Dori vositalari va tibbiy buyumlar muomalasini tartibga solish jarayonlari takomillashtiriladi
“Dori vositalari va tibbiy jihozlar muomalasini tartibga solishga doir qoʼshimcha chora-tadbirlar toʼgʼrisida”gi Prezident Farmoni (PF–137-son, 19.08.2025 y.) qabul qilindi.
Farmonga koʼra, 2026 yil 1 yanvardan tibbiy buyumlar va tibbiy texnikalarning muomalasi quyidagicha tartibda amalga oshiriladi:
- tibbiy buyum va tibbiy texnikalar tibbiy jihozlar sifatida davlat roʼyxatidan oʼtkaziladi;
- tibbiy jihozlar inson hayoti bilan bogʼliq boʼlgan ehtimoli yuqori xavflarni hisobga olgan holda 4 ta xavfsizlik darajasiga koʼra tasniflanadi;
- tibbiy jihozlar klinik tadqiqotlarning ijobiy natijasi asosida davlat roʼyxatidan oʼtkaziladi.
✅ Shuningdek, dori vositalari va tibbiy jihozlar uchun muvofiqlik sertifikatini rasmiylashtirishda quyidagilar talab qilinadi:
▪️ dori vositalari uchun – 2027 yil 1 yanvardan ishlab chiqaruvchining dori vositalari turiga “Zarur ishlab chiqarish amaliyoti – GMP” milliy sertifikati;
▪️ tibbiy jihozlar uchun – 2027 yil 1 iyuldan ishlab chiqaruvchining “ISO: 13485” milliy standartiga muvofiqlik sertifikati.
Farmonga koʼra, 2026 yil 1 yanvardan:
➖ mahalliy va xorijiy ishlab chiqaruvchilar dori vositalarini davlat roʼyxatidan oʼtkazish va roʼyxatdan oʼtkazilganlik guvohnomasining amal qilish muddatini uzaytirish uchun “Zarur ishlab chiqarish amaliyoti – GMP” milliy sertifikatiga ega boʼlishi talab etiladi;
➖ dori vositalari va tibbiy jihozlarni davlat roʼyxatidan oʼtkazish natijalariga koʼra mahalliy va xorijiy ishlab chiqaruvchilarga amal qilish muddati 5 yil boʼlgan roʼyxatdan oʼtkazilganlik guvohnomasi beriladi.
Bunda mahalliy ishlab chiqaruvchilarga ilgari muddatsiz berilgan roʼyxatdan oʼtkazilganlik guvohnomalarining amal qilish muddati mazkur Farmon kuchga kirgan sanadan eʼtiboran 5 yil etib belgilanadi;
???? dori vositalari va tibbiy jihozlarni ishlab chiqarish ularning huquq egasining buyurtmasi asosida tegishli litsenziyaga ega boʼlgan ishlab chiqaruvchilar tomonidan shartnoma orqali amalga oshirilishi mumkin;
???? tibbiy jihozlarni chakana realizatsiya qilish faoliyati uchun litsenziya talabi bekor qilinib, ushbu faoliyat vakolatli organni xabardor qilish orqali amalga oshiriladi.

Принят Указ «О дополнительных мерах по регулированию обращения лекарственных средств и медицинских изделий» (№ УП–137 от 19.08.2025 года).
Согласно Указу, с 1 января 2026 года обращение изделий медицинского назначения и медицинской техники осуществляется в следующем порядке:
- проводится государственная регистрация изделий медицинского назначения и медицинской техники в качестве медицинских изделий;
- медицинские изделия классифицируются по четырем уровням безопасности с учетом высокой вероятности рисков, связанных с жизнью человека;
- государственная регистрация медицинских изделий проводится на основании положительных результатов клинических исследований.
✅ При оформлении сертификата соответствия для лекарственных средств и медицинских изделий требуются:
▪️ для лекарственных средств – с 1 января 2027 года национальный сертификат «Надлежащая производственная практика – GMP» на вид лекарственных средств производителя;
▪️ для медицинских изделий – с 1 июля 2027 года сертификат соответствия производителя национальному стандарту «ISO:13485».
В соответствии с Указом, с 1 января 2026 года:
- с отечественных и зарубежных производителей для государственной регистрации лекарственных средств и продления срока действия регистрационного удостоверения требуется получение национального сертификата «Надлежащая производственная практика – GMP»;
- по результатам государственной регистрации лекарственных средств и медицинских изделий отечественным и зарубежным производителям выдается регистрационное удостоверение со сроком действия пять лет.
При этом срок действия регистрационных удостоверений, ранее выданных отечественным производителям на бессрочной основе, устанавливается равным пяти годам, начиная с даты вступления в силу настоящего Указа;
- производство лекарственных средств и медицинских изделий может осуществляться на основании заказа их правообладателя по договору производителями, имеющими соответствующую лицензию;
- лицензионное требование для осуществления деятельности по розничной реализации медицинских изделий отменяется, данная деятельность осуществляется путем уведомления уполномоченного органа.