Jon Xopkins universitetining epidemiologiya boʼlimi aʼzosi, doktor Espoir Bvenge Malembaka Healio resursiga bergan izohida, hozirgi vaqtda ogʼiz orqali vaboga qarshi vaktsinaning bir martalik dozasi, ayniqsa 5 yoshgacha boʼlgan bolalarni himoya qilishining kuchi va davomiyligi toʼgʼrisida yetarli dalillar mavjud emas.
Uning soʼzlariga koʼra, Kongo Demokratik Respublikasining Uvira shahri mamlakatda vabo tarqalish markazlaridan biri hisoblanadi. 2020 yilda vaboga qarshi ommaviy emlashda Euvichol-Plus ogʼiz vaktsinasidan foydalanilgan, immunizatsiya qilinganlarning aksariyati ushbu preparatning bitta dozasini olgan.
Malembak jamoasi vabo bilan kasallangan bemorlarni roʼyxatga olgan holda nazorat tadqiqotini oʼtkazdi. Nazorat guruhi ikki xil davrda kuzatilgan tegishli demografik profilga ega shaxslardan iborat edi: 10.14.2021 dan 03.10.2022 yilgacha (emlashdan keyin 12-17 oy) va 21.11.2022 dan 18.10.2023 gacha (emlashdan keyin 24-36 oy).
Hammasi boʼlib, tadqiqotda vabo bilan kasallanganligi tasdiqlangan 658 bemor va nazorat guruhidan 2274 kishi ishtirok etdi.
Hisob-kitoblar bir dozali vaktsinaning samaradorligi :
-52,7% emlashdan 12-17 oy oʼtgach
- va 44,7% emlashdan keyin 24-36 oy ekanligini koʼrsatdi
Tadqiqot shuni koʼrsatdiki, 5 yoshgacha boʼlgan bolalarda emlashdan keyingi dastlabki 12-17 oy ichida himoya darajasi xuddi keksa bemorlarda boʼlgani kabi boʼladi. Malembakning soʼzlariga koʼra, tadqiqot vaktsinasidan foydalangandan uch yildan keyin himoya darajasi sezilarli darajada - 32,9% gacha kamayganligini koʼrsatgan.

Согласно результатам кампании по иммунизации, организованной в эндемическом по холере городе в Африке, одна доза вакцины производства Eubiologics обеспечивала достаточно надежную защиту от инфекции на период трех лет.
Как заявил в комментарии ресурса Healio сотрудник кафедры эпидемиологии Университета Джона Хопкинса доктор Эспуар Бвенге Малембака, в настоящее время собрано недостаточно доказательств силы и продолжительности защиты, который обеспечивает однократное применение пероральных вакцин против холеры, особенно у детей, которым на момент вакцинации еще не исполнилось 5 лет.
По его словам, город Увира в Демократической Республике Конго – один из центров распространения холеры в этой стране. В 2020 году была организована массовая вакцинация от холеры пероральной вакциной Euvichol-Plus, причем большинство иммунизированных получили одну дозу этого препарата.
Команда Малембака провела исследование типа «случай-контроль», в ходе которого регистрировали пациентов с подтвержденной холерой. Контрольная группа состояла из лиц соответствующего демографического профиля, наблюдаемых в течение двух разных периодов: с 14.10.2021 по 10.03.2022 (12-17 месяцев после иммунизации) и с 21.11.2022 по 18.10.2023 (24-36 месяцев после иммунизации).
Всего в исследование вошли 658 пациентов с подтвержденной холерой и 2274 человек из контрольной группы. Вычисления показали, что скорректированная эффективность однодозовой вакцины составила
Исследование также показало, что уровень защиты в первые 12-17 месяцев после вакцинации у детей младше 5 лет был таким же, как и у пациентов старшего возраста. Однако, по словам Малембака, он значительно упал после трех лет после применения исследуемой вакцины — до 32,9%.