Oʻzbekiston elchixonasi tashabbusi bilan Misrdan "S" gepatiti kasalligiga qarshi dori vositalarining 2025-yildagi ilk partiyasi olib kelindi.
"Dunyo" AAning xabar berishicha, ushbu insonparvarlik loyihasi davlatimiz rahbarining mamlakatimizda "S" gepatitini 100 foiz davolash boʻyicha tashabbusi ijrosi doirasida amalga oshirildi.
Oʻzbekiston diplomatik vakolatxonasi va Misr Sogʻliqni saqlash vazirligi rahbariyati oʻrtasida oʻtkazilgan muzokaralar natijasida umumiy qiymati 114.829 AQSH dollariga teng 31 ta qutida 7440 dona boʻlgan “S« gepatitiga qarshi «Sofosbuvir-400mg” dori vositasini yurtimizda begʻaraz insonparvarlik koʻmagi sifatida taqdim etilishiga erishildi. Mazkur dori vositalari 31-may kuni “Uzbekistan Airways” aviakompaniyasining samolyotida Sharm ash-Shayx – Toshkent avia yoʻnalishi boʻyicha Oʻzbekistonga olib kelindi.
Ushbu dori vositalari mamlakatimizda «S« gepatitini 2030-yilga qadar bartaraf etish boʻyicha milliy dasturga asosan Sogʻliqni saqlash vazirligi huzuridagi Virusologiya ilmiy-tekshirish institutiga taqdim etiladi.
Oʻzbekiston elchixonasi xabariga koʻra, 2023-2024-yillarda Misr hukumati tomonidan mamlakatimizga “S« gepatitiga qarshi kurashish uchun umumiy vazni 12,4 tonna boʻlgan «Daclatasvir” va “Sofosbuvir” dori vositalari 27 partiyada insonparvarlik koʻmagi sifatida berilgan.

Из Египта доставлена первая в 2025 году партия препаратов против гепатита «С»
При содействии Посольства Узбекистана из Египта была доставлена первая в 2025 году партия лекарственных препаратов против гепатита «С».
Данный гуманитарный проект был реализован в рамках реализации инициативы главы нашего государства по 100% излечению гепатита «С» в нашей стране, сообщает ИА «Дунё».
В результате переговоров между дипломатическим представительством Узбекистана и руководством Министерства здравоохранения Египта было достигнуто соглашение о безвозмездной передаче в нашу страну препарата «Sofosbuvir-400mg» против гепатита «С» в количестве 7440 таблеток в 31 упаковке общей стоимостью 114829 долларов США. Данные лекарственные средства были доставлены в Узбекистан 31 мая рейсом авиакомпании «Uzbekistan Airways» по маршруту «Шарм-эль-Шейх - Ташкент».
В рамках реализации национальной программы по ликвидации гепатита «С» в Узбекистане до 2030 года лекарственные средства будут розданы пациентам, находящихся на лечении в НИИ вирусологии Министерства здравоохранения Узбекистана.
По данным Посольства Узбекистана в Каире, в течение 2023-2024 годов правительство Египта предоставило нашей стране в качестве гуманитарной помощи 27 партий препаратов «Daclatasvir» и «Sofosbuvir» общим весом 12,4 тонны для борьбы с гепатитом «С».