"MDUning "Miya, kognitiv tizimlar, sun’iy intellekt" ilmiy-ta’lim maktabi vakillari I- turdag qandli diabet bilan og‘rigan bemorlar uchun prolongatsiyalangan (tungi) insulinning optimal dozalarini hisoblashning yangi usulini taklif qilishdi. Sun’iy intellekt usullaridan foydalangan holda ishlab chiqilgan tizim davolash aniqligini oshiradi va gipoglikemiya hamda giperglikemiya xavfini kamaytiradi," - deyiladi universitet xabarida.
Qandli diabetning I- turi surunkali kasallik bo‘lib, qondagi qand miqdorini doimiy nazorat qilish va insulinni inyeksiya qilishni talab qiladi. Dozalashdagi xatolar hayot uchun xavfli holatlarga olib kelishi mumkin. Insulin hajmini hisoblash har bir odamning individual xususiyatlarini hisobga olgan holda amalga oshiriladi. Olimlar tomonidan ishlab chiqilgan tizim glyukoza darajasining o‘zgarishi va bemor tomonidan ilgari qilingan inyeksiyalar hajmi haqidagi ma’lumotlardan foydalangan holda tungi dozalarni hisoblab beradi.
Taklif etilayotgan sun’iy intellekt modelini qondagi glyukoza darajasini monitoring qilish uchun mobil ilovalarga integratsiya qilish mumkin. Usul bir nechta neyron tarmoq arxitekturalariga asoslangan bo‘lib, ular tizimga tibbiy ma’lumotlardan o‘rganish va aniq dozalash imkonini beradi.
Mualliflar tadqiqotning keyingi bosqichlarida insulin sezuvchanligiga ta’sir qiluvchi preparatni qabul qilish arafasida jismoniy yuklamani hisobga olish, shuningdek, uzoq muddat ta’sir qiluvchi insulinning yuqori dozalarini qabul qilish tufayli Somodji sindromini bashorat qilish qobiliyati kabi parametrlarni qo‘shish orqali tizimni takomillashtirish imkoniyatlarini o‘rganishni maqsad qilgan.

Специалисты Московского государственного университета им. М. В. Ломоносова разработали систему, которая с помощью технологий искусственного интеллекта (ИИ) помогает пациентам с диабетом I типа точно рассчитать ночную дозу инсулина. Об этом сообщила пресс-служба вуза.
"Представители научно-образовательной школы "Мозг, когнитивные системы, искусственный интеллект" МГУ предложили новую методику прогнозирования оптимальных доз пролонгированного (ночного) инсулина для пациентов с диабетом I типа. Используя методы искусственного интеллекта, разработанная система повышает точность лечения и снижает риски гипо- и гипергликемий", - говорится в сообщении вуза.
Сахарный диабет I типа - хроническое заболевание, требующее постоянного контроля уровня сахара в крови и точных инъекций инсулина. Ошибки в дозировке могут привести к опасным для жизни состояниям. Расчет объема вводимого инсулина производится с учетом индивидуальных особенностей каждого человека. Разработанная учеными система использует для прогноза ночных доз данные об изменениях уровня глюкозы и объемах ранее сделанных пациентом инъекций.
Предложенную ИИ-модель можно интегрировать в мобильные приложения для мониторинга уровня глюкозы в крови или медицинские устройства, уточнили в вузе. В основе метода - несколько архитектур нейронных сетей, которые позволяют системе учиться на медицинских данных и становиться точнее.
На следующих этапах авторы намерены исследовать возможности усовершенствования системы за счет добавления таких параметров, как учет физической нагрузки накануне приема препарата, влияющей на чувствительность к инсулину, а также способность прогнозировать синдром Сомоджи из-за приема завышенных доз инсулина длительного действия.