Rossiya O‘zbekistonga maymunchechakni aniqlash uchun «Vektor» ilmiy markazi tomonidan ishlab chiqarilgan test tizimlari to‘plamlarini yuboradi.
Bu haqda Rossiya Federatsiyasi iste’molchilar huquqlarini himoya qilish va inson farovonligini nazorat qilish federal xizmati («Rospotrebnadzor») matbuot xizmati xabar berdi.
26-avgust kuni «Rospotrebnadzor» tashabbusi bilan Yevrosiyo iqtisodiy ittifoqiga (YEOII) a’zo davlatlar aholisining sanitariya-epidemiologiya farovonligi sohasidagi vakolatli organlar rahbarlari kengashining navbatdan tashqari yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda Armaniston, Belarus, Qozog‘iston va Qirg‘iziston bosh davlat sanitariya shifokorlari ishtirok etdi. Ishtirok etish uchun Tojikiston va O‘zbekistonning sanitariya-epidemiologiya osoyishtaligi sohasidagi vakolatli organlari rahbarlari ham taklif etildi.
Yig‘ilishda JSSTning maymunchechak kasalligi bo‘yicha xalqaro favqulodda holat e’lon qilishi bilan bog‘liq vaziyat muhokama qilindi. Kengash a’zolarining so‘zlariga ko‘ra, YEOIIga a’zo davlatlar Tojikiston va O‘zbekistonda maymunchechak kasalligining tarqalish xavfi past deb baholanmoqda.
Yevrosiyo mintaqasining barcha mamlakatlari chegarada sanitariya va karantin nazorati choralarini kuchaytirdi.
«Hamkorlar Rossiya tomoniga «Rospotrebnadzor»ning «Vektor» ilmiy muassasasi tomonidan ishlab chiqilgan maymunchechakni aniqlash uchun test tizimlarini taqdim etish iltimosi bilan murojaat qildi. Test tizimlarining birinchi to‘plamlari shu hafta O‘zbekistonga yetkaziladi», — deyiladi xabarda.

Россия направит Узбекистану тест-системы для определения оспы обезьян
Россия направит Узбекистану наборы тест-систем для определения оспы обезьян, произведённые научным центром «Вектор».
Об этом сообщила пресс-служба Федеральной службы РФ по надзору в сфере защиты прав потребителей и благополучия человека (Роспотребнадзор).
26 августа по инициативе Роспотребнадзора состоялось внеочередное заседание Совета руководителей уполномоченных органов в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения государств-членов Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
В заседании приняли участие главные государственные санитарные врачи Армении, Беларуси, Казахстана и Кыргызстана. Также для участия были приглашены руководители уполномоченных органов в области санитарно-эпидемиологического благополучия Таджикистана и Узбекистана.
На встрече обсуждалась ситуация, связанная с объявлением ВОЗ чрезвычайной ситуации международного значения по оспе обезьян. По мнению членов совета, риск распространения оспы обезьян в странах — членах ЕАЭС, Таджикистане и Узбекистане оценивается как низкий.
Все страны евразийского региона усилили меры санитарно-карантинного контроля на границе.
«Партнёры обратились к российской стороне с просьбой предоставить тест-системы для определения оспы обезьян, разработанные ФБУН ГНЦ ВБ „Вектор“ Роспотребнадзора. Первые наборы тест-систем уже на текущей неделе будут доставлены в Узбекистан», — говорится в сообщении.