Rossiyalik olimlar tomonidan eng kuchli antibiotiklar kuchsiz boʼlganida ham davolovchi innovatsion preparat yaratildi, deb xabar bermoqda remedium.ru. Birinchi muvaffaqiyatli sinovlar allaqachon oʼtkazilgan.
“Dorining oʼziga xosligi shundaki, u barcha antibiotiklar taʼsir qiladigan printsip asosida ishlamaydi. Antibiotiklar odatda infektsiyani bostirish uchun bakteriyalarni oʼldiradi. Bizning yondashuvimiz dori bakteriyalarni oʼldirmasligi, faqat ularni qurolsizlantirishi kerak edi ", deb tushuntirdi Rossiya Sogʼliqni saqlash vazirligining Epidemiologiya va mikrobiologiya ilmiy markazi tibbiy mikrobiologiya boʼlimi boshligʼi Nailya Zigangirova.
2018-yildan buyon 17 ta klinik markaz va siydik yoʼllariningmurakkab infektsiyalari boʼlgan ogʼrigan 770 nafar bemor klinik sinovlarda ishtirok etdi. Ularda antibiotiklar kursiga qaramay kasallik yiliga bir necha marta qaytalanardi. Yangi dori davolash samaradorligini 25% ga oshirdi.
“Ftortiazinon – bu kasallikni oʼzgartiruvchi dori. Tadqiqotning asosiy natijasi - koʼpchilik bemorlarda kasallikning qaytalanishi yoʼqligi yoʼqligi", dedi Rossiya Sogʼliqni saqlash vazirligining bosh urologi Dmitriy Pushkar.
Klinik sinovlar tugaguniga qadar preparatni uropatiyani davolovchi dori sifatida roʼyxatdan oʼtkazish rejalashtirilgan. Agar hamma narsa yaxshi boʼlsa, harakatlar spektri kengayadi. Tabletkalardan tashqari, preparatni suyuq - inʼektsiya va tomchilar shaklida ham ishlab chiqarish rejalashtirilgan.

Российские ученые разработали инновационный препарат, способный вылечить, даже когда бессильны самые мощные антибиотики, сообщает remedium.ru. Уже проведены первые успешные испытания.
«Уникальность препарата заключается в том, что он работает не по такому принципу, как работают все антибиотики. Антибиотики обычно убивают бактерии для того, чтобы подавить инфекцию. Подход наш заключался в том, что препарат должен не убивать бактерии, а только их обезоруживать», — объяснила руководитель отдела медицинской микробиологии НИЦ эпидемиологии и микробиологии имени Н. Ф. Гамалеи Минздрава России Наиля Зигангирова.
В клинических испытаниях с 2018 года приняли участие 17 клинических центров и 770 пациентов с осложненными инфекциями мочевыводящих путей. Рецидивы у них случались несколько раз в год, несмотря на курс антибиотиков. Однако новый препарат повысил эффективность лечения на 25%.
«Фтортиазинон — это препарат, который модифицирует заболевание. Основным результатом исследования явилось отсутствие рецидива, отсутствие возвращения заболевания у большинства пациентов», — рассказал главный уролог Минздрава России Дмитрий Пушкарь.
По словам врача-инфекциониста Евгения Тимакова, есть ряд лекарств, которые «не работают» и больше не используются, потому что к ним уже выработана устойчивость бактерий.
Еще до окончания клинических испытаний препарат планируют зарегистрировать как лекарство при лечении уропатий. Если все пройдет успешно, спектр действия расширят. Кроме таблеток, препарат планируют выпускать и в жидкой форме — для инъекций и капельниц.