Retsept boʻyicha beriladigan dorilarning referent narxlari qanday hisoblanadi
Sogʻliqni saqlash vazirining buyrugʻi (25.12.2025-y. AV roʻyxat raqami 3735-son) bilan Referent narx shakllantirish tizimi doirasida retsept bilan beriladigan dori vositalari narxlarini qayd etish tartibi toʻgʻrisidagi nizom tasdiqlandi.
Hujjat Oʻzbekiston hududida tibbiyot amaliyotida qoʻllashga ruxsat etilgan va davlat roʻyxatidan oʻtkazilganligi toʻgʻrisidagi guvohnomaning amal qilish muddati davomida ishlab chiqarilgan retsept boʻyicha beriladigan dori vositalariga tatbiq etiladi. U kam uchraydigan kasalliklarni davolash uchun moʻljallangan dori moddalari, orfan preparatlarga nisbatan qoʻllanilmaydi.
Referent narxlarni roʻyxatdan oʻtkazish va qayta roʻyxatdan oʻtkazish jarayoni maxsus avtomatlashtirilgan axborot tizimi orqali amalga oshiriladi. Vakolatli organ etib Sogʻliqni saqlash vazirligi huzuridagi Farmatsevtika tarmogʻini rivojlantirish agentligi belgilandi, u hisobga olingan referent narxlar toʻgʻrisidagi maʼlumotlarni xronologik tartibda oʻz rasmiy veb-saytiga joylashtirib boradi.
Nizomda ariza berish va tekshirish muddatlari nazarda tutilgan, xususan, ariza kelib tushgan vaqtdan boshlab ishchi organ ikki ish kuni ichida maʼlumotlarni tekshiradi, zarur hollarda ariza beruvchiga kamchiliklar bartaraf etilganligi toʻgʻrisida xabarnoma yuboriladi.
Axborot tizimi import qilinadigan retsept boʻyicha dori vositalari narxlari toʻgʻrisidagi maʼlumotlarni oladi va quyidagilarni avtomatik ravishda hisoblab chiqadi:
• referent mamlakatlardagi narxlarning umumlashtirilgan oʻrtacha qiymati;
• retsept boʻyicha dori vositalari ishlab chiqarilgan mamlakatda belgilangan bazaviy narxga nisbatan dori vositasi narxining 15 foizidan koʻp boʻlmagan miqdordagi sugʻurta va transport xarajatlari qiymati;
• Bojxona qoʻmitasi tomonidan Inkoterms CIP sharti asosida taqdim etilgan import qilinadigan retsept boʻyicha dori vositalari narxlarining soʻnggi 12 oydagi oʻrtacha qiymati.
Shundan soʻng, axborot tizimi ariza beruvchining tanloviga koʻra hisoblangan qiymatlarning eng past qiymatini MB tomonidan ariza berilgan kundagi valyutalarning rasmiy kursi asosida AQSH dollari, yevro yoki Rossiya rublida referent narxlar sifatida qabul qilishni tavsiya etadi.
Referent narxni shakllantirish tizimi – taʼsir etuvchi moddasi bir xil boʻlgan dori vositalarini ishlab chiqaruvchi mamlakatlarda va referent mamlakatlarda, "Pharmaceutical Inspection Co-operation Scheme" (PIC/S) xalqaro tashkilotiga aʼzo boʻlgan mamlakatlarda va Oʻzbekiston Respublikasida dori vositasining shakli, qadoqdagi miqdori, dozasi, konsentratsiyasi, oʻlchami va qadogʻini hisobga olgan holda har bir savdo nomi uchun referent narxlarni tahlil qilish natijalari asosida hisobga olish tizimi.

Как рассчитываются референтные цены на рецептурные лекарства
Приказом Министра здравоохранения (рег. № 3735 от 25.12.2025 г.) утверждено Положение о порядке учета цен на рецептурные лекарственные препараты в рамках системы референтного ценообразования.
Документ распространяется на рецептурные лекарственные средства, разрешенные к применению в медицинской практике на территории Узбекистана и произведенные в течение срока действия свидетельства о государственной регистрации. Он не применяется к лекарственным субстанциям, орфанным препаратам, предназначенным для лечения редких заболеваний.
Процесс регистрации и перерегистрации референтных цен осуществляется через специальную автоматизированную информационную систему. Уполномоченным органом назначено Агентство по развитию фармацевтической отрасли при Минздраве, которое должно размещать информацию об учтенных референтных ценах на своем официальном сайте в хронологическом порядке.
Положением предусмотрены сроки подачи заявления и проверки, в частности с момента поступления заявления рабочий орган проверяет информацию в течение двух рабочих дней, а при необходимости заявителю будет направлено уведомление об устранении недостатков.
Информационная система получает информацию о ценах на импортные рецептурные лекарственные средства и автоматически рассчитывает:
• обобщенное среднее значение цен в референтных странах;
• стоимость страхования и транспортных расходов, составляющая не более 15 % цены препарата, к базовой цене, установленной в стране производства рецептурных лекарственных средств;
• среднее значение цен на импортируемые рецептурные лекарственные средства, предоставленные Таможенным комитетом на основании условия Inkoterms CIP за последние 12 месяцев.
Далее информационная система рекомендует принять в качестве референтных цен в долларах США, евро или российских рублях наименьшее значение из рассчитанных величин по выбору заявителя исходя из официального курса валют, установленного ЦБ на день подачи заявления.
Система формирования референтной цены – система учета референтных цен на каждое торговое наименование на основе результатов анализа отпускных цен в странах, производящих лекарственные препараты с одинаковым действующим веществом, и в референтных странах, в странах, являющихся членами международной организации «Pharmaceutical Inspection Co-operation Scheme» (PIC/S) и в Республике Узбекистан, с учетом формы лекарственного препарата, количества в упаковке, дозы, концентрации, размера и упаковки.