Nurmat Аtabekov: Koʼkyoʼtal kasalligi boʼyicha yurtimizda epidemiologik vaziyat barqaror
Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qoʼmitasi raisi oʼrinbosari Nurmat Аtabekov mazkur holat yuzasidan SSV Matbuot xizmatiga quyidagilarni maʼlum qildi:
Koʼkyoʼtal — havo-tomchi yoʼli orqali yuqadigan oʼta yuqumli xastalik boʼlib, qoʼzgʼatuvchisi Bordetella pertussis bakteriyasi hisoblanadi, — deydi mutaxassis. — Unga chalingan bemorlarda oʼtkir respirator virusli infektsiyalar alomatlari, shuningdek, kuchli yoʼtal xurujlari va qusish kuzatiladi.
Bu kasallik asosan yosh bolalar va oʼsmirlarda aniqlanadi, lekin katta yoshli odamlarda ham uchrashi mumkin.
Oʼzbekistonda milliy emlash kalendariga asosan, chaqaloqlar 2, 3 va 4 oyligida 3 marotaba pentavalent vaktsina bilan (koʼkyoʼtal, difteriya, qoqshol, gepatit V va XIB infektsiyalarga qarshi) emlanadi. Bir yildan soʼng, yaʼni 16 oylik davrida АKDS-4 bilan qayta revaktsinatsiya qilinadi.
Joriy yilning oʼtgan davrida mamlakatimiz boʼyicha jami 2 millionga yaqin bola ushbu xastalikka qarshi vaktsina qabul qilgan. Xususan, yanvarь-avgust oylari davomida penta-1 bilan emlanishi kerak boʼlgan bolalarning 97,6 foizi, penta-2 bilan 98,5 foizi, penta-3 bilan esa 98,5 foizi emlangan.
Bundan tashqari, 16 oylik oʼgʼil-qizlarning 98,9 foizi revaktsinatsiya bosqichida qayta emlangan.
Аytish joizki, koʼkyoʼtal mavsumiy xarakterga ega boʼlib, kuz-qish davrida koʼproq qayd etilishi mumkin va aksariyat hollarda emlanmaganlar (tibbiy cheklov va rad etish), toʼliq emlash kursini olmaganlar hamda baʼzi hollarda emlashdan keyin immunitet shakllanmagan (seromanfiy) bolalarda kuzatiladi.
Qisqa qilib aytganda, emlanmagan oʼgʼil-qizlar oʼrtasida kasallik tarqalish xavfi saqlanib qoladi. Shu bois koʼkyoʼtal kam miqdorda boʼlsa-da, aholi oʼrtasida qayd etib turilishi tabiiy hol.
Chunki ushbu xastalikni faqat jamoaviy immunitet hosil qilish orqali yengish mumkin. Buning uchun Milliy emlash kalendariga muvofiq, yosh bolalar emlanishi zarur.
Hozir yurtimizda bu boradagi epidemiologik vaziyat barqaror va xavotirlanishga asos yoʼqligini, shuningdek ushbu kasallik hech qanday asoratlarsiz davolanib ketishini maʼlum qilamiz.

Нурмат Атабеков: Эпидемиологическая ситуация по заболеваемости коклюшем стабильна
Заместитель председателя Комитета санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья Нурмат Атабеков сообщил Пресс-службе Минздрава по этому поводу следующее:
— Коклюш — это острое инфекционное заболевание, которое передается воздушно-капельным путем, — говорит специалист. — Его возбудителем является бактерия Bordetella pertussis. — У больных коклюшем могут наблюдаться симптомы ОРВИ, а также сильный приступообразный кашель и рвота.
Данное заболевание встречается в основном у детей и подростков, но может быть выявлен и у взрослых.
Согласно национальному календарю профилактических прививок в Узбекистане младенцы получают пентавалентную вакцину (против коклюша, дифтерии, столбняка, гепатита V и ХИБ-инфекции) три раза — в возрасте 2, 3 и 4 месяцев. А через год, то есть в 16-месячном возрасте повторно прививаются вакциной АКДС-4.
Так, за истекший период текущего года по всей стране вакцину против этого заболевания получили около 2 миллионов детей. В частности, за январь-август были привиты 97,6 процента детей, которые должны были получить вакцину «Пента-1», 98,5 процента детей, которые должны были получить вакцину «Пента-2» и 98,5 процента детей, которые должны были получить вакцину «Пента-3».
Кроме того, ревакцинацию прошли 98,9 процентов мальчиков и девочек в возрасте 16 месяцев.
Стоит отметить, что коклюш имеет сезонный характер и чаще всего может встречаться в осенне-зимний период. В большинстве случаев он наблюдается у непривитых детей (из-за медицинских отводов или отказа от вакцинации) и у не прошедших полный курс вакцинации. В отдельных случаях коклюшем могут заболеть дети, у которых после вакцинации не выработался иммунитет (серонегативный).
Соответственно, риск распространения этого заболевания среди непривитых детей сохраняется. Таким образом, коклюш, хоть и в небольших количествах, может выявляться среди населения и это вполне нормально.
Потому что можно полностью устранить эту болезнь можно только сформировав коллективный иммунитет. Для этого необходимо, чтобы дети проходили полную вакцинацию согласно национальному календарю профилактических прививок.
Сообщаем, что в настоящее время эпидемиологическая ситуация в нашей стране по заболеваемости коклюшем характеризуется как стабильная и повода для беспокойства нет, особенно учитывая тот факт, что, данное заболевание излечивается без каких-либо осложнений.