Farmatsevtika uchun "oltin koni": semizlikka qarshi dorilar
JSST maʼlumotlariga koʼra, 1975 yildan beri semirib ketganlar soni uch baravar koʼpaygan, hozir dunyoda bir milliarddan ortiq odam ortiqcha vaznga ega va har yili 4 milliondan ortiq odam ortiqcha vazn tufayli kelib chiqadigan sogʼliq muammolari sabab vafot etadi.
Kasallikning ijtimoiy ahamiyati farmatsevtika kompaniyalari eʼtiborini tortmay qolmadi va 2022 yilga borib semirishga qarshi dori vositalarining jahon bozori hajmi 2,4 milliard dollarni tashkil etdi.Tahlilchilarning fikricha, 2030 yilga borib bozor hajmi 150 milliard dollarga yetishi mumkin.
Semirib ketish uchun dori vositalarining "ishlab chiqish" tarixi miloddan avvalgi II asrga borib taqaladi: Efeslik yunon shifokori Soran oʼz bemorlariga laksatif eliksirlarni ichishni tavsiya qilgan va u ming yillar davomida "semizlikni davolash boʼyicha klinik tavsiya" boʼlib kelgan.
Semirib ketishni farmatsevtik davolashning birinchi namunalari 1920 yilda paydo boʼlgan Qalqonsimon bez gormonlari eutiroidizm
bilan ogʼrigan odamlarda semizlikni davolashda mashhur boʼlib kelgan, ammo ular jiddiy yon taʼsirga ega boʼlgan.
1933-1938 yillarda farmatsevtika kompaniyalari yuqori zaharli 2,4-Dinitrofenol boʼlgan dori-darmonlarni ishlab chiqardilar, ularni davolash katarakta va teri kasalliklariga olib keldi, shuningdek, suyak iligi, markaziy asab tizimi, bemorlarning yurak-qon tomir tizimiga salbiy taʼsir koʼrsatdi. 1938 yil oxiriga kelib, FDА qarori bilan bozorlardan olib tashlandi va DNF amalda qoʼllanilmaydi.
Oʼsha paytdan boshlab, amfetaminlar semirishni davolash uchun mashhur dori-darmonlarga aylandi, ular 60-yillarning oxirigacha vazn yoʼqotishning mashhur usuli boʼlib, "kamalak parhez tabletkalari" sifatida mashhur edi. Biroq, dorilarning bir qator nojoʼya taʼsirlari borligi maʼlum boʼldi va 1967-1968 yillarda AQSh Senati ushbu tabletkalarni qabul qilgan bemorlarning oʼlim sabablarini oʼrganib chiqdi, bu esa keyinchalik ularni taqiqlash sabablaridan biriga aylandi. .
1964 yildan 2009 yilgacha 25 ta semizlikka qarshi dori vositalari xavfsizlik nuqtai nazaridan bozordan olib tashlandi, ulardan 23 tasi miyadagi kimyoviy neyrotransmitterlarning funktsiyasini oʼzgartirib, psixiatrik kasalliklar, yurak kasalliklari yoki giyohvandlikka sabab boʼlgan.
Tahlilchilar bozor oʼsishiga rozi emas. Turli xil moliyaviy xizmatlarni ham koʼrsatuvchi Amerika bank xolding kompaniyasi Morgan Stanley maʼlumotlariga koʼra, 2022 yilda semirishga qarshi dori vositalarining global bozori 2,4 milliard dollarni tashkil Etdi va 2030 yilga kelib u 54 milliard dollarga yetishi mumkin. Biroq, Reuters tahlilchilarining maʼlumotlariga koʼra, 2030 yilga borib 100 milliard dollar hajmga yetadi. Jefferies global investitsiya banki kompaniyasi maʼlumotlariga koʼra, potentsial bozor hajmi uch baravar katta va 2031 yilga kelib 150 milliard dollarni tashkil qilishi mumkin, bu esa semirishga qarshi dorilarni saraton dori vositalaridan keyin ikkinchi eng koʼp sotiladigan dorilar toifasiga aylantiradi .

По данным ВОЗ, с 1975 года число людей, страдающих от ожирения, утроилось, на данный момент более миллиарда человек в мире страдают от лишнего веса и свыше 4 млн человек ежегодно умирают из-за проблем со здоровьем, вызванным избыточным весом.
Социальная значимость заболевания не могла не привлечь внимание фармацевтических компаний, и к 2022 году объем мирового рынка лекарств от ожирения составил $2,4 млрд. По мнению аналитиков, емкость рынка к 2030 году может достигнуть $150 млрд.
История «разработок» лекарств от ожирения берет свое начало со второго века нашей эры: греческий врач Соран из Эфеса рекомендовал своим пациентам принимать слабительные эликсиры, и это было «клинической рекомендацией лечения от ожирения» на тысячи лет.
Первые примеры фармацевтического лечения ожирения появились только в 1920-м, когда тиреоидные гормоны стали популярным средством лечения ожирения у людей с эутиреозом, однако имели скромные показатели и имели серьезные побочные эффекты.
В 1933-1938-х фармацевтические компании выпускали ЛП с высокотоксичным 2,4-Динитрофенолом (2,4-ДНФ, или просто ДНФ), лечение которыми приводило к образованию катаракты и поражений кожи, а также оказывало негативное влияние на костный мозг, центральную нервную систему и сердечно-сосудистую систему пациентов.
К концу 1938 года ДНФ практически вышел из употребления, поскольку FDA получило право оказывать давление на производителей, которые добровольно отозвали его с рынка. С этого момента популярными препаратами для лечения ожирения стали амфетамины, которые были популярным способом похудения до конца 60-х годов и имели репутацию «радужных таблеток для похудения». Однако стало очевидно, что препараты имеют целый ряд побочных эффектов, и в 1967-1968 годах Сенат США даже расследовал причины ряда смертей среди пациентов, принимавших эти таблетки, что в дальнейшем стало одной из причин введения запрета на них.
С 1964 по 2009 год из продажи были сняты 25 препаратов против ожирения по соображениям безопасности, 23 из них действовали путем изменения функций химических нейротрансмиттеров в головном мозге, что становилось причиной психических расстройств, сердечных заболеваний или наркотической зависимости.
Novo Nordisk является лидером рынка, но не единственным участником. Серьезную конкуренцию датскому производителю составляет Eli Lilly и их препарат Mounjaro. Pfizer, Zealand Pharma и Structure Therapeutics также входят в число участников гонки препаратов против ожирения.
The New Yorker сообщает, что Novo Nordisk и Eli Lilly ежегодно тратят примерно $10 млн на лоббирование закона о борьбе с ожирением, который ежегодно с 2012 года вносится на заседаниях Конгресса и требует от Medicare включить в медицинскую страховку покрытие на скрининг и лечение ожирения препаратами, которые одобрены FDA. Если закон будет изменен, Morgan Stanley прогнозирует, что к концу десятилетия доходы США от таких лекарств увеличатся в 400 раз. Ожирение может «стать следующей категорией блокбастеров в фармацевтике».