СOVID-19 ni boshidan oʼtkazgan bemorlarda kuzatilayotgan olti xavfli asorat
Dunyoda koronavirus pandemiyasi eʼlon qilinganidan buyon roppa-rosa 3 yil oʼtdi. Bu davrda kasallik qariyb 6,8 million nafar kishini hayotdan olib ketdi.
Eng yomoni, hozir ham qator mamalakatlarda epidemiologik vaziyat murakkab. Virus Yer yuzi boʼyicha oyiga 80-90 ming odamning oʼlimiga sabab boʼlyapti. Shu bois Jahon sogʼliqni saqlash tashkiloti SOVID-19 pandemiyasini yana uch oyga uzaytirishga majbur boʼldi. Boz ustiga, soʼnggi oylarda turli mintaqalarda “omikron” shtammining XBB.1.5 subvarianti keng tarqalmoqda. U hozirgacha bizga maʼlum mutatsiyalar orasida eng yuquvchani sifatida baholanyapti.
Аmmo mutaxassislarni tashvishga solayotgan omil shundangina iborat emas. Negaki, bu dard vaqt oʼtishi bilan qator xavfli asoratlarini ham namoyon qilmoqda.
Shulardan eng koʼp uchrayotgani — tromboz. U ortiqcha vazn, semizlik va qandli diabet kabi metabolik kasalliklardan aziyat chekuvchi bemorlarda ayniqsa, koʼp kuzatilyapti.
Ikinchi xavfli asorat — yurak faoliyati buzilishi. Gap shundaki, virus qon tomirlari, oʼpka, yurak va boshqa organlar toʼqimalariga kirgach, ularni yoʼq qilib, yalligʼlanishni keltirib chiqarmoqda. Bu esa, oʼz navbatida, miokardit yuzaga kelishiga sabab boʼlyapti.
Uchinchi xavfli asorat — depressiya va xotira susayishi. Pandemiya boshlanganidan buyon shifokorlar COVID-19ni boshdan oʼtkazgan bemorlarda xuddi shu alomatlarni qayd etishmoqda.
Toʼrtinchi xavfli asorat — insult. Bu mazkur infektsiya oqibatida miya tomirlarida kuzatilayotgan yalligʼlanish jarayoni bilan bogʼliq.
Beshinchi xavfli asorat — oʼpka fibrozi. Koronavirusli pnevmoniyaga chalingan bemorlarda tegishli muolajalardan soʼng, oʼpkada chandiqlar hosil boʼlib, bu nafas olish samaradorligi pasayishiga olib keladi.
Oltinchi xavfli asorat — son suyagi, yelka, tizza boʼgʼimlari yemirilishi bilan kechmoqda. Oqibatda endoprotezlash amaliyotiga muhtoj bemorlar soni koʼpaymoqda.
Shifokorlar xulosasiga koʼra, koronavirusga qarshi emlanish nafaqat uning yuqishi yoki ogʼir kechishi, balki xavfli asoratlaridan ham ishonchli himoyalaydi. Аyniqsa, katta yoshli insonlar, surunkali kasallikka chalingan va immuniteti zaif kishilar, birinchi navbatda, vaktsina olishlari lozim.

Шесть серьезных осложнений у пациентов после COVID-19
Прошло ровно 3 года с момента объявления пандемии коронавируса в мире. За этот период болезнь унесла жизни около 6,8 млн человек.
К сожалению, эпидемиологическая ситуация во многих странах по-прежнему остается сложной. Из-за вируса по всему миру умирает 80-90 тысяч человек в месяц. Поэтому Всемирная организация здравоохранения была вынуждена продлить пандемию СOVID-19 еще на три месяца. Более того, в последние месяцы в различных регионах широко распространяется подвариант XBB.1.5 штамма «омикрон». Это считается самой заразной мутацией, известной нам до сих пор.
Но это не единственный фактор, который беспокоит экспертов. Ведь короновирус со временем проявляется рядом опасных осложнений
Наиболее частым из них является тромбоз. Особенно часто встречается у пациентов, страдающих метаболическими заболеваниями, такими как избыточный вес, ожирение и диабет.
Второе опасное осложнение – сердечная недостаточность. Дело в том, что при попадании вируса в ткани сосудов, легких, сердца и других органов он разрушает их и вызывает воспаление. Это, в свою очередь, вызывает миокардит.
Третьим опасным осложнением является депрессия и потеря памяти. С начала пандемии врачи сообщают об этих симптомах у пациентов, перенесших COVID-19.
Четвертое опасное осложнение – инсульт. Это связано с воспалительным процессом, наблюдаемым в сосудах головного мозга в результате этой инфекции.
Пятым опасным осложнением является легочный фиброз. После соответствующего лечения у пациентов с коронавирусной пневмонией в легких образуются рубцы, что приводит к снижению эффективности дыхания.
Шестое опасное осложнение – эрозия бедренных, плечевых и коленных суставов. В результате увеличивается количество пациентов, нуждающихся в эндопротезировании.
По заключению врачей, вакцинация от коронавируса надежно защищает не только от его передачи или тяжелого течения, но и от опасных осложнений. В первую очередь вакцину необходимо получать пожилым людям и тем, кто страдает хроническими заболеваниями и людям со слабым иммунитетом.