Amerikalik shifokorlar ko‘rish bilan bog‘liq muammolarni diagnostika qilish uchun sun’iy intellekt (SI) modelidan foydalanishni taklif qilishdi. Tadqiqot JAMA Ophthalmology jurnalida chop etilgan.
Arizona shtati universiteti (AQSH) olimlarining fikriga ko‘ra, ko‘z tubidagi qaytmas o‘zgarishlar majmui bilan bog‘liq bo‘lgan miopik makulopatiya (miopiyaning eng yuqori darajasi) dunyoda ko‘rish qobiliyatini yo‘qotishning asosiy sababidir. 2015-yilda u tufayli 10 million kishi ko‘rish bilan bog‘liq muammolariga duch kelgan yoki ko‘rish qobiliyatini butunlay yo‘qotgan. Mutaxassislar kasallikni sun’iy intellekt yordamida bashorat qilishni taklif qilishdi.
Miopik makulopatiya ham uzoqni ko‘ra olmaslik bilan bog‘liq, lekin uni profilaktik tadqiqotlar o‘tkazish orqali oldini olish mumkin. Muammo shundaki, kasallikni erta bosqichlarda aniqlashga yordam beradigan optik kogerent tomografiya muolajasi qimmat va ko‘p mehnat talab qiladi. Shu sababli, masalan, qishloq aholisining bunday xizmatlardan foydalanishi cheklangan. Tadqiqotchilar sun’iy intellekt nazorati ostida profilaktik chora-tadbirlarni o‘tkazishni taklif qildilar.
Maxsus yaratilgan model to‘r parda tasvirlarini samarali skanerlashi va miopik makulopatiyaning to‘g‘ri tasnifini bashorat qilishi mumkin.
"Sun’iy intellektga asoslangan texnologiyalar mavjud bo‘lishi bilanoq, ular butun dunyo aholisining, shu jumladan rivojlanayotgan mamlakatlarda yashovchilarning hayot sifatini sezilarli darajada yaxshilaydi," — dedi professor Yalin Van ixtiro haqida.

ИИ помог предупредить близорукость
Американские медики предложили использовать модель искусственного интеллекта (ИИ) для диагностики проблем со зрением. Исследование было опубликовано в журнале JAMA Ophthalmology.
По словам ученых Университета штата Аризона (США), миопическая макулопатия, связанная с комплексом необратимых изменений на глазном дне, является основной причиной потери зрения в мире. В 2015 году из-за нее 10 миллионов человек начали ощущать проблемы со зрением или полностью потеряли возможность видеть. Специалисты предложили предсказывать заболевание с помощью ИИ.
Миопическая макулопатия также связана с близорукостью, но ее можно предупредить, проводя профилактические исследования. Проблема в том, что процедура оптической когерентной томографии, которая помогает выявить заболевание на ранних стадиях, дорогая и трудоемкая. Из-за этого, например, жители сельской местности ограничены в получении такого вида услуг. Исследователи предложили проводить профилактические мероприятия под контролем ИИ.
Специально созданная модель может эффективно сканировать изображения сетчатки и предсказывать правильную классификацию миопической макулопатии.
«Как только технологии на основе ИИ станут доступны, они значительно улучшат качество жизни населения во всем мире, включая тех, кто живет в развивающихся странах», — рассказал об изобретении профессор Ялин Ван.