Farmatsevtika va davolashda yagona standart qanchalik muhim?
Islom mamlakatlarida yangi dori vositalari va davolash usullari paydo boʻlishi mumkin.  “Rossiya – Islom dunyosi: KazanForum” XV xalqaro iqtisodiy forumida sog‘liqni saqlash sohasida yagona standart yaratishda Islom hamkorlik tashkiloti va Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi mamlakatlari tajribasidan foydalanish taklif etildi.
Bunday qaror Islom mamlakatlari aholisini zarur dori-darmonlar va tibbiy asbob-uskunalar bilan taʼminlash bilan bogʻliq vaziyatni oʻzgartirishga yordam beradi, — dedi forumda “Qutayba Hasan” (Suriya Arab Respublikasi) tijorat muassasasi boshqaruv raisi doktor Qutayba Hasan.
Mutaxassis keltirgan raqamlarga koʻra, “JSSTning soʻnggi statistik maʼlumotlariga koʻra, sogʻliqni saqlash uchun xarajatlar dunyo boʻyicha oʻrtacha 11 foizni tashkil etdi. Islom hamkorlik tashkilotining soʻnggi hisobotida unga aʼzo davlatlar uchun shunga oʻxshash koʻrsatkich taxminan 4-5 foizni tashkil etganini koʻrsatdi. Bu deyarli ikki baravar past natija. Bu raqam qanchalik xavfli ekanligini tasavvur qilish mumkin...”
Doktor Qutayba Hasan hal qilish lozim boʻlgan muammolar qatorida “Islom mamlakatlarining har biridagi sogʻliqni saqlash vazirliklari oʻrtasida dori vositalari va asbob-uskunalar ishlab chiqaruvchi kompaniyalarni roʻyxatdan oʻtkazish talablaridagi farq” ni koʻrib chiqadi. Bu esa “tovar aylanmasining pasayishiga” olib keladi. Shu bilan birga, spikerning soʻzlariga koʻra, ichki bozor uchun farmatsevtika mahsulotlarining 90 foizini mustaqil ravishda ishlab chiqaradi va atigi 10 foizini import qiladi. Islom mamlakatlari, Rossiya va Yevroosiyo iqtisodiy Ittifoqi mamlakatlari oʻrtasida hamkorlik darajasini oshirish uchun katta imkoniyatlar mavjud.
Mutaxassis forumda dunyo tajribasiga asoslangan uchta samarali yechimni taklif qildi:
1. Mamlakatlar oʻrtasida dori vositalarini roʻyxatdan oʻtkazishni oʻzaro tan olish toʻgʻrisida shartnomalar tuzish.
2. Yevroosiyo Islom oziq-ovqat va farmatsevtika idorasini (ittifoq) tashkil etish.
3. Shartlar va standartlarni birlashtirish.
Bu muassasalar ilmiy-tadqiqot izlanishlariga eʼtibor qiladi va davolash bayonotlarini qayta ishlash va sogʻliqni saqlash organlari uchun yagona maʼlumot beruvchi joyga aylanadi.
Mutaxassisning fikriga koʻra, bu yaqinda boʻlib oʻtgan koronavirus pandemiyasi vaziyatlaridan qochish har bir mamlakat va hatto shifoxonalar oʻz davolash protokoliga ega boʻlishi va kelajakda  koʻplab insonlarning hayotni saqlab qolishga imkon beradi. Xalqaro iqtisodiy forum Rossiya va Islom dunyosi mamlakatlari oʻrtasidagi ishbilarmonlik aloqalarining asosiy maydonchasi boʻldi.
Forumning maqsadi Rossiya federatsiyasi mintaqalari va 57 ta davlatni oʻz ichiga olgan Islom hamkorlik tashkiloti mamlakatlarining savdo-iqtisodiy, ilmiy-texnik, taʼlim, ijtimoiy va madaniy aloqalarini mustahkamlashdir.
“Rossiya – Islom dunyosi: KazanForum2024” XV xalqaro iqtisodiy forumi Qozon shahrida 14-19-may kunlari 80 dan ortiq davlatlar ishtirokida boʻlib oʻtdi.

В исламских странах могут появиться новые лекарства и возможности для лечения. Использовать опыт стран ОИС и ЕАЭС в создании общего стандарта в здравоохранении предложено на ХV Международном экономическом форуме «Россия – Исламский мир: KazanForum».
Такое решение поможет изменить ситуацию с обеспечением населения исламских стран необходимыми лекарствами и медоборудованием, считает Доктор Кутайба Хасан, председатель правления коммерческого учреждения «Кутайба Хасан» (Сирийская Арабская Республика).
Эксперт привел цифры. «Согласно последним статистическим данным ВОЗ, среднегосударственный расход на здравоохранение составил 11% в среднем по миру. ОИС в своем последнем отчете указала, что аналогичный показатель для государств-членов ОИС составил около 4-5%. Это практически в два раза ниже. Можно представить, насколько опасна эта цифра…»
В числе вопросов для решения доктор Кутайба Хасан считает «разность в требованиях регистрации компаний по производству медицинских препаратов и оборудования между министерствами здравоохранения в каждой из исламских стран», что приводит к «снижению товарооборота». При этом Сирия, по словам спикера, самостоятельно производит до 90% фармацевтической продукции для внутреннего рынка и импортирует лишь 10%. И существуют большие возможности повышения уровня сотрудничества между исламскими странами, Россией и странами Евразийского экономического союза.
Эксперт предложил на KazanForum 2024 три эффективных решения на основе имеющегося в мире опыта:
«Эти учреждения будут уделять внимание научным медицинским исследованиям и станут единым «справочником» для органов здравоохранения и разработки протоколов лечения».
По мнению эксперта, в будущем это позволит избежать ситуации как во время недавней пандемии коронавируса, когда «каждая страна и даже больница имела свой протокол лечения», и позволит «спасти многие жизни».
Международный экономический форум «Россия – Исламский мир: KazanForum» — главная площадка делового взаимодействия России и стран исламского мира. Цель форума — укрепление торгово-экономических, научно-технических, образовательных, социальных и культурных связей регионов РФ и стран Организации исламского сотрудничества, в которую входят 57 государств.
ХV Международный экономический форум «Россия – Исламский мир: KazanForum» прошел в Казани 14-19 мая при участии более 80 государств.