Prezident Shavkat Mirziyoyev 23-may kuni farmatsevtika tarmog‘ida erishilayotgan natijalar va istiqbolli rejalarga oid taqdimot bilan tanishdi.
Iqtisodiyot va aholi salomatligida muhim o‘rin tutadigan bu sohaga alohida e’tibor qaratilib, zarur huquqiy va tashkiliy sharoitlar yaratib berilmoqda. Birgina joriy yil boshida shu borada ikkita hujjat qabul qilindi. Xususan, 10-yanvardagi Prezident qaroriga muvofiq, 2024-2025-yillarda farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish va investitsiya loyihalarini jadallashtirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi” tasdiqlandi. 23-yanvarda qabul qilingan farmonda farmatsevtika sohasini tartibga solish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar belgilandi.
Sohadagi yangi loyihalar uchun 100 million dollar arzon resurs ajratildi. Bundan tashqari, Asaka bank tomonidan 200 million dollar jalb qilindi.
Bu imkoniyatlar natijasida o‘tgan 4 oyda 30,5 million dollarlik ikkita loyiha ishga tushirilib, 160 ta ish o‘rni yaratilgan. 1,5 trillion so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilib, 51 million dollarlik eksport qilingan.
Lekin, bu natijalar hali yetarli emas. Imkoniyatlar ham, rejalar ham ulkan.
Xususan, bu yil 400 million dollarlik mahsulot ishlab chiqarish, eksportni 200 million dollarga yetkazish rejalashtirilgan. 2 milliard dollarlik 147 ta loyiha boshlanib, shundan 28 tasi joriy yilda ishga tushirilishi belgilangan. 450 turdagi yangi mahsulotni mahalliylashtirish mo‘ljallangan.
Davlatimiz rahbari bu imkoniyatlardan foydalanib, mahalliy mahsulotlar bilan ichki bozor talabini qondirish darajasini oshirish zarurligini ta’kidladi.
Ishlab chiqarishni xalqaro standartlarga o‘tkazish, narx va sifat mutanosibligini ta’minlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Shu maqsadda sohada raqamlashtirishni bu yil 65 foizga yetkazish, keyingi yil esa to‘liq yakunlash vazifasi qo‘yildi. Bu orqali narxni kamida 20 foizga arzonlashtirish mumkinligi qayd etildi. Soha uchun malakali mutaxassislar tayyorlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
“Tashkent Pharma Park” innovatsion farmatsevtika klasteri faoliyatini jadallashtirib, 470 million dollarlik 12 ta loyihani ishga tushirish choralari ko‘rib chiqildi.
Farmatsevtika sohasiga investorlarni jalb qilib, yangi loyihalarni ko‘paytirish bo‘yicha ham axborot berildi.

Состоялась презентация результатов и проектов в фармацевтической отрасли
Президент Шавкат Мирзиёев 23 мая ознакомился с результатами проводимой работы и перспективными планами в фармацевтике.
Этой отрасли, имеющей важное значение для экономики и здравоохранения, уделяется особое внимание, создаются необходимые правовые и организационные условия. Только в начале текущего года были приняты два документа в этом направлении. В частности, в соответствии с постановлением Президента от 10 января была утверждена «дорожная карта» на 2024–2025 годы по развитию фармацевтической отрасли и ускорению инвестиционных проектов. В указе, принятом 23 января, определены дополнительные меры по регулированию фармацевтического сектора.
Для новых проектов в отрасли выделено 100 миллионов долларов недорогих ресурсов. Кроме того, "Асакабанк"ом привлечено 200 миллионов долларов.
В результате этих возможностей за прошедшие 4 месяца запущены два проекта стоимостью 30,5 миллиона долларов, создано 160 рабочих мест. Произведено продукции на 1,5 триллиона сумов. Осуществлен экспорт на 51 миллион долларов.
Однако эти результаты пока недостаточны, имеется большой незадействованный потенциал. В частности, в этом году планируется производство продукции на сумму 400 миллионов долларов и увеличение экспорта до 200 миллионов долларов. Намечено начать 147 проектов на сумму 2 миллиарда долларов, из которых 28 будут введены в эксплуатацию в текущем году. Предусматривается локализация 450 новых видов продукции.
Глава нашего государства подчеркнул необходимость повышения уровня насыщенности внутреннего рынка отечественной продукцией.
Особое внимание уделено вопросам перехода производства на международные стандарты и обеспечения сбалансированности цены и качества. С этой целью поставлена задача довести цифровизацию в отрасли до 65 процентов в этом году и полностью завершить ее в следующем году. Отмечено, что это позволит снизить цены как минимум на 20 процентов.
Обсуждены меры по активизации деятельности инновационного фармацевтического кластера “Tashkent Pharma Park” и запуску 12 проектов на сумму 470 миллионов долларов.
Также представлена информация о привлечении инвесторов в фармацевтическую отрасль и увеличении числа новых проектов.