So‘nggi 8 yilda farmatsevtika sanoatida qanday o‘zgarishlar bo‘ldi?
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi ma’lumotiga ko‘ra, so‘nggi 8 yilda farmatsevtika sanoati jadal rivojlanib, strategik tarmoqlardan biriga aylandi. 2017–2024 yillarda sohani rivojlantirish bo‘yicha 50 dan ortiq hujjatlar qabul qilindi.
Xususan:
- “Farmatsevtika tarmog‘ida islohotlarni chuqurlashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risi”da O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti qarori (PQ-4554) qabul qilinib, 2020-2024 yillarda farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish konsepsiyasi;
- «Tashkent Pharma Park” innovatsion ilmiy-ishlab chiqarish farmatsevtika klasterini tashkil etish konsepsiyasi tasdiqlandi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “2022-2026 yillarda respublikaning Farmatsevtika tarmog‘ini jadal rivojlantirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi (PF-55) farmoniga binoan farmatsevtika tarmog‘iga bir qancha imtiyozlar berildi. Jumladan, farmatsevtika mahsulotlari ishlab chiqaruvchi tashkilotlarni qo‘llab-quvvatlash va zarur GXP amaliyotlari talablarini tizimli joriy etish maqsadida:
- "Zarur ishlab chiqarish amaliyoti (GMP)" va ISO:13485 sertifikatiga ega mahalliy korxonalarga mahsulotlarni ro‘yxatdan o‘tkazishda yengillik berildi;
- mahalliy ishlab chiqaruvchi korxonalar mahsulotlarini xorijda ro‘yxatdan o‘tkazish xarajatlarining 75%ni Farmatsevtika tarmog‘ini qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish jamg‘armasidan qoplab berish yo‘lga qo‘yildi.
2017-2024 yillarda O‘zbekiston farmatsevtika bozori hajmi 1,8 baravarga oshib, 2 mlrd doll.ni tashkil etdi. Mahalliy farmatsevtika mahsulotlari ishlab chiqarish hajmi 1,8 baravarga o‘sib, 2024-yil yakunida 4,7 trln so‘mni tashkil etdi. Xususan, dori vositalari ishlab chiqarish 1,5 baravarga, tibbiy jixozlar ishlab chiqarish esa 3 baravarga ko‘paydi. Shuningdek, ishlab chiqarilayotgan mahalliy farmatsevtika mahsulotlari soni 2 777 taga yetdi.
Mahalliy ishlab chiqaruvchilar soni 2017-yildagi 146 tadan 2024-yilda 202 taga yetdi. Ulardan 61 tasi dori-darmon vositalari, 38 tasi tibbiy uskunalar, 103 tasi esa tibbiy buyumlar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan. Yangi ishlab chiqarish quvvatlarining yaratilishi va mavjud korxonalarni modernizatsiya qilish orqali sohaning ichki ehtiyojlarni qondirish salohiyati sezilarli darajada oshdi. Mahalliy mahsulotlar hisobiga ichki talabni qoplash darajasi 32% dan 42%ga yetdi.
2017–2024 yillar davomida farmatsevtika sohasiga kiritilgan umumiy investitsiyalar hajmi 6 baravarga o‘sib, 2024-yilda 310 mln dollarni tashkil etdi. Bundan 158 mln dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri chet el investitsiyalar hisoblanadi. Ushbu mablag‘lar zamonaviy texnologiyalarni jalb qilish, xalqaro standartlarni joriy etish va sifat nazorati tizimini takomillashtirish, yangi ishlab chiqarish loyihalarini amalga oshirishga yo‘naltirildi.
Xususan, 2024-yilda tarmoqda qiymati 92 mln dollarlik 28 ta loyihalar amalga oshirildi, 800 mlrd so‘mlik qo‘shimcha ishlab chiqarish hajmlari va 1 400 ta yangi ish o‘rinlari yaratildi.
Eksport salohiyati ham sezilarli darajada kengaydi. Agar 2017-yilda farmatsevtika mahsulotlari eksporti 18,3 mln doll. bo‘lgan bo‘lsa, 2024-yilda bu ko‘rsatkich 9 baravarga oshib, 165 million dollarga yetdi. Xalqaro hamkorlik geografiyasi kengayib, 50 ta xorij davlatlariga farmatsevtika mahsulotlarni eksport qilish yo‘lga qo‘yildi. Bunday aloqalar milliy mahsulotning tashqi bozorlarda raqobatbardoshligini yanada mustahkamladi.
Ishlab chiqarishda sifat va xavfsizlikni ta’minlash maqsadida barcha korxonalarga GMP (Good Manufacturing Practice) sertifikati talabi qo‘yildi. 2020-yilda 10 ta korxona GMP talablariga javob bergan bo‘lsa, Bugungi kunda ularning soni 61 taga yetdi. Hozirda faoliyat yuritayotgan ishlab chiqarish korxonalarining 100%da GMP sertifikatlari mavjud. Shuningdek, ISO 9001:2015 standarti bo‘yicha sertifikatlangan korxonalar soni 74 foizga o‘sib, 59 taga yetdi.
Umuman olganda, farmatsevtika sanoati O‘zbekistonda texnologik jihatdan ilg‘or, investitsiyaviy jozibador va eksportbop sohalardan biriga aylanmoqda.
Hukumat bu yo‘nalishdagi islohotlarni izchil davom ettirib, farmatsevtika tarmog‘ini qo‘llab-quvvatlash, xorijiy investitsiyalarni keng jalb qilish, eksportni rag‘batlantirish va ilg‘or ishlab chiqarish texnologiyalarini joriy etishga ustuvor ahamiyat qaratmoqda.

Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) представил динамику развития фармацевтической промышленности в Узбекистане за 8 лет.
За последние восемь лет фармацевтическая промышленность Узбекистана развивалась ускоренными темпами, заняв прочное место среди стратегически значимых отраслей национальной экономики. В этот период реализован широкий комплекс мер, направленных на всестороннее развитие отрасли, расширение локального производства и повышение конкурентоспособности на внешних рынках.
В 2017–2024 гг. было принято свыше 50 нормативных и программных документов по развитию отрасли, в том числе:
Кроме того, согласно Указу Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по ускоренному развитию фармацевтической отрасли в 2022–2026 гг.» (ПФ-55) были предоставлены дополнительные льготы и стимулы. В частности, в целях поддержки организаций-производителей фармацевтической продукции и системного внедрения требований надлежащих практик GxP:
За 2017–2024 гг. объем фармацевтического рынка Узбекистана увеличился в 1,8 раза и достиг $2 млрд. Производство отечественной фармацевтической продукции возросло в 1,9 раза и составило к концу 2024 г. 4,7 трлн сумов. В том числе производство лекарственных средств увеличилось в 1,5 раза, а медицинского оборудования – в 3 раза. Количество наименований отечественной продукции достигло 2 777.
Число местных производителей выросло с 146 в 2017 г. до 202 в 2024 г., из них 61 специализируется на выпуске лекарственных средств, 38 – медицинского оборудования, 103 – медицинских изделий. Создание новых производственных мощностей и модернизация действующих предприятий существенно повысили потенциал отрасли по удовлетворению внутреннего спроса: доля локальной продукции в покрытии внутренних потребностей увеличилась с 32% до 42%.
В течение 2017–2024 гг. общий объем инвестиций в фармацевтическую отрасль увеличился в 6 раз и составил в 2024 г. $310 млн, из которых $158 млн – прямые иностранные инвестиции. Средства были направлены на привлечение современных технологий, внедрение международных стандартов, совершенствование системы контроля качества и реализацию новых производственных проектов.
Так, в 2024 г. реализовано 28 проектов общей стоимостью $92 млн, что обеспечило дополнительный объем производства на 800 млрд сумов и создание 1 400 новых рабочих мест.
Экспортный потенциал также значительно расширился: если в 2017 г. экспорт фармацевтической продукции составлял $18,3 млн, то в 2024 г. он вырос в 9 раз и достиг $165 млн. География международного сотрудничества охватила 50 иностранных государств, что укрепило позиции национальной продукции на внешних рынках.
С целью обеспечения качества и безопасности производства на все предприятия распространено требование наличия сертификата GMP. Если в 2020 г. лишь 10 предприятий соответствовали стандартам GMP, то в настоящее время их число достигло 61, при этом 100% действующих предприятий имеют соответствующие сертификаты. Кроме того, количество предприятий, сертифицированных по стандарту ISO 9001:2015, увеличилось на 74 % и составило 59.
В целом фармацевтическая промышленность Узбекистана превращается в технологически продвинутую, инвестиционно привлекательную и экспортно ориентированную отрасль. Правительство последовательно продолжает реформы, уделяя приоритетное внимание поддержке фармацевтической отрасли, широкому привлечению иностранных инвестиций, стимулированию экспорта и внедрению передовых производственных технологий.