Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning Yakkasaroy tuman boʼlimi tomonidan IIBB xodimlari bilan hamkorlikda oʼtkazilgan tezkor tadbirda fuqaro M.А.ning yonidan polietilen paketda jami 204 dona oq-koʼk rangli kapsulalar, “Septa Nazal bolalar uchun”, “Naftimizin” nomli kuchli taʼsir qiluvchi dori vositalari mavjudligi aniqlanib, ashyoviy dalil sifatida olingan.
Shu kabi, Departamentning Bektemir tuman boʼlimi tomonidan IIBB xodimlari hamkorlikda oʼtkazilgan tezkor tadbirda fuqaro U.D. boshqaruvidagi “DAMAS” rusumli avtotransport vositasi koʼzdan kechirilganda jami 15 dona polietilen paketiga oʼralgan jigarrangli oʼtkir xidli gashish moddasi, oq-qizil rangli kapsula va “Regapen” nomli kuchli taʼsir qiluvchi dori vositalari mavjudligi aniqlanib, ashyoviy dalil sifatida olingan.
Mazkur holatlar yuzasidan Jinoyat kodeksining 251-1-moddasi (kuchli taʼsir qiluvchi yoki zaharli moddalarni qonunga xilof ravishda muomalaga kiritish) va 276-moddasi (giyohvandlik vositalari, ularning analoglari yoki psixotrop moddalarni oʼtkazish maqsadini koʼzlamay qonunga xilof ravishda tayyorlash, egallash, saqlash va boshqa harakatlar) bilan jinoyat ishlari qoʼzgʼatilib, tergov harakatlari oʼtkazilmoqda.

Предотвращено введение в оборот сильнодействующих препаратов
В ходе оперативно-розыскных мероприятий, проведенных Яккасарайским районным отделом Управления при Генеральной прокуратуре совместно с сотрудниками ГУВД, у гражданина М.А. обнаружены 204 бело-голубые капсулы в полиэтиленовом пакете, сильнодействующие препараты «Септа Назал для детей». " и "Нафтимизин" и изъяты в качестве вещественных доказательств.
Так же Бектемирским районным отделением Департамента совместно с сотрудниками ГУВД при досмотре автомобиля «DAMAS» гражданина У.Д. было обнаружено и изъято в общей сложности 15 штук коричневого гашиша с едким запахом в полиэтиленовом пакете, бело-красные капсулы и сильнодействующее лекарство «Регапен». Все это было изъято в качестве вещественных доказательств.
В связи с данными делами возбуждены уголовные дела по статьям 251-1 УК РУз (незаконный оборот сильнодействующих или ядовитых веществ) и 276 (незаконные изготовление, хранение, хранение и иные действия без цели сбыта наркотических средств, их аналогов или психотропных веществ), проводятся следственные действия.