O‘zbekistonlik Dilorom Yo‘ldosheva 2024 yilgi dunyoning “100 ayoli” ro‘yxatidan o‘rin oldi. BBC dunyoning ilhomlantiruvchi va ta’sirga ega 100 nafar ayollari ro‘yxatini taqdim etdi.
Ular orasida Tinchlik uchun Nobel mukofoti sovrindori Nadiya Murad, zo‘rlash qurboni va faol Jizel Peliko, aktrisa Sheron Stoun, olimpiya sportchilari Rebeka Andrade va Ellison Feliks, qo‘shiqchi Re, rassom Treysi Emin, iqlim o‘zgarishi faoli Adenike Oladosu va yozuvchi Kristina Rivera Garzalar ham bor.
Dilorom Yo‘ldosheva 2022-yil hosil yig‘imi paytida yuz bergan baxtsiz hodisa oqibatida ikkala oyog‘idan ayrilgan. Biroq bu fojia uni tushkunlikka tushirmadi. U yangi ko‘nikmalarni o‘rganish va yosh o‘zbek ayollariga daromad topishda yordam berishni istadi. Shu sababli Yo‘ldosheva o‘zining tikuvchilik korxonasini ochishga qaror qildi.
U tadbirkorlik va resurslarni boshqarish asoslarini o‘rganib, 40 dan ortiq ayolga tikuvchilik hunarini o‘rgatdi. Bir necha oyda uning korxonasi sezilarli darajada kengaydi. Yo‘ldosheva ishchilar va maktab o‘quvchilari uchun forma tikish bo‘yicha shartnomalar imzoladi. O‘shandan buyon uning biznesi nafaqat o‘zi, balki o‘nlab boshqa ayollar uchun ham daromad manbayiga aylandi.
«100 ayol» qanday tanlandi?
Har yili BBC’ning «100 ayol» loyihasi dunyo bo‘ylab ishi va hayoti ilhomlantiradigan 100 nafar ayolning nomlarini e’lon qiladi. Barcha ayollar ismlari ro‘yxatdan joy olishiga rozilik beradi.
Nomzodlar joriy yildagi loyihaning umumiy mavzusiga mosligi bo‘yicha ham baholandi. Asosiy tushuncha sifatida «bardoshlilik» so‘zini tanladik. E’tirof etamizki, bu yil butun dunyo bo‘ylab ko‘plab ayollar uchun juda qiyin bo‘ldi. Shu bois o‘z bardoshliligi tufayli xoh o‘z atrofidagi, xoh global miqyosda bo‘lsin, o‘zgarishlar va hayotni yaxshilashga bor kuchi bilan intilayotganlarni tanlab olishga harakat qildik, deydi BBC jamoasi.

Портниха и предпринимательница из Узбекистана Дилором Юлдошева попала в список 100 вдохновляющих и влиятельных женщин 2024 года по версии BBC, говорится на странице ежегодного спецпроекта.
Среди них — лауреат Нобелевской премии мира Надя Мурад, жертва изнасилования и активистка Жизель Пелико, актриса Шэрон Стоун, олимпийские спортсменки Ребека Андраде и Эллисон Феликс, певица Рэй, художница Трейси Эмин, активистка по борьбе с изменением климата Аденике Оладосу и писательница Кристина Ривера Гарса.
Как отмечается, два года назад Дилором Юлдошева потеряла обе ноги в результате несчастного случая на уборке урожая.
Несмотря на трагедию, она не впала в отчаяние. Она хотела научиться чему-то новому, а также помочь молодым узбекским женщинам зарабатывать на жизнь, поэтому решила открыть свой собственный швейный бизнеc, — заявили составители списка.
Женщина ознакомилась с основами предпринимательства и управления ресурсами, после чего обучила швейному делу более 40 гражданок. За несколько месяцев ее компания значительно выросла, она заключила контракты на пошив униформы для рабочих и школьников.
С той поры ее бизнес стал источником дохода как для нее самой, так и для десятков других женщин, — добавили в BBC.