Sanepidemqo`mita: Koronavirus (COVID-19) infektsiyasi boʼyicha epidemik vaziyat barqaror
Shu bilan birga, kasallanish dunyo boʼylab pasayish tendentsiyasiga ega, aniqlanayotgan bemorlarning aksariyatida kasallik yengil va oʼrta shaklda oʼtmoqda.
Respublikamizda joriy yil 25 iyul holatiga koronavirus bilan kasallanganlar soni 255 193 nafarni tashkil etib, ulardan 253 235 nafari (99,0 foiz) sogʼaygan.
Bugungi kunda respublikamizda koronavirus infektsiyasi boʼyicha vaziyat barqaror.
Biroq, koronavirus infektsiyasi va oʼtkir respirator infektsiyalarni miks-infektsiya kasalligi sifatida, aynan emlanmagan aholi hamda surunkali kasalliklari mavjud boʼlgan fuqarolar oʼrtasida qayd etilishi kuzatilmoqda.
Kasallanish butun dunyoda chekingani bilan, yoʼq boʼlib ketgani yoʼq, Jahon sogʼliqni saqlash tashkiloti (JSST) Bosh direktori tomonidan joriy yilning 4 may kuni oʼtkazilgan yigʼilishda koronavirus COVID-19 pandemiyasini jamoat salomatligiga xavf solmaydigan darajadaligi eʼlon qilingan, shuning bilan birga kasallanishdan himoyalanish choralari davom ettirilishi lozimligini taʼkidlagan.

С начала пандемии по состоянию на 25 июля текущего года в мире выявлено более 692,1 млн больных коронавирусной инфекцией, из них 6,9 млн (0,9%) скончались.
В то же время, во всем мире заболеваемость снижается, и у большинства диагностированных пациентов заболевание протекает в легкой и средней степени тяжести.
По состоянию на 25 июля текущего года количество инфицированных коронавирусом в нашей республике составляет 255 193 человека, из них выздоровели 253 235 (99,0%).
На сегодняшний день ситуация с коронавирусной инфекцией в нашей республике стабильная.
Однако, наблюдается, что коронавирусная инфекция и ОРЗ регистрируются как микс-инфекция, именно среди непривитого населения и граждан с хроническими заболеваниями.
Хотя болезнь и отступила во всем мире, она не исчезла, заявил генеральный директор Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) на совещании, состоявшемся 4 мая текущего года. Он отметил, что коронавирус COVID-19 не представляет угрозы для общественного здоровья, но продолжать меры по защите от заболевания все же необходимо.
В республике продолжается эпидемиологический контроль за коронавирусной инфекцией и процесс вакцинации.