Mutaxassis: migren aksariyat 35 yoshdan 45 yoshgacha bo'lgan ayollarda uchraydi
Rossiya Federal Tibbiyot-biologik agentligining Miya va neyrotexnologiya federal markazining mutaxassisi, migren bilan kasallanganlarning 70% ayollar orasida qayd etilishini ta'kidladi.
35 yoshdan 45 yoshgacha bo'lgan ayollar migrenga ko'proq moyil bo'lishadi, 50 yoshdan keyin esa kasallik darajasi sezilarli darajada kamayadi.
"Kopincha, birinchi migren xuruji 20 yoshdan oldin rivojlanadi. Agar yosh bolalar haqida gapiradigan bo'lsak, o'g'il bolalar bu kasallika koproq moyil bo'lishadi. 20 yoshdan keyin, ayniqsa 35 yoshdan 45 yoshgacha bo'lgan yosh oralig'ida ayollar ko`proq aziyat chekishadi ", deydi mutaxassis.
Uning so'zlariga ko'ra, 50 yildan keyin migren xurujlari soni sezilarli darajada kamayadi.
Shuningdek, u migrenni qo'zg'atuvchi omillardan biri stress, yomon uyqu va faol hayot tarzi ekanligini tushuntirdi, shu sababdan kasallik yoshlarda ko'proq uchraydi.

Эксперт заявила, что чаще всего от мигрени страдают женщины от 35 до 45 лет
Заведующая неврологическим отделением ФГБУ "Федеральный центр мозга и нейротехнологий" Ольга Бойко также отметила, что до 70% случаев мигрени фиксируется среди женщин
Женщины от 35 до 45 лет наиболее подвержены возникновению мигрени, при этом после 50 лет частота встречаемости заболевания значительно снижается. Об этом рассказала заведующая неврологическим отделением №2 ФГБУ "Федеральный центр мозга и нейротехнологий" ФМБА России Ольга Бойко.
"Как правило, первый приступ мигрени развивается в возрасте до 20 лет. Если говорить о детском возрасте, то чаще болеют мальчики. В возрасте после 20 наиболее подвержен мигрени - это возрастной диапазон от 35 до 45 лет, это, конечно, болеют женщины", - сказала она на пресс-конференции.
По ее словам, до 70% случаев мигрени фиксируется среди женщин. "После 50 лет частота встречаемости приступов мигрени значимо уменьшается", - отметила Бойко.
Она также пояснила, что одним из провоцирующих мигрень факторов является стресс, неполноценный сон и активный образ жизни, поэтому заболевание чаще встречается у молодых.