"Kapalak-bolalar" uchun dunyoda ilk bor topikal gen terapiyasi tasdiqlandi
Terini kapalak qanotlaridek nozik qiladigan, kamdan-kam uchraydigan bullyozli epidermoliz kasalligi bilan tugʼilgan chaqaloqlar, nihoyat, kasallikning genetik sababini hal qiluvchi innovatsion davolash usullaridan foydalanish imkoniyatiga ega boʼladilar.
Krystal Biotech tomonidan ishlab chiqilgan Vyjuvek (beremagen geperpavek) FDА tomonidan olti oylik va undan katta yoshdagi distrofik bullyozli epidermoliz (DBE) bilan ogʼrigan bemorlar uchun mahalliy davolash uchun preparat sifatida tasdiqlandi.
Bullyozli epidermoliz — bu orfan kasallik boʼlib, terida va shilliq pardalarda pufakchalar va eroziya hosil boʼlishi, terining zaifligi va yengil mexanik shikastlanishga sezgirligi bilan kechadigan genetik teri kasalligi.
Vyjuvek — genetik kodning kerakli "boʼlagini" teriga etkazish uchun immunogen boʼlmagan modifikatsiyalangan 1-turdagi oddiy gerpes virusi qoʼllaniladigan gen terapiyasi preparati. Yaʼni, COL7A1 geni bevosita teri hujayralariga yetkaziladi. Preparat faqat shikastlangan teriga qoʼllanilishi mumkin.
Bir bemor tuzalib ketgandan keyin, u birinchi marta choʼmilish va qattiq ogʼriqni boshdan kechirmasdan chalqancha uxlash imkoniyatiga ega boʼla oldi ”, dedi asosiy tadqiqotni oʼtkazgan olimlardan biri.
Аfsuski, Vyjuvek muntazam foydalanishni talab qiladi, chunki u odatda "klassik" gen terapiyasi dori vositalaridan farqli oʼlaroq, bullyozli epidermolizni toʼliq davolamaydi.
Krystal Biotech kompaniyasi bir flakon Vyjuvekning narxi 24,250 dollar boʼlishini eʼlon qildi. Bemorga yiliga oʼrtacha 26 flakon kerak boʼladi. Bir yillik davolanish taxminan 631 000 dollar yoki, davlat tomonidan taqdim etiladigan majburiy chegirmalardan soʼng, 485 000 dollarni tashkil qiladi.
Аyni paytda mamlakatimizda ana shunday tashxis bilan tugʼilgan 360 nafardan ortiq bola roʼyxatga olingan. Ular doimiy parvarishga, eʼtiborga muhtoj. Sogʼliqni saqlash vazirligi huzuridagi Respublika ixtisoslashtirilgan dermatologiya, venerologiya va kosmetologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi negizida ochilgan Markaziy Osiyoda yagona gen dermatozlarini davolash boʼyicha tibbiy boʼlimda ana shunday irsiy kasallik tashxisi qoʼyilgan bolalarga tegishli bepul tibbiy yordam koʼrsatib kelinmoqda.

Для лечения «детей-бабочек» одобрена первая в своем роде топическая генная терапия
Дети, рожденные с буллезным эпидермолизом — редким заболеванием, которое делает их кожу такой хрупкой, как крылья бабочки — наконец-то получат доступ к инновационному лечению, направленному на устранение генетической причины заболевания.
Препарат Vyjuvek (беремаген геперпавек), разработанный Krystal Biotech, был одобрен FDA в пятницу в качестве средства для местного лечения пациентов от шести месяцев и старше с дистрофическим буллезным эпидермолизом (DEB).
Дистрофический буллезный эпидермолиз — орфанное заболевание, при котором кожа становится настолько хрупкой, что при малейшем механическом воздействии образуются пузыри и разрывы. Даже легкое трение (например, от одежды) приводит к появлению на коже волдырей и ран. Болезнь связана с мутацией гена COL7A1, кодирующего коллаген VII типа (COL7), который отвечает за образование фибрилл, скрепляющих эпидермис с подлежащей дермой.
Жизнь людей с этим заболеванием изменит Vyjuvek – препарат генной терапии, в которой для доставки необходимого «куска» генетического кода в кожу используется неиммуногенный модифицированный вирус простого герпеса 1 типа. В этом случае функциональный ген COL7A1 доставляется напрямую в клетки кожи. Препарат можно наносить только на поврежденную кожу.
«После того, как один пациент выздоровел, он впервые смог принять ванну и спать на спине, не испытывая сильной боли», — отметил один из ученых, проводивших опорное исследование по оценке беремаген геперпавека.
К сожалению, Vyjuvek требует регулярного использования, поскольку не излечивает буллезный эпидермолиз полностью — как обычно ожидается от «классических» препаратов генной терапии.
Krystal Biotech объявила, что стоимость Vyjuvek составит 24 250 долларов США за флакон, при в среднем одному пациенту потребуется 26 флаконов в год. По подсчетам, год лечения обойдется примерно в 631 000 долларов в год или 485 000 долларов после обязательных государственных скидок.
В настоящее время в нашей стране проживают более 360 детей, родившихся с этим диагнозом. Они нуждаются в постоянной заботе и внимании. В единственном в Средней Азии медицинское отделение по лечению генетических дерматозов, открытого на базе Республиканского научно-практического специализированного медицинского центра дерматологии, венерологии и косметологии при Министерстве здравоохранения, оказывает бесплатную медицинскую помощь детям с таким редким генетическим заболеванием .