Reuters: Док-1 Мах сироп ишлаб чиқарувчиси Ҳиндистонда фаолиятини қайта тиклади
Ҳиндистоннинг Уттар-Прадеш штати маъмурлари Док-1 Мах йўтал сиропларини ишлаб чиқарадиган Марион Биотеч заводида ишлаб чиқаришнинг катта қисмини қайта тиклашга рухсат берди. Бу ҳақда Реутерс хабар бермоқда.
Корхонада ишлаб чиқарилган бошқа дори воситаларининг сифатсиз ишлаб чиқарилиши билан боғлиқ бирорта ҳам ҳолат қайд этилмаган, дея хабар беради Гиёҳванд моддаларни назорат қилиш давлат агентлиги.
Компаниянинг мурожаати қисман қаноатлантирилиб, пропиленгликолдан фойдаланган ҳолда маҳсулот ишлаб чиқаришга берилган рухсатнома бекор қилинди. Компанияга бошқа барча маҳсулотларни ишлаб чиқариш ва сотишга рухсат берилган.
Марион заводи Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирлиги компания томонидан ишлаб чиқарилган иккита йўтал сиропи – Амбронол ва Док-1 Махнинг 2022 йилда таҳлилини ўтказгач, март ойида ёпилган эди.
Пропиленгликол ўрнига бошқа иккита арзонроқ моддалар ишлатилган. 2021 йилда пропиленгликол нархи кескин ошгани сабабли, бир ёки бир нечта этказиб берувчилар арзон ва заҳарли суюқликни қонуний кимёвий моддалар билан аралаштиришганлиги маълум бўлган эди.
Сифатсиз сироплар тарқатувчилар мажбурий текширув ўтказмаслик учун мансабдор шахсларга 33 минг доллар пора берган. Док-1 Мах Ўзбекистонда 65 боланинг ўлимига сабаб бўлган. Болалар ўлими юзасидан 21 нафар фуқарога нисбатан жиноят иши қўзғатилган.

Власти индийского штата Уттар-Прадеш разрешили возобновить большую часть производства на заводе компании Marion Biotech, которая производила сиропы от кашля «Док-1 Макс». Об этом сообщает Reuters.
Неизвестно ни одного случая некачественного производства других лекарств, выпускаемых фирмой, – заявили в наркоконтроле штата.
Апелляция фирмы частично принимается, а разрешение на производство продукции с использованием пропиленгликоля (PG) аннулируется. Компании разрешается производить и продавать всю остальную продукцию.
Завод Marion был закрыт в марте после того, как в 2022 году Министерство здравоохранения Узбекистана провело анализ двух сиропов от кашля, производимых компанией – «Амбронол» и «Док-1 Макс».
В качестве заменителя пропиленгликоля использовались два других вещества, поскольку они дешевле. В 2021 году, когда цены на пропиленгликоль резко возросли, один или несколько поставщиков смешали более дешевую и токсичную жидкость с легальным химическим веществом.
Распространители некачественных сиропов заплатили чиновникам взятку в размере $33 тысяч, чтобы не проводить обязательные проверки. «Док-1 Макс» стал причиной гибели 65 детей в Узбекистане.