Ba’zi antibiotiklar, diuretiklar(peshob haydovchi dorilar), og‘riq qoldiruvchi vositalar, mikroblarga qarshi va aritmiyaga qarshi qabul qilinadigan dorilar terining ultrabinafsha nurlar ta’sirida shikastlanishi va o‘smalar rivojlanish xavfini oshiradi.
Bu haqda R-Farm kompaniyalar guruhining onkologiya bo‘yicha tibbiy direktori Tatyana Dergacheva ma’lum qildi.
Mutaxassisning fikriga ko‘ra, bu yon ta’sir fotosensibilizatsiya deb ataladi. Bu kuyish va pigmentatsiya, uzoq muddatda teri saratoni xavfini oshiradi.
«Fotosensibilizatsiyaning yuqori xavfi tetratsiklin va ftorxinolon antibiotiklari, ba’zi peshob haydovchi dorilar, steroid bo‘lmagan yallig‘lanishga qarshi dorilar, sulfanilamidlar va aritmiyaga qarshi dorilar tufayli yuzaga keladi. Ushbu dori-darmonlarni qabul qilgandan keyin imkoni boricha quyoshda bo‘lish vaqtini cheklash kerak", - dedi R-Farm eksperti.
Shuningdek, organlar transplantatsiyasidan o‘tgan bemorlar o‘zlarini quyoshdan himoya qilishga e’tiborli bo‘lishi kerak. Ularga umrbod immunosupressant terapiya buyuriladi, bu terining ultrabinafsha nurlariga zaifligini oshiradi.
"Ularda skuamoz hujayrali teri saratoni rivojlanish ehtimoli umumiy aholiga qaraganda 65 dan 100 baravar ko‘proq, melanoma esa sakkiz baravar ko‘p", - aniqlik kiritdi mutaxassis.
Quyoshdan himoyalovchi vositalardan foydalanish, uzun yengli ko‘ylaklar kiyish va kunning eng issiq vaqtida ko‘chaga chiqmaslik salomatlikni saqlash uchun muhim tavsiya hisoblanadi.

При приеме некоторых антибиотиков, мочегонных, обезболивающих, противомикробных препаратов и лекарств от аритмии повышается риск повреждения кожи ультрафиолетом и развития злокачественных новообразований.
Об этом рассказала Татьяна Дергачева, медицинский директор по онкологии группы компаний «Р-Фарм».
По словам эксперта, такой побочный эффект называется фотосенсибилизацией. Он увеличивает риск ожогов и пигментации, а в долгосрочной перспективе — рака кожи.
«Особенно высокий риск фотосенсибилизации вызывают антибиотики тетрациклинового и фторхинолонового ряда, некоторые диуретики, нестероидные противовоспалительные средства, сульфаниламиды и антиаритмические препараты. Во время приема этих лекарств необходимо ограничить пребывание на солнце», — рассказала эксперт «Р-Фарм».
Дергачева отметила, что повышенное внимание к фотозащите требуется и пациентам, перенесшим пересадку органов. Им назначают пожизненную терапию иммуносупрессантами, которая снижает риск отторжения трансплантатов, но одновременно повышает уязвимость кожи к ультрафиолету.
«У них вероятность развития плоскоклеточного рака кожи увеличивается в 65–100 раз по сравнению с общей популяцией, а меланома встречается в восемь раз чаще», – уточнила специалист.
Эксперт подчеркнула, что даже высокоэффективные препараты требуют соблюдения осторожности при нахождении на солнце, и меры защиты должны подбираться совместно с лечащим врачом. Использование солнцезащитных средств, ношение одежды с длинным рукавом и отказ от пребывания на солнце в часы пик остаются универсальными рекомендациями, позволяющими сохранить здоровье.