelib tushsa, shuningdek uning oqibatida inson vafot etganligi aniqlansa xabarnoma 1 kun ichida rasmiylashtirilishi va O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligiga yuborilishi lozim.)
Bunda dorixona, dori vositalarini ishlab chiqaruvchi va realizatsiya qiluvchi tashkilot xodimiga ushbu tashkilot tomonidan ishlab chiqarilgan yoki realizatsiya qilingan dori vositasining qo‘llanilishi chog‘ida nojo‘ya reaksiya kuzatilganligi yoki aniqlanganligi haqida xabar berilganda, u bu haqda zudlik bilan tashkilot rahbariga, u bo‘lmaganda esa, uning o‘rnini bosuvchi shaxsga maʼlum qiladi.
Dorixona, dori vositalarini ishlab chiqaruvchi va realizatsiya qiluvchi tashkilot rahbari yoki uning o‘rnini bosuvchi shaxs dori vositasining nojo‘ya reaksiyasi kuzatilganligi yoki aniqlanganligi haqidagi xabarga asoslanib xabarnoma rasmiylashtiradi va uning O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligiga yuborilishini taʼminlaydi.

Что делать, если возник побочный эффект от препарата, приобретенного в аптеке?
Согласно статье 13 Закона Республики Узбекистан "О лекарственных средствах и фармацевтической деятельности":
Лечебно-профилактические учреждения, аптеки и организации, производящие, реализующие и применяющие лекарственные средства, обязаны информировать в письменной форме Министерство здравоохранения Республики Узбекистан обо всех случаях выявления побочных реакций при применении лекарственных средств.
Согласно положению «О порядке уведомления о побочных эффектах, выявленных при применении лекарственных средств», утвержденному приказом Министра здравоохранения Республики Узбекистан (зарегистрировано Министерством юстиции 16 апреля 2018 года, перечень № 3000):
При получении в аптеку и организации, производящие и реализующие ЛП, информации об обнаружении (наблюдении) нежелательной реакции при применении производимого или реализуемого ими ЛП, они в течение 10 дней оформляют об этом уведомление и обеспечивают его отправку в Министерство здравоохранения Республики Узбекистан.
(Если сделано заключение врачом, что такие серьезные побочные реакции как: анафилактическая реакция, синдром Лайелла или синдром Стивенса-Джонсона, а также в случае смерти человека, связаны с применением лекарственного средства, необходимо сообщить об этом в течение 1 дня.)
В этом случае при уведомлении работника аптеки, организации, производящей и реализующей лекарственные средства, о том, что при применении лекарственного препарата, производимого или реализуемого этой организацией, наблюдалась или выявлялась нежелательная реакция, он должен немедленно сообщить об этом руководителю организацией, а в случае его отсутствия – его заместителю.
Руководитель аптеки, организации, производящей и реализующей лекарственные средства, или лицо, его замещающее, на основании сообщения о том, что наблюдается или выявлена ​​нежелательная реакция на лекарственный препарат, выдает уведомление и обеспечивает его направление в Министерство здравоохранения Республики Узбекистан.