Oʼzbekiston Аfgʼonistonga davlat xaridlari orqali dori vositalarini yetkazib bermoqchi
Oʼzbekistondagi farmatsevtika korxonalari Аfgʼonistonning dori-darmon boʼyicha davlat xaridlarida (tenderlarida) ishtirok etishi mumkin.
Farmatsevtika tarmogʼini rivojlantirish agentligi direktori Ulugʼbek Egamov raisligida Аfgʼoniston Oziq-ovqat va dori-darmon milliy idorasi (AFDA) raisi doktor Аbdul Bori Umar bilan muzokaralar boʼlib oʼtdi.
Suhbat chogʼida Oʼzbekistondagi farmatsevtik mahsulotlar ishlab chiqaruvchi korxonalarni Аfgʼonistonning dori-darmon boʼyicha davlat xaridlarida (tenderlarida) ishtirok etishi kabi takliflar bildirildi.
Bundan tashqari, Аfgʼonistonda Oʼzbekiston farmatsevtik mahsulotlari shourumini tashkil etish, Oʼzbekiston farmatsevtik mahsulotlarini Аfgʼonistonning tegishli idoralarida roʼyxatdan oʼtkazish hamda roʼyxatdan oʼtkazilish muddatlarini qisqartirish ham taklif qilindi.
Muzokaralar yakunlariga koʼra, takliflar ishlab chiqish va maʼlumot almashish uchun qoʼshma texnik ishchi guruh tuzish taklifi qoʼllab-quvvatlandi, uning tarkibini yaqin vaqt ichida tasdiqlash va taqdim etishga qaror qilindi, — deya qoʼshimcha qildi agentlik.

Директор агентства Улугбек Эгамов и председатель Национального управления по контролю за продуктами питания и лекарственными средствами Афганистана (AFDA) Абдул Бори Умар в формате видеоконференцсвязи обсудили вопросы двустороннего сотрудничества.
Узбекская сторона внесла предложения об участии предприятий, производящих фармацевтическую продукцию в Узбекистане, в государственных закупках Афганистана на лекарственные средства.
Кроме того, Узбекистан также предложила создать шоу-рум фармацевтической продукции республики в Афганистане и ускорить процесс регистрации узбекистанских препаратов на афганском рынке.
«По итогам переговоров было поддержано предложение о формировании совместной технической рабочей группы по выработке предложений и обмене информации, решено в ближайшее время утвердить и представить её состав», — добавили в агентстве.