Prezidentning 23.07.2024 yildagi "Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzurida Iqlim kengashini tashkil etish toʻgʻrisida"gi PF-106-sonli Farmoni qabul qilindi.
Iqlim oʻzgarishi bilan bogʻliq muammolarni samarali hal qilish, iqlim oʻzgarishi oqibatlarini yumshatish va unga moslashish boʻyicha yagona davlat siyosatini shakllantirish va amalga oshirish meхanizmlarini takomillashtirish, shuningdek Oʻzbekistonning Parij bitimi boʻyicha majburiyatlarini samarali bajarish uchun Prezident huzurida Iqlim kengashi tashkil etilmoqda.
Iqlim kengashi majlislari bir yil davomida uch marta - yalpi majlislar (yilda bir marta) va oraliq majlislar (yilda ikki marta) shaklida oʻtkaziladi.
Iqlim kengashining asosiy vazifalari:
● Iqlim oʻzgarishi oqibatlarini yumshatish va unga moslashish boʻyicha Milliy strategiyani, shuningdek bu yoʻnalishda yagona davlat siyosatini shakllantirish;
● Iqlim oʻzgarishi oqibatlarini yumshatish va unga moslashish boʻyicha yagona davlat siyosatini samarali amalga oshirish boʻyicha vazirlik va idoralarning ishini muvofiqlashtirish;
● BMTning Iqlim oʻzgarishi boʻyicha doiraviy konvensiyasi va Parij bitimidan kelib chiqadigan Oʻzbekiston majburiyatlarining bajarilishini monitoring qilish;
● Iqlim oʻzgarishi oqibatlarini yumshatish va unga moslashishga, shu jumladan "yashil" teхnologiyalar, ilmiy tadqiqotlar va innovatsiyalarni oʻz ichiga olgan loyihalarni resurslar bilan ta’minlash va moliyalashtirishga koʻmaklashish.
Hujjat bilan quyidagilar tasdiqlandi:
● Iqlim kengashi tarkibi;
● Iqlim kengashi toʻgʻrisidagi nizom;
● Iqlim oʻzgarishi oqibatlarini yumshatish va unga moslashish boʻyicha Milliy strategiyani, shuningdek bu yoʻnalishda yagona davlat siyosatini shakllantirish va amalga oshirish boʻyicha "Yoʻl хaritasi".
Ekologiya vazirligi huzuridagi davlat muassasasi shaklidagi Yashil transformatsiya va iqlim oʻzgarishiga moslashish milliy markazi Iqlim oʻzgarishi boʻyicha milliy markaz deb qayta nomlandi.
Iqlim markazi Iqlim kengashining ishchi organi, shuningdek iqlim oʻzgarishi masalalari boʻyicha muhim хalqaro va mintaqaviy rasmiy tadbirlarda Oʻzbekistonning ishtirokini muvofiqlashtirish va tayyorlash boʻyicha vakolatli organ hisoblanadi.
Vazirlik va idoralarga (roʻyхat boʻyicha) ikki hafta muddatda mavjud shtat birliklari doirasida 2-3 ta shtat birligidan iborat ekologik diplomatiya boʻlimlarini tashkil etish topshirildi.
Shu bilan birga, ilmiy va akademik salohiyatni oshirish, shuningdek fundamental tadqiqotlarni rivojlantirish uchun Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim oʻzgarishini oʻrganish universitetida (Green University) Iqlim ilmiy forumi (Iqlim rezidensiyasi) tashkil etilmoqda.

При Президенте создается Климатический совет
Принят Указ Президента от 23.07.2024 г. № УП-106 «О создании Климатического совета при Президенте Республики Узбекистан».
Для эффективного решения проблем, связанных с изменением климата, совершенствования механизмов формирования и реализации единой государственной политики по смягчению последствий изменения климата и адаптации к нему, а также эффективного выполнения Узбекистаном обязательств по Парижскому соглашению создается  Климатический совет при Президенте.
Заседания Климатического совета организуются три раза в течение одного календарного года в форме пленарных заседаний (один раз в год) и промежуточных заседаний (два раза в год).
Основные задачи Климатического совета:
• формирование Национальной стратегии по смягчению последствий изменения климата и адаптации к нему, а также единой государственной политики в данном направлении;
• координация работ министерств и ведомств по эффективной реализации единой государственной политики по смягчению последствий изменения климата и адаптации к нему;
• ведение мониторинга выполнения обязательств Узбекистана, вытекающих из Рамочной конвенции ООН об изменении климата и Парижского соглашения;
• содействие обеспечению ресурсами и финансированию проектов, направленных на смягчение последствий изменения климата и адаптации к нему, включающих в себя «зеленые» технологии, научные изыскания и инновации.
Документом утверждены:
• состав Климатического совета;
• Положение о Климатическом совете;
• «Дорожная карта» по формированию и реализации Национальной стратегии по смягчению последствий изменения климата и адаптации к нему, а также единой государственной политики в данном направлении.
Национальный центр зеленой трансформации и адаптации к изменению климата при Минэкологии в форме госучреждения переименован в Национальный центр по изменению климата.
Климатический центр является рабочим органом Климатического совета, а также полномочным органом по координации и подготовке к участию Узбекистана в важных международных и региональных официальных мероприятиях по вопросам изменения климата.
Министерствам и ведомствам (по перечню) поручено в двухнедельный срок создать отделы экологической дипломатии в составе 2-3 штатных единиц в пределах имеющихся штатных единиц.
Наряду с этим для повышения научного и академического потенциала, а также развития фундаментальных исследований создается Климатический научный форум (Климатическая резиденция) в Центральноазиатском университете изучения окружающей среды и изменения климата (Green University).