“Farmatsevtika tarmogʼini yanada rivojlantirish va investitsiya loyihalarini amalga oshirishni jadallashtirish boʼyicha qoʼshimcha chora-tadbirlar toʼgʼrisida”gi Prezident qarori (PQ–14-son, 10.01.2024 y.) qabul qilindi.
Qarorga koʼra, shuningdek:
— har yili 1 dekabrgacha tibbiyot muassasalarining ehtiyojlaridan kelib chiqib, kelgusi yil uchun farmatsevtika mahsulotlariga boʼlgan talab va ehtiyoj shakllantiriladi va internet saytida joylashtiriladi;
— 2024 yil 1 martdan davlat xaridlarini amalga oshirishda davlat buyurtmachisi bir lotda faqat bitta farmatsevtika mahsulotini (xalqaro patentlanmagan nomi boʼyicha dori vositalari va tibbiy buyumlar) kiritishi mumkin boʼlgan tizim joriy qilinadi;
— 2025 yil 1 yanvardan bosqichma-bosqich barcha tibbiyot muassasalari tomonidan markazlashmagan tartibda xarid qilinadigan farmatsevtika mahsulotlari xaridi markazlashtirilgan tartibga oʼtkaziladi.
2024 yil yakunigacha hududiy tibbiyot tashkilotlarining omborlari “Zarur saqlash amaliyoti – (GSP)” talablari asosida tashkil etiladi va termolabil dori vositalarini yetkazib berish uchun maxsus yuk tashuvchi avtotransport vositalari bilan taʼminlanadi.

Спрос и потребность в фармацевтической продукции будет формироваться ежегодно
Было принято Постановление Президента "О дополнительных мерах по дальнейшему развитию фармацевтической отрасли и ускорению реализации инвестиционных проектов" (ПК-№ 14, 10.01.2024 г.).
Согласно решению:
Ежегодно до 1 декабря, исходя из потребностей медицинских учреждений, будет формироваться и размещаться на сайте потребительский спрос на фармацевтическую продукцию на следующий год;
С 1 марта 2024 года при проведении государственных закупок будет внедрена система, при которой государственный заказчик может ввести в один лот только один фармацевтический продукт (лекарственные средства и изделия медицинского назначения по международному непатентованному наименованию);
С 1 января 2025 года закупки фармацевтической продукции, закупаемой децентрализовано всеми медицинскими учреждениями, будут поэтапно переводиться на централизованную организацию.
К концу 2024 года склады региональных медицинских организаций будут организованы с учетом требований «Надлежащей практики хранения – (GSP)» и будут обеспечены специальными грузовыми транспортными средствами для поставки термолабильных лекарственных средств.