Aksariyat farmatsevtlar dorixonalarda mijozlarga maslahat berishga tayyor, ammo bepul emas, "Farma RF" hamjamiyati tomonidan oʻtkazilgan soʻrov natijasi shuni koʻrsatdi. Shunday qilib, ular bu bilan kasbning nufuzini oshirishga va tashrif buyuruvchilarni dorixona xodimlariga hurmat bilan munosabatda boʻlishiga umid qilishmoqda. Shu bilan birga Farma RF respondentlari xaridorlar farmatsevt yoki provizor maslahati uchun pul toʻlashga tayyorligiga shubha qilishadi.
Farma RF platformasida soʻrovda qatnashgan farmatsevtlarning ¾ qismi (74,2%) dorixonalarda pullik maslahatlar oʻtkazish mumkin deb hisoblaydi. Ularning aksariyati (62,9%), agar biror kishi xarid uchun emas, faqat maʼlumot olish uchun preparatlar haqida savol bersa, pullik konsultatsiyani maqsadga muvofiq deb hisoblaydi. Respondentlarning deyarli yarmi - 45,3 foizi har bir maslahat uchun alohida haq toʻlanishi kerak, deb hisoblaydi, 34,6 foizi mavhum mavzulardagi suhbatlar uchun pul toʻlanishini xohlaydi. Respondentlarning 66,3 foizi oʻzlari pullik xizmatlar koʻrsatishga tayyor.
Respondentlarning asosiy maqsadi umuman pul yoki maoshiga qoʻshimcha ustama ishlash emas. Farmatsevtlar uchun asosiy narsa kasbining nufuzini oshirish istagi va unga boʻlgan hurmat darajasini oshirishdir. 68,3% respondentlarning fikriga koʻra, odamlar maslahat uchun toʻlov qilsa, dorixona xodimini hurmat qiladi va uning vaqtini qadrlaydi. Yana 53,5 foizi bunday chora “provizor” va “farmatsevt” kasblari nufuzining oshishiga xizmat qiladi, deb hisoblaydi. 43,2 foizi esa oʻzi haqida emas, balki ish joyi haqida qaygʻurib, bu ular ishlayotgan dorixona daromadini oshirishga xizmat qilishini aytishgan. Respondentlarning toʻrtdan bir qismi (24,7%) bunday maslahatlashuvlar poliklinikadagi tibbiyot xodimlarining yukini qisman yengillashtiradi, deb hisoblaydi.
Farmatsevtlar pulli maslahatlarning salbiy oqibatlarini ham baholashdi. Aksariyat (61,6%) bunday pulli maslahatlar navbatda turishga majbur boʻlgan boshqa tashrif buyuruvchilarning noroziligiga sabab boʻlishidan qoʻrqishadi. Deyarli xuddi shuncha respondentlar (59,8%) farmatsevtika xodimlari pul ishlash istagida ayblanadi, deb hisoblaydi. Respondentlarning 20,3 foizi bunday maslahatlashuvlar orqali pul ishlash qiyin, ammo tashkilot imijiga putur yetkazadi, deb hisoblaydi.
Shu bilan birga, respondentlarning atigi uchdan bir qismi (32%) bunday xizmat talabga ega boʻlishiga ishonishadi va 41,7% odamlar buning uchun pul toʻlashga tayyor emasligiga ishonchlari komil.
Metodologiya: soʻrov "Farma RF" professional hamjamiyatining veb-saytida 2023-yil 10-maydan 29-maygacha oʻtkazildi. Unda 477 nafar respondent ishtirok etdi.

Должна ли консультация в аптеке быть платной?
Большинство фармацевтов готовы консультировать покупателей в аптеках, но не бесплатно, показывает опрос, проведенный в сообществе «Фарма РФ». Так они надеются повысить престиж профессии и заставить посетителей относиться к сотрудникам аптек с уважением. Правда, в том, что покупатели будут готовы платить за консультации фармацевта или провизора, респонденты «Фарма РФ» сомневаются.
74,2% фармацевтов, принявших участие в опросе на платформе «Фарма РФ», считают возможным проведение платных консультаций в аптеках. Большинство из них (62,9%) считают платные консультации уместными в том случае, если человек не совершает покупку, а просто задает вопросы о препаратах. Почти половина – 45,3% – респондентов думают, что отдельно нужно оплачивать каждую консультацию, а треть (34,6%) хотят получать плату за разговоры на отвлеченные темы. 66,3% респондентов готовы сами предоставлять платные услуги.
Основной мотив респондентов – вовсе не жадность и не желание получить прибавку к небольшой зарплате. Главное для фармацевтов – стремление повысить престиж профессии и уровень уважения к ней. Оплата консультаций, считают 68,3% респондентов, заставит уважать сотрудника аптеки и ценить его время. Еще 53,5% уверены, что такая мера будет способствовать росту престижа профессий «провизор» и «фармацевт». Еще 53% респондентов надеются на то, что платные консультации помогут избавиться от посетителей, которые приходят в аптеку просто поболтать. А 43,2% заботятся не о себе, а о месте работы, говоря о том, что это поможет повысить доход аптеки, в которой они работают. Четверть респондентов (24,7%) считают, что такие консультации позволят частично разгрузить медработников поликлинического звена.
Негативные последствия платных консультаций фармацевты тоже видят. Большинство (61,6%) опасаются, что такие консультации вызовут недовольство у других посетителей, вынужденных ожидать своей очереди. Почти столько же (59,8%) думают, что фармработников обвинят в алчности и желании заработать. 20,3% респондентов считают, что заработать на таких консультациях сложно, зато имидж организации будет испорчен.
При этом только примерно треть респондентов (32%) считает, что такая услуга будет востребована, а 41,7% уверены, что люди не будут готовы платить за нее.
Методология: опрос проходил на сайте профессионального сообщества «Фарма РФ» с 10 по 29 мая 2023 года. В нем приняло участие 477 респондентов.