Oʼzbek olimlari saratonning yana bir turini samarali davolovchi yangi preparat ishlab chiqdi
Oʼzbekiston fanlar akademiyasi Yadro fizika instituti direktori, texnika fanlari doktori, professor Ilhom Sodiqov OʼzА muxbiri bilan suhbatda institut olimlari tomonidan 2022 yilning iyun oyida roʼyxatdan oʼtkazilib, ishlab chiqarishga tatbiq etilgan yangi radiofarmatsevtik vektorli terapiya vositasi haqida gapirib berdi.
- Bu preparat saraton kasalligini davolashda nihoyatda samarador boʼlgan yangi dori vositasi hisoblanadi. Bu dori vositasining bitta dozasi hozirgi kunda АQShda 70 ming dollar, Yevropa mamlakatlarida 25 ming dollar atrofida sotilyapti. Bizning institutimiz ushbu dorini respublikamizdagi 3 ta onkologik klinikalarga 1,5 ming АQSh dollari narx bilan yetkazib berishni yoʼlga qoʼydi.
Bu dori 2018 yildan boshlab bir nechta chet davlatlarda, har biri oʼzlari yaratgan texnologiya boʼyicha ishlab chiqarilib, tibbiyotda qoʼllanilib kelinmoqda. Biz oʼzimizda yaratilgan yangi texnologiya boʼyicha mazkur dorini ishlab chiqarishni yoʼlga qoʼydik. Hozirgi kunda biz ishlab chiqarayotgan “litetsiy-177” nomli izotopimiz dunyodagi boshqa ishlab chiqaruvchilar mahsulotidan 10 barobar toza hamda yuqori sifatli radioizotop hisoblanadi.
Oddiy qilib aytganda dunyoda bor dori vositasini takomillashtirib, oʼzimiz yaratgan texnologiya boʼyicha unga nisbatan sifatli va arzon mahsulot ishlab chiqarishni yoʼlga qoʼydik. Bizning mahsulot Аmerika Qoʼshma Shtatlari, Germaniya, Rossiyadagi mahsulotlarga nisbatan 10 barobar toza boʼlishi bilan birga, 15-50 martagacha arzon.
Suratda - butun tanasi rak metastazalari bilan qoplangan 4 ta bemor (chap tomonda) va lyutetsiy-177 PSMА-617 preparati bilan 2-3 oy mobaynida davolangandan soʼng (oʼng tomonda).
Tarkibi “lyutetsiy-177” radioizotopi va unga biriktirilgan prostata spetsifik membranali “antigen-617” degan oqsil moddasidan iborat. Ushbu oqsil moddasi “lyutetsiy-177” radioizotopini organizmning saraton metastazalari boʼlgan joylariga yetkazib beruvchi transport vositasi vazifasini bajaradi. “Lyutetsiy-177” radioaktiv izotopi saraton oʼsmalari ichiga kirib, oʼzining radioaktiv nurlari bilan oʼsmalarni kuydiradi. Bu nurlarning oʼtish masofasi 1-2 millimetrni tashkil qilgani sababli ular oʼsmani ichidan yemirib, atrofidagi sogʼlom toʼqimalarga zararli taʼsir koʼrsatmaydi. Bu bilan oʼsmalarni operatsiyasiz davolash imkoni tugʼiladi.
Hozirgi kunda bu dori 4-bosqichdagi rak kasalligining 97-99 foizgacha tuzalishini taʼminlayapti. Jahondagi tibbiyotchilar revolyutsion dorilar qatoriga kiruvchi bu preparatga “fantastik natija”, deb baho berishyapti. Bu dori vositasi institutning shoʼʼba korxonasi boʼlgan “Radiopreparat” davlat korxonasi va Radiokimyo ilmiy laboratoriyasi olimlari tomonidan olib borilgan tadqiqotlar mahsuli hisoblanadi.
Maʼlum boʼlishicha, lyutetsiyts-177 PSMA-617 dori vositasi asosan katta yoshdagi erkaklardagi prostata bezi rakini davolashda samarali hisoblanadi.
«Bu dori vositasi radioaktiv modda boʼlib, u dorixonalarda sotilmaydi. Bu faqat shifoxona va klinikalarga yetkazib beriladi», deyiladi Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi xabarida.

Директор Института ядерной физики Академии наук Узбекистана, доктор технических наук, профессор Ильхом Содиков в беседе с корреспондентом УзА рассказал о новом радиофармацевтическом средстве векторной терапии, которое было зарегистрировано и запущено в производство учеными института в июне 2022 года.
- Этот новый препарат чрезвычайно эффективен при лечении рака. Одна доза этого препарата в настоящее время продается за 70 000 долларов в США и 25 000 долларов в странах Европы. Наш институт начал поставлять этот препарат в 3 онкологические клиники нашей страны по цене 1,5 тысячи долларов США.
С 2018 года этот препарат производится и применяется в медицине в нескольких зарубежных странах, и в каждой по собственной технологии. Мы запустили производство этого препарата на основе нашей новой технологии. В настоящее время наш изотоп под названием «литий-177» является в 10 раз более чистым и качественным, чем продукция других производителей в мире.
Проще говоря, мы улучшили мировую медицину и начали производить качественный и дешевый продукт на основе собственной технологии. Наш продукт в 10 раз чище и в 15-50 раз дешевле, чем в США, Германии и России.
На фото - 4 пациента, у которых все тело было покрыто метастазами рака (слева) и после лечения препаратом лютеций-177 ПСМА-617 в течение 2-3 месяцев (справа).
В его состав входят радиоизотоп "лютеций-177" и белковое вещество "антиген-617". Этот белок действует как транспортное средство, доставляющее радиоизотоп «лютеций-177» к местам метастазов рака в организме. Радиоактивный изотоп «лютеций-177» проникает в раковые опухоли и сжигает их своими радиоактивными лучами. Поскольку расстояние этих лучей составляет 1-2 миллиметра, они разрушают опухоль изнутри и не оказывают вредного воздействия на окружающие здоровые ткани. Это позволяет лечить опухоли без хирургического вмешательства.
В настоящее время этот препарат обеспечивает излечение от рака 4 стадии в 97-99% случаев. Врачи всего мира оценивают этот препарат, входящий в число революционных препаратов, как с «фантастическим результатом». Этот препарат является продуктом исследований, проведенных учеными государственного предприятия «Радиопрепарат» (филиал института) и Научной лаборатории радиохимии.
Отмечается, что препарат Лютецит-177 PSMA-617 эффективен при лечении рака предстательной железы в основном у пожилых мужчин.
«Это лекарство является радиоактивным веществом и не продается в аптеках. Он будет доставлен только в больницы и поликлиники", - говорится в сообщении Академии наук Республики Узбекистан.