Xususiy klinikalardagi ko‘ngilsiz holatlar yuzasidan sog‘liqni saqlash vaziriga deputatlik so‘rovi yuborildi
Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi «Adolat» SDP fraksiyasi a’zosi, deputat Gulnora Abduvohidova so‘nggi vaqtlarda xususiy klinikalarda o‘lim bilan bog‘liq holatlar ko‘p kuzatilayotganligi bois O‘zbekiston sog‘liqni saqlash vaziri Asilbek Hudayarovga deputatlik so‘rovi yubordi.
Bu haqda partiya matbuot xizmati xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, deputat o‘z so‘rovida, xususiy shifoxonalarda tibbiyot xodimlarining o‘z vazifalarini lozim darajada bajarilmasligi yoki noto‘g‘ri tashxis va muolaja sababli bemorlar o‘limi yildan yilga oshib borayotganligini ta’kidlab o‘tgan (2023-yilda – 67 nafar, 2024-yilda – 94 nafar, 2025-yilning birinchi choragida – 16 nafar).
Shuningdek, deputatlik so‘rovida Sog‘liqni saqlash vazirligiga "Xususiy tibbiyot muassasalarida ushbu noxush holatlar ko‘payishining asl sabablari nimada va ularning oldini olish bo‘yicha vazirlik tomonidan qanday choralar ko‘rilmoqda?", "Xususiy klinikalarda ro‘y bergan har bir inson o‘limi, nogironlik yoki sog‘liqqa jiddiy zarar yetkazish holati vazirlik tomonidan tahlil qilinganmi va ularning takrorlanmasligi uchun qanday amaliy ishlar qilingan?", "Xususiy tibbiyot muassasalarida muolajalarning to‘g‘ri qo‘llanilishi va tasdiqlangan tibbiy protokollarga amal qilinishi ustidan tizimli nazorat mexanizmi mavjudmi?",  "Bu borada qanday aniq chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda?", "Vazirlik aholi salomatligini ishonchli himoya qilish maqsadida xususiy klinikalar uchun lisenziya talablari va shartlarini qat’iylashtirish bo‘yicha qanday taklif va tashabbuslarni ilgari surishni rejalashtirmoqda?" - kabi savollar berilgan.
Deputat Abduvohidova «Parlament nazorati to‘g‘risida»gi O‘zbekiston qonunining 15-moddasiga muvofiq, Sog‘liqni saqlash vaziridan yuqoridagi savollarga 10 kun muddat ichida asoslantirilgan javob berishni so‘ragan.

Депутат потребовала отчет от Минздрава из-за участившихся случаев смертности в частных клиниках
Член фракции Социал-демократической партии «Адолат» в Законодательной палате Олий Мажлиса Гулнора Абдувохидова направила депутатский запрос министру здравоохранения Узбекистана Асилбеку Худаярову относительно участившихся случаев причинения серьёзного вреда здоровью граждан и смерти в результате неправильного лечения в частных медицинских учреждениях.
Как сообщила пресс-служба партии, в своём запросе депутат подчеркнула, что рост случаев смерти или инвалидности граждан вследствие неправильного диагноза или лечения в отдельных частных медучреждениях вызывает серьёзную обеспокоенность в обществе.
Согласно приведённым в запросе данным, количество судебных приговоров по преступлениям, связанным с ненадлежащим выполнением медработниками своих профессиональных обязанностей, за последние два года выросло: с 67 в 2023 году до 94 в 2024 году. В первом квартале 2025 года было вынесено 16 таких приговоров.
В запросе Министерству здравоохранения задаются следующие вопросы:
• Каковы истинные причины увеличения подобных негативных случаев в частных медицинских учреждениях и какие меры принимает министерство для их предотвращения?
• Проводился ли анализ каждого случая смерти, инвалидности или серьёзного вреда здоровью в частных клиниках со стороны министерства, и какие практические меры предприняты для предотвращения их повторения?
• Существует ли механизм системного контроля за правильным применением процедур и соблюдением утверждённых медицинских протоколов в частных медицинских учреждениях? Какие конкретные меры принимаются в этом направлении?
• Какие предложения и инициативы планирует выдвинуть министерство по ужесточению лицензионных требований и условий для частных клиник в целях надёжной защиты здоровья населения?
Гулнора Абдувохидова, в соответствии с законом «О парламентском контроле», попросила министра здравоохранения дать обоснованный ответ на поставленные вопросы в течение 10 дней.