Yod tanqisligi ko‘rsatkichi bolalar va o‘smirlar orasida mamlakat bo‘yicha har 100 ming aholiga o‘rtacha 712,3 va 3593,6 nafarni tashkil etgan. Ushbu ko‘rsatkichlar «yod tanqisligi pandemiyasi» davom etayotganligini anglatadi.
O‘zbekiston hali ham yod tanqisligi bo‘yicha og‘ir hudud bo‘lib qolmoqda. Bu haqda Oliy Majlis Senati qo‘mitalarining qo‘shma majlisida aytildi.
Majlisda «Yod yetishmasligi kasalliklari profilaktikasi to‘g‘risida»gi Qonunning yodlangan tuz va yodlangan oziq-ovqat mahsulotlarini ishlab chiqarish hamda qayta ishlashda xo‘jalik yurituvchi subyektlar tomonidan standartlarning majburiy talablariga rioya etilishi ustidan davlat nazoratini amalga oshirishga oid qismi ijrosini o‘rganish natijalari muhokama qilindi.
Ta’kidlanishicha, aholi orasida endemik buqoqdan kasallanish ko‘rsatkichlarini kamaytirish va osh tuzini yodlash bo‘yicha talablarni xalqaro standartlarga muvofiqlashtirish zaruriyati ham yuzaga kelgan.
Ayniqsa, 2023-yilda yod tanqisligi kasalligi har 100 ming aholiga Qoraqalpog‘iston Respublikasida (2160,7), Surxondaryo (1883,3), Jizzax (1494,0) Buxoro (1262,2) viloyatlarida mamlakat ko‘rsatkichlariga nisbatan (912,4) baland bo‘lgani tashvishli holdir.
Shu davrda yod tanqisligi ko‘rsatkichi bolalar va o‘smirlar orasida mamlakat bo‘yicha har 100 ming aholiga o‘rtacha 712,3 va 3593,6 nafarni tashkil etgan. Ushbu ko‘rsatkichlar «yod tanqisligi pandemiyasi» davom etayotganligini anglatadi.
2007-yilda qabul qilingan Qonunda yod yetishmasligi kasalliklarining ommaviy profilaktikasi oziq-ovqatga yodlangan tuz ishlatish va yodlangan oziq-ovqat mahsulotlari iste’mol qilish orqali amalga oshirilishi belgilangan.
Biroq 2024-yilning 9 oyi yakuniga ko‘ra, o‘tkazilgan o‘rganishlar shuni ko‘rsatdiki, mamlakatimizda 94 ta osh tuzi ishlab chiqaruvchi, sotuvchi va undan foydalanuvchi korxona mavjud. Ularning bor-yo‘g‘i 24 tasida laboratoriyalar bor, faqatgina 72 tasida dozatorlar o‘rnatilgan. Ammo o‘rnatilgan ayrim dozatorlar mutlaqo talabga javob bermaydi.
2024-yilning 9 oyi davomida Sog‘liqni saqlash vazirligining Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasi tomonidan tekshiruvlar o‘tkazildi. Natijada tuz ishlab chiqaruvchi korxonalardan olingan 263 ta namunadan 65 tasida (25%), savdo va umumiy ovqatlanish shaxobchalaridan olingan 1110 ta namunaning 347 tasida (31,5%), maktabgacha va maktab ta’limi muassasalaridan olingan 3613 ta namunaning esa 1263 tasida (35%) yod miqdori belgilangan talabga javob bermasligi aniqlangan.
Shu bilan birga o‘rganishlar davomida Sirdaryo viloyatida hech qanday hujjatsiz tuzni qayta ishlash, saqlash, qadoqlash va tashish faoliyati bilan noqonuniy shug‘ullanib kelayotgan 4 ta korxona aniqlangan.
Ushbu korxonalarda tuzni yodlash dozatorlari mavjud emas. Omborlarda mahsulotlarni saqlash qoidalariga amal qilinmagan, qayta ishlab chiqarish uchun keltirilgan birlamchi tuzlarning tegishli hujjatlari, xususan sertifikatlari mavjud emas. Tuz belgilangan talabga javob bermaydigan paketlarga qadoqlanmoqda. Mahsulot ishlab chiqarilgan sanalar ko‘rsatilmagan holda sotuvga chiqarilmoqda. Ayrim hollarda qadoqlarga yodlangan osh tuzi deb, aslida yodlanmagan texnik tuz solinayotgani aniqlangan.
Ayrim tadbirkorlar tegishli qonunchilik hujjatlarida belgilangan imtiyozlarni suiiste’mol qilib, aholining sog‘lig‘i uchun zararli bo‘lgan mahsulotlarni sotishni davom ettirmoqda.

Сенат: Узбекистан по-прежнему остается регионом с высокой распространенностью дефицита йода
29 ноября текущего года состоялось совместное заседание комитетов Сената Олий Мажлиса по вопросам обороны и безопасности и по вопросам науки, образования и здравоохранения.
На заседании обсуждены результаты совместно проведенного данными комитетами изучения исполнения Закона «О профилактике заболеваний, связанных с дефицитом йода» в части, касающейся государственного контроля за соблюдением обязательных стандартов при производстве и переработке хозяйствующими субъектами йодированной соли и йодированных пищевых продуктов.
В настоящее время работа по профилактике йододефицитных заболеваний и предупреждению эндемического зоба среди населения проводится в соответствии с рекомендациями Всемирной организации здравоохранения.
В результате на сегодняшний день распространенность йододефицита в стране составляет 31 процент или за 20 лет этот показатель снизился в 2,5 раза.
Однако Узбекистан по-прежнему остается регионом с высокой распространенностью дефицита йода.
Возникает необходимость снижения уровня заболеваемости эндемическим зобом среди населения и приведения требований к йодированию поваренной соли в соответствие с международными стандартами.
Особую тревогу вызывает тот факт, что в 2023 году заболеваемость йододефицитом на 100 тысяч жителей была выше, чем в среднем по стране (912,4), в таких регионах, как Республика Каракалпакстан (2160,7), Сурхандарьинская (1883,3), Джизакская (1494,0) и Бухарская (1262,2) области.
В этот период показатель дефицита йода среди детей и подростков в стране составлял в среднем 712,3 и 3593,6 на 100 тысяч населения соответственно. Это означает, что «пандемия йододефицита» продолжается.
Закон, принятый в 2007 году, предусматривает, что массовая профилактика йододефицитных заболеваний должна осуществляться через использование йодированной соли в пище и потребление йодированных пищевых продуктов.
Однако изучения, проведенные по итогам 9 месяцев 2024 года, показали, что в стране функционируют 94 предприятия, занимающиеся производством, продажей и использованием пищевой соли.
В течение 9 месяцев 2024 года Комитетом санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья Министерства здравоохранения были проведены проверки.
В результате установлено, что из 263 образцов, взятых на предприятиях по производству соли, 65 (25%) не соответствовали установленным требованиям по содержанию йода. Из 1110 образцов, взятых в торговых точках и пунктах общественного питания, 347 (31,5%) не соответствовали требованиям, а из 3613 образцов, взятых в дошкольных и школьных образовательных учреждениях, 1263 (35%) не соответствовали нормам содержания йода.
Наряду с этим, в ходе изучения в Сырдарьинской области выявлено 4 предприятия, которые незаконно занимаются переработкой, хранением, расфасовкой и транспортировкой соли без необходимых документов.
На данных предприятиях отсутствуют дозаторы для йодирования соли. На складах не соблюдаются правила хранения продукции, отсутствуют соответствующие документы, в том числе сертификаты на первичную соль, поступившую для переработки.
Некоторые предприниматели злоупотребляют льготами, предусмотренными законодательством, и продолжают продавать продукцию, вредную для здоровья населения.
По итогам заседания принято совместное решение комитетов, в котором отражены конкретные предложения.