O'zbekistonda qanday emlashni bepul olish mumkin - ro'yxat
Respublikada profilaktik emlashlarning milliy taqvimi tasdiqlangan boʼlib, u inson tugʼilgandan 16 yoshgacha boʼlgan vaqt oraligʼida olinadi. Bundan tashqari, epidemik koʼrsatkichlar boʼyicha profilaktik emlashlar taqvimi mavjud.
Sanitariya-epidemiologiya va aholi salomatligini muhofaza qilish qoʼmitasi 2023-yil boshidan buyon Oʼzbekistonda qizamiq bilan kasallangan 164 ta holat aniqlanganini maʼlum qildi. Mutaxassislarning tushuntirishicha, kasallik asosan xorijdan kelgan qizamiq bilan ogʼrigan bemorlar bilan aloqada boʼlgan fuqarolarda aniqlangan.
“Hozirda Oʼzbekistonda qizamiq boʼyicha epidemiologik vaziyat nazorat ostida. Qizamiq bilan kasallanganlar bilan aloqada boʼlgan shaxslar profilaktik emlash bilan qamrab olinadi”, — deya aniqlik kiritdi qoʼmita.
JSST maʼlumotlariga koʼra, 2023 yilda dunyoda ushbu kasallik boʼyicha epidemiologik vaziyat emlashdan bosh tortganligi sababli yomonlashgan.
Qizamiq - havo tomchilari orqali yuqadigan yuqumli yuqumli kasallik. Ushbu kasallikka qarshi emlash profilaktik emlashlar taqvimiga kiritilgan. U yerda KPK deb belgilangan - qizamiq, parotit va qizilchaga qarshi uch valentli jonli vaktsina. Vaktsinatsiya ikki marotaba - 12 oylik va olti yoshda oʼtkaziladi.
2019-yildan buyon Oʼzbekistonda qizlar 9 yoshdan boshlab odam papillomavirusiga (VPCh) qarshi emlanayapti va bu vaktsina ham milliy emlash kalendariga kiritilgan.
Bundan tashqari, respublikada epidemik koʼrsatkichlar boʼyicha profilaktik emlashlar taqvimi ishlab chiqilgan. Bunday hollarda, emlashlar boshqalar qatorida quyidagi shaxslarda oʼtkaziladi:
- qarovsiz hayvonlarni tutish va saqlash bilan shugʼullanadigan shaxslar;
- kanalizatsiya qurilmalari, jihozlari va tarmoqlariga xizmat koʼrsatish bilan shugʼullanadigan odamlar;
- tibbiyot, taʼlim, oziq-ovqat sanoati sohalarida ishlovchilar;
- maktabgacha yoshdagi bolalar va 60 yoshdan oshgan surunkali somatik kasalliklari boʼlgan, koʼpincha oʼtkir respiratorli infektsiyalar bilan ogʼrigan shaxslar;
- oilalarida surunkali gepatit B bilan kasallanganlar boʼlsa, bolalar va kattalar;
-bolalar uylari va maktab-internatlari tarbiyalanuvchilari;
-muntazam ravishda qon va uning preparatlarini qabul qiladigan bolalar va kattalar, shuningdek, gemodializ va onkogematologik bemorlar.
Bunday kalendarda kontingentga qoʼshimcha ravishda emlashning nomi, emlash yoshi va qayta emlash davri ham koʼrsatiladi. Ushbu taqvimga COVID-19 ga qarshi emlash ham kiritilgan.

Какие прививки в Узбекистане можно получить бесплатно- список
В республике утвержден национальный календарь профилактических прививок, которые человек должен получить со дня рождения до 16 лет. Кроме того, есть календарь профилактических прививок по эпидемическим показаниям.
В Комитете санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья сообщили, что в Узбекистане с начала 2023 года выявили 164 случая заболевания корью. Специалисты пояснили, что заболевание диагностировали в основном у граждан, находившихся в контакте с больными корью, приехавшими из-за границы.
“В настоящее время эпидемиологическая ситуация по кори в Узбекистане находится под контролем. Лица, находившиеся в контакте с больными корью, охвачены профилактической вакцинацией”, — уточнили в Комитете.
Корь — заразное инфекционное заболевание, которое передается воздушно-капельным путем. Вакцинация против этого заболевания входит в календарь профилактических прививок. Там она обозначена как КПК — трехвалентная живая вакцина против кори, паротита и краснухи. Вакцину делают два раза — в возрасте 12-ти месяцев и шести лет.
С 2019 года в Узбекистане проводят вакцинацию девочек против вируса папилломы человека (ВПЧ) с 9 лет. В связи с этим национальный календарь пополнился еще одной обязательной прививкой за счет государства.
Кроме того, в республике разработали календарь профилактических прививок по эпидемическим показаниям. В этом случае вакцинации подлежат в том числе:
-люди, занимающиеся отловом и содержанием безнадзорных животных;
-обслуживающие канализационные сооружения;
-работающие в сферах медицины, образования, пищевой промышленности;
-дети дошкольного возрасти и лица старше 60 лет с хроническими соматическими заболеваниями, часто болеющие ОРЗ;
-дети и взрослые, в семьях которых есть больной хроническим гепатитом В;
-дети из домов ребенка и интернатов;
-дети и взрослые, регулярно получающие кровь и ее препараты, а также находящиеся на гемодиализе и онкогематологические больные.
В таком календаре, помимо контингента, также указаны наименование прививки, возраст вакцинации и срок ревакцинации. В этот календарь также включили вакцинацию против COVID-19.