"Lancet": Har yili issiq havo tufayli dunyo bo‘yicha qariyb 550 ming kishi hayotdan ko‘z yumadi
Dunyo miqiyosida har daqiqada bir kishi issiq havo tufayli vafot etmoqda. Global isish bilan bog‘liq o‘lim darajasi 1990-yillardan buyon 23%ga oshgan.
Bu haqda The Lancet Countdown hisobotida xabar berildi.
The Lancet Countdown – London universiteti kolledji va Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) hamkorligida tayyorlangan hisobotdir. Unda mutaxassislar iqlim o‘zgarishi aholi salomatligiga qanday ta’sir ko‘rsatishi haqida ma’lumot berishadi.
Hisobotda aytilishicha, agar dunyo yetakchilari siyosatini o‘zgartirmasa va neft kompaniyalari yangi konlarni ishlab chiqarishni davom ettirsa, iqlim o‘zgarishi oqibatlari yanada yomonlashadi. Sayyoramizning qazib olinadigan yoqilg‘iga qaramligi havoning ifloslanishiga, o‘rmon yong‘inlariga va kasalliklarning tarqalishiga olib keladi.
2012-yildan 2021-yilgacha bo‘lgan davrda dunyo bo‘ylab har yili o‘rtacha 546 000 kishi havo isishi oqibatida vafot etgan. "Bu haqiqatan ham hayratlanarli ko‘rsatkich va u o‘sib bormoqda", dedi Sidney universiteti professori Olli Jey.
So‘nggi to‘rt yilda inson yiliga o‘rtacha 19 kun hayotiga xavf tug‘diradigan issiqlik ta’siri ostida qolgan. Agar inson faoliyati sabab yuzaga kelayotgan global isish bo‘lmaganida, bu faqat 3 kunni tashkil etgan bo‘lar edi.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, global isish nafaqat inson salomatligi, balki mehnat unumdorligi va iqtisodiy barqarorlikka ham salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.

В мире из-за жары каждую минуту умирает один человек. Уровень смертности, связанный с глобальным потеплением, вырос на 23% с 1990-х.
Об этом пишет на отчёт The Lancet Countdown.
The Lancet Countdown - доклад, подготовленный Университетским колледжем Лондона совместно со Всемирной организацией здравоохранения (ВОЗ). В нём эксперты рассказывают о влиянии изменения климата на здоровье населения.
В документе указано, что ущерб от изменения климата будет только усугубляться, если мировые лидеры не изменят политику, а нефтяные компании продолжат разрабатывать новые месторождения. Зависимость планеты от ископаемого топлива приводит к загрязнению воздуха, лесным пожарам и распространению заболеваний.
В период с 2012 по 2021 год в мире из-за жары в среднем ежегодно умирали 546 тысяч человек. "Это действительно ошеломляющая цифра, и она продолжает расти", - отметил один из экспертов, профессор Олли Джей из Сиднейского университета.
За последние четыре года среднестатистический человек 19 дней в году подвергался воздействию опасной для жизни жары. Без глобального потепления, вызванного деятельностью людей, их было бы всего три.
По словам экспертов, усиление теплового стресса негативно сказывается не только на здоровье человека, но и на производительности труда и экономической стабильности.
Авторы материала призывают как можно скорее перейти на возобновляемую энергетиков, адаптировать города и корректировать рацион питания, включая в него больше экологичных продуктов.