Yetti mamlakatda dunyodagi birinchi o‘pka saratoniga qarshi vaksina sinovlari boshlandi
Shifokorlar o‘pka saratonini davolash uchun dunyodagi birinchi mRNK-vaksinasini sinovdan o‘tkazishni boshladilar. Yetti mamlakatning 34 ta tadqiqot markazi bemorlarda preparatni qo‘llashni boshladi.
Buyuk Britaniya, AQSH, Germaniya, Vengriya, Polsha, Ispaniya va Turkiyada xalqaro klinik sinovlar boshlandi. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, rivojlanish kimyoterapiya o‘rnini bosishi mumkin, chunki u inson tanasiga kamroq zarar yetkazadi. Vaksina nemis olimlari tomonidan ishlab chiqilgan. Ular mRNK texnologiyasidan foydalanganlar. Dori tufayli tananing o‘zi saraton hujayralarini taniy oladi va ular bilan kurashadi.
Tadqiqot kichik hujayrali o‘pka saratoni bilan og‘rigan 130 nafar bemorda o‘tkaziladi. Bir yil davomida o‘pka saratoniga chalingan bemorlarga immunitetni mustahkamlash uchun o‘nlab dozalarda vaksina beriladi. Bu vaksinani allaqachon bir odam qabul qilgan. Shifokorlar ishlanma butun dunyoda mashhur bo‘lishiga umid bildirdi, deb yozadi The Guardian gazetasi.
"Umid qilamizki, vaqt o‘tishi bilan davolash boshqa to‘qimalarga ta’sir qilmasdan o‘pka saratoniga qarshi samarali ekanligini ko‘rsata olamiz", dedi London Universitet kolleji klinik sinovi rahbari doktor Sara Benafif.

Первые в мире испытания вакцины против рака легких начались в семи странах
Врачи приступили к испытанию первой в мире мРНК-вакцины для лечения рака легких. 34 научно-исследовательских центра из семи стран начали вводить препарат пациентам.
Международные клинические испытания начались в Великобритании, США, Германии, Венгрии, Польше, Испании и Турции. Специалисты отметили, что разработка способна заменить химиотерапию, так как она наносит меньший вред человеческому организму. Вакцину создали немецкие ученые. Они применили ту же технологию мРНК, которая легла в основу препарата от COVID-19. Благодаря лекарству организм сможет сам распознать раковые клетки и побороться с ними.
Исследование проведут на 130 пациентах, у которых немелкоклеточный рак легкого. За год испытуемым введут десятки доз вакцины, чтобы укрепить их иммунитет. Первый человек уже получил данный препарат. Медики выразили надежду на то, что разработка станет популярна во всем мире, пишет газета The Guardian.
«У нас уже есть некоторые данные о том, что эта вакцина хорошо переносится. Мы надеемся, что со временем нам удастся продемонстрировать, что лечение эффективно против рака легких, при этом не задевает другие ткани», – рассказала руководитель клинических испытаний в Университетском колледже Лондона доктор Сара Бенафиф.