BAAning Insilico Medicine kompaniyasi sunʼiy intellekt tomonidan yaratilgan dunyodagi birinchi dorining klinik sinovlarini oʼtkazmoqda
Аbu-Dabidagi Masdar-Siti shahrida joylashgan Insilico Medicine kompaniyasi yangi dorilar yaratish uchun sunʼiy intellekt platformasini ishlab chiqdi va butunlay sunʼiy intellekt tomonidan ishlab chiqilgan dunyodagi birinchi dorini yaratdi. Preparat klinik sinovdan oʼtkazilmoqda, deb xabar beradi wam.ae.
Sunʼiy intellekt koʼplab farmatsevtika preparatlarini ishlab chiqishda allaqachon rol oʼynayotgan boʼlsa-da, insonlar oʼlimiga olib keladigan oʼpka kasalligi - idiopatik oʼpka fibrozini davolashda yordam beradigan Insilico ning yangi preparati birinchi bor toʼliq sunʼiy intellekt tomonidan yaratilgan.
Insilico Medicine bosh direktori doktor Aleks Javoronkov shunday dedi: "Sunʼiy intellekt tomonidan ishlab chiqilgan ushbu dori biz uchun va butun sanoat uchun muhim bosqichdir". Biz sunʼiy intellektdan hayotni saqlab qoladigan dori-darmonlarni yaratish va yangi kasalliklarni hali oʼrganilmagan yondashuvlar yordamida davolash uchun foydalanishimiz mumkin va buni tezroq hamda samaraliroq qilishimiz mumkin. Shuningdek, biz sunʼiy intellektning iqlim oʼzgarishiga qarshi kurashish kabi boshqa sohalarda ham oʼrganmoqdamiz. Bizning maqsadimiz hayotni uzaytirish va insoniyatni qutqarish uchun generativ sunʼiy intellekt va robototexnikadan foydalanishdir.
Idiopatik oʼpka fibrozi yoki IOʼF - oʼpkaning progressiv chandiqlari bilan tavsiflanadigan noyob va oʼlimga sabab boʼladigan kasallik. Bu kasallik amalda davolanmaydi. Yaqin Sharqda 60 millionga yaqin odam nafas olish tizimi kasalliklari, jumladan, oʼpka fibrozi bilan kasallanish xavfi ostida ekanligi taxmin qilinmoqda.
Hozirgi vaqtda AQSh va Xitoyda oʼpkaning faoliyatini yaxshilashda preparatning xavfsizligi, bardoshliligi va samaradorligini baholash uchun 2a bosqich klinik sinovlari olib borilmoqda. Insilico kompaniyasi sunʼiy intellekt tomonidan ishlab chiqilgan 30 dan ortiq dori vositalariga ega. Ulardan yettitasi klinik sinovlarda, bir nechtasi esa Sanofi, Menarini va Exelixis kabi yetakchi farmatsevtika kompaniyalari tomonidan litsenziyalangan.

Компания Insilico Medicine проводит клинические испытания первого в мире лекарства, созданного искусственным интеллектом
Компания Insilico Medicine, базирующаяся в Масдар-Сити в Абу-Даби, разработала платформу ИИ для поиска лекарств и создала первое в мире лекарство, полностью разработанное искусственным интеллектом (ИИ). Препарат проходит клинические испытания.
Хотя искусственный интеллект уже сыграл свою роль в создании многих фармацевтических препаратов, новое лекарство Insilico, которое поможет в лечении смертельного заболевания легких - идиопатического легочного фиброза, - является первым, полностью созданным ИИ.
"Этот препарат, созданный ИИ, представляет важную веху для нас и для всей отрасли", - сказал генеральный директор Insilico Medicine д-р Алекс Жаворонков. "Мы можем использовать искусственный интеллект для создания жизненно важных препаратов и лечения новых заболеваний с помощью еще не изученных нами подходов, причем делать это гораздо быстрее и эффективнее. Мы также изучаем другие области применения ИИ, например, для борьбы с изменением климата. В конечном итоге наша задача - использовать генеративный ИИ и робототехнику для продления жизни и спасения человечества".
Идиопатический легочный фиброз, или ИЛФ, - редкое и смертельно опасное заболевание, характеризующееся прогрессирующим рубцеванием легких. Оно практически не поддается лечению. По оценкам, на Ближнем Востоке до 60 миллионов человек подвержены риску развития респираторных заболеваний, включая фиброз легких.
Ученые Insilico использовали платформу ИИ для определения новой биологической "мишени", или белка, который можно ингибировать с помощью лекарства, что позволит остановить прогрессирование болезни. В статье, недавно опубликованной в научном журнале Nature Biotechnology, подробно рассказывается о том, как платформа Insilico использует связь между фиброзом и старением, благодаря чему удалось совершить открытие.
В настоящее время в США и Китае проводятся клинические испытания фазы 2a для оценки безопасности препарата, его переносимости и эффективности в улучшении функции легких. На счету Insilico более 30 созданных ИИ препаратов. Семь из них проходят клинические испытания, а несколько были лицензированы ведущими фармацевтическими компаниями, включая Sanofi, Menarini и Exelixis.