Bugun yurtimizda tibbiyot xodimlarining jamiyatdagi oʼrni va maqomini kuchaytirish, ularning ijtimoiy muhofazasini oshirishga alohida eʼtibor qaratilyapti.
Xususan, soʼnggi paytlarda bemorlar va ularning yaqin qarindoshlari tomonidan tibbiyot xodimlariga nisbatan kuch ishlatish holatlari tez-tez kuzatilayotgani sababli Oʼzbekiston Respublikasining Maʼmuriy javobgarlik toʼgʼrisidagi kodeksida toʼgʼridan toʼgʼri javobgarlik belgilandi.
Bunday holatlarda fuqarolarga BHMning 5 baravaridan 7 baravarigacha; mansabdor shaxslarga esa – 7 dan 10 baravarigacha jarima solishga yoki oʼn besh sutkagacha maʼmuriy qamoqqa olishga sabab boʼladi.
Ushbu turdagi javobgarlik belgilanishi tibbiyot xodimlari huquqlarini himoya qilish va ularning kasbiy faoliyatiga turlicha aralashuvlarning oldini olish va fuqarolarga oʼz vaqtida va sifatli tibbiy yordam koʼrsatishga xizmat qiladi.
Bundan tashqari, tibbiyot xodimlarining oylik maoshi 3,3 barobarga oshirilib, ularning majburiy mehnatga jalb etilishiga chek qoʼyildi.
Jumladan:
2022 yil 1 iyundan boshlab oliy va birinchi malaka toifalarga ega boʼlgan tibbiyot va farmatsevtika xodimlari oylik lavozim maoshlari 15 foiz, ikkinchi malaka toifasiga ega boʼlgan va toifaga ega boʼlmagan, shuningdek boshqa tibbiyot va farmatsevtika xodimlarining maoshlari 10 foiz, tibbiyot muassasalarining boshqa xodimlarining oylik maoshlari esa 15 foizga oshirildi.
Xususan, ayni paytda oliygohni yangi tamomlagan salohiyatli oilaviy shifokorning oʼrtacha oylik ish haqi ustamalar bilan birga 5,4 mln. soʼmni, ilmiy darajasi mavjud boʼlganda 6,2 mln. soʼmni, yangi ish boshlaganligi uchun qoʼshimchasi bilan 7,2 mln. soʼmni tashkil qilmoqda.
Аgar ushbu darajadagi shifokor olis va chekka hududlarga borib ishlasa, 9,2 mln. soʼm miqdorda maosh oladi.

Сегодня в нашей стране особое внимание уделяется укреплению роли и статуса медицинских работников в обществе, повышению их социальной защищенности.
В частности, в связи с недавними случаями насилия в отношении медицинского персонала со стороны пациентов и их близких родственников в Кодексе об административной ответственности Республики Узбекистан установлена прямая ответственность.
В таких случаях граждане могут быть оштрафованы на сумму в размере 5-7 БРВ, а для должностных лиц - штраф от 7 до 10 раз или административный арест на срок до пятнадцати суток.
Определение данного вида ответственности служит защите прав медицинских работников и предотвращению различных вмешательств в их профессиональную деятельность, а также оказанию гражданам своевременной и качественной медицинской помощи.
Кроме того, в 3,3 раза увеличена ежемесячная зарплата медицинских работников, прекращено их привлечение к принудительному труду.
С 1 июня 2022 года заработная плата медицинских и фармацевтических работников с высшей и первой квалификационными категориями будут увеличены на 15%, заработная плата медицинских и фармацевтических работников со второй квалификационной категорией и без категории, а также других медицинских и фармацевтических работников увеличится на 10%, а месячная зарплата остальных сотрудников медицинских учреждений увеличится на 15%.
В частности, на данный момент среднемесячная зарплата потенциального семейного врача, только что окончившего вуз, составляет 5,4 миллиона, 6,2 миллиона сумов при наличии ученой степени, и с учетом надбавок - 7,2 миллиона сумов.
Если врач такого уровня работает в отдаленных и отдаленных районах, то он получает заработную плату в размере 9,2 млн сумов.