Sogʼliqni saqlash organlari tomonidan davlat xizmatlari koʼrsatishda kamchiliklar aniqlandi
Аdliya vazirligi tomonidan joriy yilning may oyida Sogʼliqni saqlash vazirligi va uning tarkibiy tuzilmalari tomonidan davlat xizmatlari koʼrsatish sohasidagi qonunchilik hujjatlariga rioya etilish holati oʼrganildi.
Oʼrganish natijalariga koʼra sogʼliqni saqlash organlari tomonidan 5 700 dan ortiq holatda (3000 dan ortiq holatda arizalar belgilangan muddatda koʼrib chiqilmagan, 2000 dan ortiq holatda davlat xizmatini koʼrsatish taribiga rioya etilmagan, 90 dan ortiq holatda fuqarolardan ortiqcha hujjat olingan) davlat xizmatlari koʼrsatishda qonunchilik hujjatlariga rioya etilmaslik holatlari aniqlangan.
Natijada sogʼliqni saqlash organlarining 250 dan ortiq xodimga nisbatan davlat xizmatlari koʼrsatish sohasida qonunchlik hujjatlarini buzganliklari uchun maʼmuriy jazo choralari qoʼllanildi, aniqlangan qonunbuzilish holatlarini bartaraf etish va kelgusida yoʼl qoʼymaslik yuzasidan 300 dan ortiq taqdimnomalar kiritilib, 50 dan ortiq xodimlar intizomiy javobgarlikka tortildi.

В мае текущего года Министерством юстиции было изучено состояние соблюдения законодательства в сфере государственных услуг Минздравом и входящими в его состав структурами.
По результатам исследования, в более чем 5700 случаях (более чем в 3000 случаях обращения не были рассмотрены в установленный срок, более чем в 2000 случаях не был соблюден порядок оказания государственных услуг, более чем в 90 случаях , от граждан потребовали лишние документы) при оказании государственных услуг выявлены случаи несоблюдения нормативно-правовых документов.
В результате, к более чем 250 работникам органов здравоохранения применены административные взыскания за нарушение законодательства в сфере государственных услуг, передано более 300 уведомлений об устранении и для предупреждения нарушений в будущем, более 50 работников привлечены к дисциплинарной ответственности.