Dorilarni noto`g‘ri utilizatsiya qilish qanday oqibatlarga olib keladi?
Muddati o‘tgan dori vositalarini utilizatsiya qilish muammosi anchadan buyon o‘z yechimini topa olmayapti. Aksariyat odamlar muddati o‘tgan dori-darmonlarni o‘zlariga qanday zarar yetkazishi haqida o‘ylamasdan chiqindiga tashlab yuborishadi.
Muddati o‘tgan dorilarni dorixonalar orqali utilizatsiya qilish mumkin, bu aksariyat mamlakatlarda allaqachon amalga oshirilmoqda. Ammo farmatsevtlarning 80 foizi bunday majburiyatlarni o‘z zimmasiga olishga tayyor emas, deydi "Farma RF" hamjamiyati o‘tkazilgan so‘rov natijalariga tayanib.
Dorilarni noto‘g‘ri utilizatsiya qilishning eng jiddiy oqibatlaridan biri suv resurslarining ifloslanishidir. Chiqindiga tashlangan dori-darmonlar tuproq va kanalizatsiya tizimiga tushadi. Ammo tozalash inshootlari suvdan farmatsevtik moddalarni chiqarib tashlashga mo‘ljallanmagan. Natijada ular daryolarga, ko‘llarga, undan keyin esa ichimlik suviga tushadi. Kimyoviy moddalar tuproq va o‘simliklarda to‘planib, oziqlanish zanjiriga kiradi. Ifloslangan tuproq o‘simliklar, hayvonlar va odamlarga zarar yetkazadi.
Dorilarni noto‘g‘ri utilizatsiya qilishning xavfli oqibatlaridan yana biri — antibiotiklarga chidamlilikdir. Atrof-muhitga tushgan antibiotiklar bakteriyalarning chidamli shtammlarining rivojlanishiga yordam beradi. JSST tomonidan antibiotiklarga chidamlilik muammosi sog‘liq uchun global tahdidlardan biri sifatida tan olingan.
Homiladorlikka qarshi vositalar va steroidlar kabi gormonlarni o‘z ichiga olgan dorilar ichimlik suviga tushsa, odamlarda endokrin tizimining buzilishiga olib kelishi mumkin.
Ayrim davlatlarda allaqochon, aholidan dori-darmonlarni yig‘ish va utilizatsiya qilish bo‘yicha tizim yo‘lga qo‘yilgan. Odatda bu tizimda davlat, dorixonalar va farmatsevtika kompaniyalari ishtirok etadi. Misol uchun, 12 million aholiga ega Belgiya mamlakatida yiliga 700 tonna muddati o‘tgan dori vositalari utilizatsiya qilinadi. Norvegiya, Fransiya, Niderlandiya, Italiya, Shveysariya va AQSHda farmatsevtika chiqindilari davlat dorixonalariga qaytariladi.
Germaniyada yagona reglament yo‘q. Hududlarning 80 foizida oddiy maishiy chiqindilar saralangandan so‘ng yoqiladi, muddati o‘tgan dori vositalarini utilizatsiya qilishning tavsiya etilgan usullaridan biri ham shunday chiqindilar bilan birga tashlab yuborishdir. Ba’zi joylarda muddati o‘tgan dori-darmonlarni yig‘ish punktlari, shuningdek, ularni utilizatsiya qilish bilan shug‘ullanadigan maxsus kompaniyalar mavjud.
Rossiya deputati dorixonalarga fuqarolardan muddati o‘tgan dorilarni qabul qilish vazifasini yuklashni taklif qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Rossiyada 3 mln tonnaga yaqin tibbiy chiqindilar hosil bo‘ladi, ularning 70 foizdan ortig‘i qattiq kommunal chiqindilarga o‘xshash, 25 foizi esa xavfli hisoblanadi.
Ammo "Farma RF" hamjamiyati tomonidan o‘tkazilgan so‘rov farmatsevtlarning 80 foizi aholidan muddati o‘tgan dorilarni qabul qilish majburiyatini olishga tayyor emasligini ko‘rsatdi. 75% esa bunday chora-tadbirlar farmatsevtika chiqindilari muammolarini hal qilishga yordam bermaydi deb hisoblaydi.
So‘rovnomadi ishtirok etgan farmatsevtlarning aksariyati (66%) ushbu tashabbusni qo‘llab-quvvatlamaydi. Respondentlarning 14% tashabbusning to‘g‘riligiga qo‘shiladi, lekin uni amalga oshirib bo‘lmaydi deb hisoblaydi. Yana 17 foizi fuqarolardan muddati o‘tgan dorilarni qabul qilish mumkin, lekin faqat ma’lum sharoitlarda degan fikrda.
22% dori-darmonlarni qabul qilishga tayyor, ammo utilizatsiya bilan ixtisoslashgan tashkilotlar shug‘ullanishi kerak, deb hisoblaydi. Yana 16% dorixonalar dori vositalarini keyinchalik utilizatsiya qilish xarajatlarini qoplash sharti bilan rozi bo‘lishi mumkinligini aytishgan. So‘rovda qatnashganlarning 14 foizi, agar utilizatsiya qilingan dori vositalari haqidagi ma’lumotlarni maxsus tizimga kiritish talab etilmasa, muddati o‘tgan dorilarni qabul qilishga roziligini bildirashgan, 13% qo‘shimcha to‘lovlar evaziga mas’uliyatni bajarishga tayyor ekanligini, 23% esa har qanday sharoitda qo‘shimcha majburiyatga tayyor emasligini aytgan.

К чему может привести неправильная утилизация просроченных лекарств
Проблему утилизации просроченных лекарственных средств никак не удается решить. Большинство людей просто выбрасывают просроченные лекарства в мусор, не задумываясь о том, какой вред они нанесут себе.
Возможным вариантом могла бы стать утилизация просроченных препаратов через аптеки, как это уже делается в большинстве стран. Но 80% фармацевтов не готовы взять на себя такие обязанности, показывает опрос, проведенный в сообществе «Фарма РФ».
Одним из самых серьезных последствий неправильной утилизации медикаментов является загрязнение водных ресурсов. Лекарства, выброшенные в мусор, попадают в почву и канализационную систему. Но традиционные очистные сооружения не предназначены для удаления фармацевтических веществ из воды. В результате они оказываются в реках, озерах, а дальше ‒ в питьевой воде. Химические вещества накапливаться в почве и растениях, попадая в пищевую цепочку. Загрязненная почва наносит вред растениям, животным и людям.
Еще одна из наиболее опасных последствий неправильной утилизации лекарств ‒ антибиотикорезистентность. Попавшие в окружающую среду антибиотики способствуют развитию устойчивых штаммов бактерий. Проблема антибиотикорезистентности признана ВОЗ одной из глобальных угроз здоровью.
Медикаменты, содержащие гормоны, такие как противозачаточные средства и стероиды, могут приводить к эндокринным нарушениям у людей, если попадают в питьевую воду.
В некоторых странах уже накоплен опыт сбора у населения и утилизации лекарственных препаратов. Как правило, в цепочке задействованы государство, аптеки и фармкомпании. Например, в Бельгии при населении в 12 млн человек в год образуется 700 т просроченных лекарств. Фармацевтические отходы должны возвращаться исключительно в общественные аптеки. То же происходит в Норвегии, Франции, Нидерландах, Италии, Швейцарии и США.
В Германии единого регламента нет. В 80% регионов обычные бытовые отходы после сортировки сжигаются, один из рекомендуемых способов утилизации просроченных лекарств ‒ выбрасывать вместе с такими отходами. В некоторых местах есть пункты сбора просроченных лекарств, а также специальные компании, которые занимаются их утилизацией.
Российский депутат недавно предложил обязать аптеки принимать просроченные лекарства от граждан. По его словам, в России образуется около 3 млн т медицинских отходов, из которых более 70% схожи с твердыми коммунальными отходами, а 25% относятся к опасным.
Но 80% опрошенных сообществом «Фарма РФ» фармацевтов не готовы взять на себя обязанность принимать у населения просроченные препараты. А 75% не считает, что такие меры могут помочь решить проблемы фармацевтических отходов.
Большинство (66%) опрошенных фармацевтов не поддерживают эту инициативу. При этом 14% согласны с тем, что инициатива правильная, но считают ее нереализуемой. Еще 17% считают, что принимать у граждан просроченные препараты возможно, но только при определенных условиях.
22% готовы принимать препараты, но только если утилизацией будут заниматься специализированные организации. Еще 16% согласились бы при условии, что аптекам компенсируют расходы по последующей утилизации ЛС. 14% опрошенных были бы согласны принимать просроченные ЛС, если не потребуется вносить данные о них в специальную систему. 13% готовы, но только за дополнительную доплату. А 23% не готовы ни при каких условиях.