Xitoy olimlari yashash hududiga qarab diyetani shakllantirishni tavsiya qilishdi. Ularning ta’kidlashicha, bu semizlik va u bilan bog‘liq kasalliklarning ko‘payishi sharoitida mamlakatda ovqatlanish odatlarini yaxshilash uchun juda muhimdir. Bundan tashqari, mahalliy oziq-ovqatlarni ratsionga kiritish tabiiy resurslarni saqlashga yordam beradi.
Xitoy semirishni tashxislash-va davolashni standartlashtirish bo‘yicha birinchi ko‘rsatmalarini e’lon qildi. Mamlakatda katta yoshli aholining yarmidan ko‘pi allaqachon ortiqcha vaznga ega yoki semizlikdan aziyat chekadi. Bu ko‘rsatkich o‘sishda davom etishi kutilmoqda. Hukumat semizlikni davolash va oldini olishda sog‘lom-ovqatlanish muhimligini ta’kidladi.
Guanchjoudagi Sun Yat-sen universiteti jamoasi o‘z tadqiqotida "sayyoraviy salomatlik diyetasi" tamoyillariga amal qilish, sut mahsulotlari va qizil go‘sht iste’molini kamaytirish tarafdori ekanini aytdi. Tadqiqot Nature Food jurnalida chop etilgan.
Taqdim etilgan ma’lumotlarga ko‘ra, shimoliy Xitoyda yashovchi, ko‘p miqdorda sut mahsulotlarini iste’mol qiladigan va sabzavotlarni kam iste’mol qiladigan odamlar o‘z ratsioniga ko‘proq meva va don mahsulotlarini kiritishlari kerak.
Tadqiqotda aytilishicha, iqlimi qattiqroq va suv tanqis bo‘lgan janubi-g‘arbiy hududlarda odamlar dukkaklilar va sabzavotlarni afzal ko‘rishlari va qizil go‘shtni ko‘p iste’mol qilmasliklari kerak.
O‘zining unumdor yerlari bilan mashhur bo‘lgan sharqda aholiga ko‘proq don, dengiz mahsulotlari va sabzavotlarni iste’mol qilish tavsiya etiladi.

Китайские ученые советуют учитывать регион проживания при выборе рациона питания
Китайские ученые рекомендовали формировать рацион в зависимости от региона проживания. По их словам, это имеет решающее значение для улучшения пищевых привычек в стране на фоне роста распространенности ожирения и сопутствующих заболеваний. Кроме того, включение в рацион местных продуктов питания позволит сохранить природные ресурсы.
В октябре в Китае было опубликовано первое руководство по стандартизации методов диагностики и лечения ожирения. В стране более половины взрослого населения уже имеют избыточный вес или страдают ожирением. Ожидается, что этот показатель будет продолжать расти. Правительство заявило, что здоровое питание важно для лечения и профилактики ожирения.
Группа ученых из Университета Сунь Ятсена в Гуанчжоу, расположенный в южной провинции Гуандун, заявила, что в своем исследовании придерживалась принципов «Планетарной диеты здоровья» и выступила за сокращение потребления молочных продуктов и красного мяса.
Результаты исследования были опубликованы в августе в журнале Nature Food, а на прошлой неделе появились в государственных СМИ. Согласно представленным данным, людям, проживающим на севере Китая и потребляющим большое количество молочных продуктов при низком потреблении овощей, необходимо включать в свой рацион больше фруктов и цельнозерновых продуктов.
На юго-западе, где климат более суровый и ощущается острая нехватка воды, людям следует отдавать предпочтение бобовым и овощам, а также избегать высокого потребления красного мяса, говорится в исследовании.
На востоке, известном своими плодородными землями, жителям рекомендуется употреблять больше цельнозерновых продуктов, морепродуктов и овощей.